Miért veszélyes az erdei turbolya (Anthriscus sylestris)?

Miért veszélyes az erdei turbolya (Anthriscus sylestris)?
Az erdei turbolya az ernyősök családjába tartozik. Ez a gyomnövény 30-120 cm hosszú, de elérheti akár a 180 cm-es magasságot is. Nézzük meg, hogy miért kell odafigyelni ezeknek a növényeknek a szaporodására!

Az erdei turbolya (Anthriscus sylestris) veszélyei

 

Az erdelyi turbolya szára üreges és barázdás, a szár felső részén apró, puha szőrszálak találhatóak, míg a szár alsó része teljesen sima, az elágazásoknál pedig bajuszszerű bolyhok helyezkednek el. A levelek egyenes vonalúak, és simák, hátulsó részükön apró szőrszálak találhatóak. A levelek osztódás során kisebb levelekre oszlanak, amelyek aztán tovább osztódnak. Az alsó levelek hossza elérheti akár a 30 cm-t is.

Virága fehér, ötszirmú és ernyős szerkezetű. Minden virág két összefogózott antennaszerű magot terem. Az erdei turbolya magvak 0,5 cm hosszúak, eleinte zöld, majd barna színűek. A növény gyökere vastag, erőteljes és igen gyorsan terjeszkedik, a főgyökér 12 cm mélységig is képes behatolni a földbe.

 

 

Az erdei turbolyát kétnyári növényként tartják számon, de előfordul az is, hogy a gyökerekből melléknövények nőnek ki. A növény főképp magvak segítségével szaporodik. A turbolya Európa szerte elterjedt, leggyakrabban utak szélén találkozni vele, az Egyesült Királyságban pedig főképp sövények mentén terem. A turbolya Amerika északkeleti részén is fellelhető, az utóbbi években Washington északi részén is felbukkant, feltehetően angliai vadvirágkeverékként került be az országba. Az erdei turbolyának, a háziasított változatával ellentétben, nincsen illata.

Brit Columbia térségében (Kanada) a turbolyát kizárólag a Fraser völgyből ismerik. A növény hihetetlen gyorsasággal terjed az Abbotsford-Chiliwack térségben. Főként útszéleken, árkokban, kerítésvonalak mentén, és legelőkön találkozhatunk vele. A magvak főleg a madarak, a víz és az emberi tevékenységeknek köszönhetően terjednek térségről térségre.

 

Veszélyek:

Annak ellenére, hogy a turbolya nem tartozik a mérgező növények kategóriájába, mégis képes oly mértékben elterjedni a legelőkön és a gabonák között, hogy lehetetlenné teheti az adott térségben a takarmánybegyűjtést. A gyomnövény egy olyan vírust hordozhat, amely a sárgarépát, a zellert, és a paszternákat fertőzi meg. A turbolya kiirtása igen nehézkes eljárás a mélyre ágazó gyökerei és a gyomirtó szerekkel szemben kifejlesztett erős ellenállása miatt.

 

 

A kisebb és fiatal növényeket gyökereik kiásásával lehet eltávolítani, a fejlett példányok esetében a gyökérkoronák alatti részt is el kell távolítani, különben a növény újra kihajt. A turbolya a termőföldek számára igen sok gondot okozhat.

 

Mit lehet tenni?

  • Tanuljuk meg felismerni az erdei turbolyát, a kétes növényeket pedig vigyük be a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumba azonosítás céljából.
  • A növényt azonnal ki kell irtani. Használjunk növényirtó szert, ássuk ki a gyökereket, illetve a virágok levágásával megakadályozhatjuk a magképződést, és a gyom további terjedését.
  • Ha a növény kivirágzott, vágjuk le, csomagoljuk be, majd égessük el vagy ássuk el jó mélyre.
  • Ne helyezzünk sehova fertőzött földet!
  • Ne tétovázzunk, a növény terjedését azonnal meg kell fékezni!
értékelés