Leander betegségei: így néz ki, amikor takácsatka támadta meg a leveleket

5
Leander betegségei: így néz ki, amikor takácsatka támadta meg a leveleket
A nyári meleg és száraz hónapok alatt felszaporodó közönséges takácsatka tönkreteheti kedvenc balkonnövényünket. Mi a teendőnk erős fertőzés esetén?

Leander betegség képekkel

A leander leggyakoribb kártevője a nyári meleg és száraz hónapok alatt felszaporodó közönséges takácsatka (Tetranichus urticae).

A takácsatkák apró, 1-3 mm körüli, pókszerű, narancssárgás, szúró-szívó szájszervű állatok. A levelek fonákán élnek, általában nagy számban, és gyakran szövedéket is fejlesztenek. Szívogatásuk hatására a zöld leveleken apró, tűhegynyi ezüstös színű foltok képződnek,  a fiatal levelek deformálódnak, elszáradnak. Legfinomabb falat számukra a hajtásvégi fiatal, zsenge levelek. Lágy- és fásszárú növényeken egyaránt károsít, hazánkban gondot okoz a paprika, bab, uborka, szamóca, alma, szilva stb. termesztőknek.

A takácsatka a száraz meleg körülményeket kedveli, ilyen körülmények között rendkívül gyorsan felszaporodik - egy nemzedék akár 2-3 hét alatt kifejlődhet -  és károsítása sajnos rendkívül látványos.

leander_takacsatka

Az erősen fertőzött hajtásokat érdemes visszametszenünk, mossuk le a növény hajtásait, a szövedéket és permetezzük le a tövet

Leander betegség: takácsatka

A leander levelek nedvesítésével, a tő elegendő, egyenletes öntözésével a takácsatkák erős felszaporodása elkerülhető. Zuhanyozzuk le növényünket vagy rendszeresen spricceljük a leveleket.

Így hoz rengeteg virágot a leander! Ezt jó, ha tudod!

 

Takácsatka elleni szerek

Erős fertőzés esetén szükséges a takácsatkák ellen kémiai védekezés, általában 2-3 ismételt permetezéssel.

Felhasználható szabad forgalmú (III. kategóriás) atkaölő szerek:

  • Sanmite,
  • Nissuron
  • Flumite

Gyengébb fertőzésnél az olajtartalmú szerek is felhasználhatók (Biola-plant, Bio-Film, Vegesol, Vektafid A), de a hatás csak akkor biztosított, ha levelek hátoldalára juttatjuk ki a permetlevet.

értékelés