-
Asszisztens
-
Óvodapedagógus
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Egy év alatt képes vagy TE is a nagy változtatásra! Próbáld ki a Humin Garden szerves trágya kombinációt a talaj feljavítására és a GardenMix lombtrágyát a levelekre! Bármilyen növényt képes vagy megzöldíteni és fejlődésre bírni, még a legrosszabb talajban is. Ne várj tovább, kezdd el most, és figyeld meg, milyen csodálatos eredményeket érhetsz el egyetlen év alatt!
Miért sárgulnak a növényeid? Ismerd fel a jeleket!
Tavasztól őszig a kertbarátok egyik nagy rémálma, hogy a szeretett növényeik egyik pillanatról a másikra, látszólag minden ok nélkül elkezdenek sárgulni.
Ez egy segélykiáltás a növény részéről, hogy bizony komoly segítségre van szüksége.
Valószínűleg, amikor ültetted nem gondoltál rá, hogy különösebben kellene foglalkozni a talajjal, hiszen vettél egy egészséges, szép növényt, és minden bizonnyal az ültetéshez használtál is némi tápanyagot, hogy sikeres legyen az eredés. Aztán telt-múlt az idő, a fácska vagy évelő növény cseperedni kezdett és szépen díszítette a kerted. Egészen mostanáig.
Sárguló levelektől a megoldásig
A hajtásvégek citromsárgán nőnek, sőt, meg vannak perzselődve, az üde zöld lomb egyre sárgább, talán már el is dobott néhány levelet… Vajon mi történt?
Jó eséllyel a válasz az, hogy SEMMI. És ez a baj. Mert valami nem működik a talajban.
Az idő múlásával a növény felhasználja a tápanyagot, a talaj erőforrásait, amit ha nem a legideálisabb módon pótolsz… előbb- utóbb meg fog látszani a növényeiden.
Ha sárgulást tapasztalsz egy fa, cserje vagy évelő esetében, tudd: a legfontosabb feladat segíteni neki túlélni a nyarat.
Milyen veszély leselkedik a sárguló növényre?
A rengeteg napsütés, a magas hőmérséklet és UV fény miatt a klorofilhiányos, sárga levelek elkezdenek perzselődési tüneteket mutatni. Ha hagyod ezt a folyamatot a maga útján haladni, a legyengülő növény fogékonyabbá válik a gombabetegségekre is, és a végén már fogalmad sem lesz róla, hogy mi volt az első tünet, hol keresd a probléma gyökerét.
A tápanyaghiány jelentkezhet egyszerre az egész növényen vagy csak a hajtásvégeken is. Attól függően, hogy hol jelent meg a sárgulás a kétféle tüntet két különböző, de végsősoron egy tőről eredő probléma okozza:
-
Ha az egész növény vagy lombkorona elsárgul egységesen. Ez a jelenség komplett tápanyaghiányra vezethető vissza. Ez jelentheti a talaj erőforrásainak kimerülését és azt is, hogy a növény a talaj pH állapota miatt nem tudja felvenni a tápanyagokat.
-
Ha csak a hajtásvég, az ág felső 1/3 része sárgul el, vagy már a növekedés alatt sárga levelek bontakoznak ki a levélrügyből, akkor mindig mikroelemek hiánya okozza ezt a furcsa sárga színvilágot.
Így állítsd meg a sárguló fa pusztulását:
A megoldás, hogy visszaállítod a növény tápanyag-egyensúlyát, hogy újra képes legyen a rendelkezésére álló erőforrásokat felvenni, asszimilálni és újra fejlődjön. Ha nem avatkozol be a megfelelő tápanyagokkal, a fa csak sínylődni fog, és szép lassan tönkre megy.
Gyors és hatékony megoldás:
-
Az első lépés, hogy permetezőt ragadsz, és a leveleken keresztül pótolod a hiányt GardenMix lombtrágyával. Ez a leggyorsabb és leghatékonyabb beavatkozási lehetőség, mert a gyökereken keresztül napok, hetek kellenek a tápanyag bejuttatására, és ha a talaj pH-ja a gond, ez nem is lesz kellően hatékony módszer.
Viszont a levélzeten keresztül órákon belül fel tudja venni a legfontosabb mikroelemeket a növény. A GardenMix hatalmas előnye, hogy kelátkötésű nyomelemeket tartalmaz, ami gyorsan felszívódik a levéllemezen és könnyen be tud épülni a növényi szövetekbe. Ha a lombtrágyához adsz egy kis Humin Garden Sol huminsavat is, a folyamat gyorsabban megy végbe és szinte 100%-os beépülést eredményez.
A kezelést 2 hetente kell megismételni, amíg vissza nem zöldül a növény teljesen. Ezzel el tudod kerülni, hogy idejekorán lehulljon a lomb, és a növény élettani folyamatai leálljanak.
-
A második lépés a talaj rendbehozatala. Ha van a törzs körül fű vagy mulcs van, az első teendőd, hogy eltávolítod, és kialakítasz egy tisztességes méretű öntözőtányért. Itt fogjuk megkezdeni a tápanyagpótlást. Ehhez használj szerves trágyát, pl. Tribu marhatrágya pellettet és Humin Garden granulátumot. A szerves anyag és a hidrolizált humin garden EGYÜTTESEN felturbózza a hasznos talajéletet, visszatölti a tápanyag és így az energia raktárakat, hogy visszaálljon a pufferképesség, ami átsegíti a fát a nehéz időszakokon.
Ha van a talajban felvehető tápanyagraktár, amit a növény rendelkezésére tud bocsátani, akkor a növények a következő évben erejük teljében fognak fejlődni és teljes pompájukban zöldellnek. A tápanyagraktárt ezután rendszeresen kell tölteni, de már csak évente 2-3 alkalommal, fenntartás céljából.
Mi legyen a kavicsos takarású, sárguló növényekkel?
Nagyon nagy divat lett a kavics, gondolván, hogy azt nem kell karbantartani. Amikor viszont bajba kerül egy növény, nincs mese: azt is fel kell szedni, és ahogy a fű vagy a mulcs esetében tetted: ki kell alakítani az öntözőtányért és megkezdeni a tápanyagpótlást.
Tudom ez jelentős kihívás, ha pl. agroszövet is került a mulcs alá biztos, ami biztos a gyomok ellen, de csak így lehet hozzáférni a talajhoz, hogy megvizsgáld az állapotát, és elvégezd a szükséges tápanyagpótlásokat. A lombtrágya csak gyorssegély, képtelenség a szükséges tápanyagmennyiséget bejuttatni vele!
Mivel a tápanyagpótlás egy állandó feladat, legjobb, ha a kavics helyett más kerül a fa vagy évelő alá: a mulcs is nagyon szépen díszít, de akár a szárított fűnyesedék is jó választás a gyomosodás megakadályozására.
Ha ezt a protokollt hajlandó vagy végig csinálni, a talajban komoly változások következnek be:
-
sokasodik a hasznos talajélet, ami kiszorítja a patogéneket, helyre állítja az egészséges levegő-, víz-, és tápanyagkörforgásokat, és immunitást biztosít a növényeknek
-
kialakul az ideális morzsás talajszerkezet, megszűnik a talajtömörödöttség
-
helyreáll a kapilláris rendszer, ami a mélyen pihenő vízkészleteket szükség idején a növények rendelkezésére bocsátja és segít elnyelni a nagyobb csapadékmennyiségeket (és így öntözni is kevesebbet kell…)
Mindezek következtében a fák, cserjék vagy évelő növényeid is megújulnak, és eredeti pompájukban ékesítik majd a kertet.
Egészséges talajt és növényeket kíván
Molnár Gábor Éva kertészmérnök
https://kertfuvesites.hu