Milyen károkat okoz a körtelevélbolha (Cacopsylla pyricola)? - 1. rész

Milyen károkat okoz a körtelevélbolha (Cacopsylla pyricola)? - 1. rész
A mézharmat, illetve a fekete penészgomba megjelenése mind a leveleken, mind a fakérgen a körtelevélbolhák jelenlétére utalhat. Ez a penészesedés a mézharmaton jön létre. Nézzük meg, hogy mi utalhat még ezeknek a kártevőknek a jelenlétére!

A körtefa kártevőinek - a levélbolháknak - az elszaporodása levélhullást okozhat, valamint lelassíthatja a hajtás fejlődését, és tönkreteheti a gyümölcsrügyeket is. A mézharmat a gyümölcs héján található pórusok megnövekedését és befeketedését okozza, a fekete penészes foltok végérvényesen tönkretehetik a gyümölcsöket.


Hogyan néz ki a körtelevélbolha?


  • Pete: A körtelevélbolha petéje ovális, körülbelül 0,5 mm hosszú, eleinte fehér színűek, majd idővel megsárgulnak.
  • Lárva: A körtelevélbolha lárvák fejlődésének öt szakasza van. Az első három szakaszban a lárvák fehérek, piros szemekkel, és a mézharmat cseppekben élnek. A negyedik szakaszban a lárvák zöldek, és apró szárnycsökevények láthatóak rajtuk, ekkor már a mézharmat cseppeken kívül élnek. Az ötödik szakaszban a színük barnára változik, és teljesen kifejlődik a szárnyuk.
  • Felnőtt: A nyári felnőtt körtelevélbolhák zöldes színűek, hátukon pedig egymásra lapuló szárnyak találhatóak, testük 3 mm hosszú. Az áttelelő egyedek nagyobbak és sötétebbek, barnás-feketés színűek.
  • Életciklus: A körtelevélbolha körtefákon, illetve a gyümölcsösökben található bokrokon és cserjékben felnőttként telel át, ahonnan kora márciusban ismét átszállnak a fákra, ahol a rügyekre vagy a rügyek mellé rakják le a petéiket. Nyáron a petéiket a friss hajtások leveleinek fő erezete mentén teszik le. Ha sok levélbolha van, akkor az alsóbb levelekre is helyezik a petéiket. Évente három vagy négy levélbolha generáció jön létre, az áttelelő felnőttek általában a nyár végén jelennek meg.


A körtelevélbolhák megfigyelése


A nyugalmi időszakban gyűjtsünk össze hektáronként huszonöt darab ágvéget. Tíz-tizennégy nap után, ha jónak látjuk, ismételjük meg a műveletet. Nyár elején vizsgáljunk meg mintegy száz hajtáslevelet, a levél felületén keressük meg a petéket és a lárvákat. Ezt júliusban és augusztusban ismételjük meg száz csúcshajtás megvizsgálásával. A körtelevélbolhák mellett szükséges az őket pusztító rovarok megfigyelése is, ezt hetente három-négy ágvég gyűjtésével végezzük el.


Védekezés


A körtefa növekedésének hátráltatása, és a metszések számának csökkentése segít a körtelevélbolha populáció visszaszorításában.

A körtelevélbolhát több bogár is támadja, például a virágpoloskák, a katicabogár, a fülbemászó és egyes hangyafélék. Ezeknek a rovaroknak a megvédése (kerüljük az azinfosz metil, a diazinon, a szintetikus piretroid, az endoszulfán és a formetanát hidroklorin tartalmú vegyszereket) hatásos levélbolha irtó szernek bizonyult.

értékelés