Hatásos kártevő előrejelzés és vegyszermentes védelem

5
Hatásos kártevő előrejelzés és vegyszermentes védelem
Aki szeretne minél kevesebb veszélyes növényvédő szert használni kertjében, gyümölcsösében, fontos, hogy nyomon kövesse a kártevők rajzását. Ehhez csapdába kell csalnunk őket!

A kártevők elleni védekezések csak azok rajzásának pontos nyomon követése alapján végezhetők el környezetbarát és gazdaságos módon. A kártevők előrejelzésére különféle működési elvű csapdák használhatók. A színcsapdák élénk színükkel vonzzák a kártevők viszonylag széles fajspektrumát, míg a feromoncsapdák fajspecifikusak, tehát csak egy adott kártevőt lehet velük monitorozni.

A színcsapdák, melyek tulajdonképpen különböző színű, levegőn nem száradó ragasztóval bevont rovarfogó lapok, kiválóan alkalmasak a kártevők rajzásának nyomon követésére, sőt ha nagyobb sűrűségben használjuk a ragadós lapokat, jelentősen gyéríthetjük a kártevőket, így közvetlen növényvédelemre is használhatók.


Hatásos kártevő előrejelzés és vegyszermentes védelem

Sűrűn kihelyezett sárga színcsapdával minimalizálhatjuk a cseresznyelégy kártételét

Zöldségtermesztésben használható színcsapdák:

A sárga színű ragadós rovarfogó lapok fóliasátrakban és üvegházakban liszteskék, szárnyas levéltetvek, gyászszúnyogok, gubacsszúnyogok és aknázólegyek előrejelzésére és gyérítésére alkalmasak, házi kertekben pedig az előbbieken túl fénybogarak, földibolhák és barkók előrejelzésére és gyérítésére szolgálnak. A kék fogólapok a nyugati virágtripszek előrejelzésére, zárt termesztő berendezésben pedig gyérítésére is használhatóak.

Minél sűrűbben helyezzük ki a ragadós lapokat, annál több kártevőt foghatunk meg. Általánosságban elmondható, hogy ha minden 10-100 m²-re helyezünk ki egy lapot, akkor azzal megbízható előrejelzést tudunk végezni, de ha minden 2-4 m²-re jut egy rovarfogó lap, az már olyan gyérítő hatású, hogy valószínűleg külön rovarölő szeres védekezésre a lapok által fogott kártevők ellen nem is lesz szükség. A lapokat kb. 10 cm-rel a növények fölé kell függeszteni. A sárga- és kék rovarfogó lapok csak elvétve fognak hasznos rovart, így ilyen szempontból sem kell félni alkalmazásuktól.

Gyümölcsfák esetében a következő csapdák használhatóak:

Színcsapdákat ez esetben is nem csak előrejelzésre, hanem gyérítésre is használhatjuk. Cseresznye- és meggyfa esetében a sárga színű cseresznyelégy színcsapdával óvhatjuk meg a terméseinket a kukacosodástól. A fa magasságának minden 2 méterére legalább 2 csapda szükséges. Hatékonyságát illatcsalétekkel növelhetjük, ami elsősorban a peterakó nőstényeket csalogatja és fogja meg. A színcsapdát célszerű már a cseresznye zsendülése kezdetén kihelyezni, mikor az elkezd sárgulni.

Szilva- és almafa esetében a poloskaszagú szilva- és almadarázs előrejelzésére és gyérítésére fehér színű fogólap alkalmas. E fehér színcsapdákat meglepően korán, a virágzás előtt kb. 1 héttel ki kell helyezni, hiszen e kártevők imágói már ekkor elkezdenek rajzani.

Hatásos kártevő előrejelzés és vegyszermentes védelem
Hatásos kártevő előrejelzés és vegyszermentes védelem

Lepkehernyók és hangyák ellen véd a hernyóöv, míg a sárga lap a tőzeglegyeket gyűjti össze

A fatörzset körülölelő ragadós szalag, más néven hernyóöv alkalmazása egy régi, ám mára csaknem elfeledett, egyszerű, de hatékony növényvédelmi módszer. A szárnyatlan nőstény téliaraszolók, a hangyák vagy egyes gyümölcsmoly hernyók a fa törzsén másznak fel a lombkoronába. Ha egy olyan szalaggal kötjük körbe a fatörzs alsó részét, ami egy levegőn nem száradó ragasztóval van bevonva, megfoghatjuk ezeket a kártevőket. Érdemes a hernyóövet áprilistól novemberig használni.

Tipp a hangyák és levéltetvek ellen:

A hangyák kizárásával a levéltetvek is gyorsan eltűnnek a fákról. A hangyák ugyanis nem közvetlenül okoznak kárt, hanem azzal, hogy megvédik és terjesztik az őket édes mézharmattal ellátó levéltetveket. Hangyák jelenlétében a parazita fürkészdarazsak és a katicabogarak sem tudják hatékonyan irtani a levéltetveket, mert a hangyák meglehetősen agresszíven elzavarják őket „fejősteheneiktől”. Zárjuk el a hangyák útját a lombkoronába ragadós szalaggal!

Hatásos kártevő előrejelzés és vegyszermentes védelem

A csapdába rejtett illatanyag magához vonzza a hím lepkéket

A különböző gyümölcsmolyok is nagy veszélyt jelentenek a termésre, melyek elleni védekezéseket feromoncsapdák alkalmazásával tudjuk pontosan időzíteni. A csapdaházban elhelyezett feromon párologtató diszpenzer nagy távolságból vonzza a hím lepkéket, amelyek a csapdaházba belerepülve, az ott elhelyezett ragacslapba beleragadnak. A feromoncsapdát még rajzás megindulás előtt kell kihelyezni a gyümölcsfákra, szőlőtőkékre, melynek ideje április közepe. A permetezéseket pedig az első nagyobb fogási eredmény után pár nappal érdemes végezni, mert leghatékonyabban a fiatal lárvák ellen védekezhetünk.

Ezek a forgalmazott feromoncsapdák:

  • almamoly (Cydia pomonella)
  • szilvamoly (Grapholita funebrana)
  • keleti gyümölcsmoly (Grapholita molesta)
  • almailonca (Adoxophyes orana)
  • tarka szőlőmoly (Lobesia botrana)
  • nyerges szőlőmoly (Eupoecilia ambiguella)
  • vadgesztenyelevél aknázómoly (Cameraria ohridella)
értékelés