Lemetszettél egy leander hajtást a nyaraláson? Nem biztos, hogy jó, ha hazahozod

5
Lemetszettél egy leander hajtást a nyaraláson? Nem biztos, hogy jó, ha hazahozod
Sokan sóvárgunk a tengerparti nyaralás során találkozott gyönyörű leander bokrok után. De a lecsípett hajtással több veszélyes kórokozót is behurcolhatunk, amely aztán elterjedhet a hazai növényeken.

A leander betegségei

Most a leander növényvédelmi aktualitásairól írok. Példájával utalok a behurcolás veszélyeire és a dísznövényeken is megélő, de a haszonnövényeket is megtámadó szervezetek jelentőségére.

 

Levéltetű és pajzstetű

A legismertebb kártevői a levéltetvek és pajzstetvek. Jól ismerjük őket, atkás levél felett láthatják az egyikfaj kolóniáját (a bal oldali kisképen). A sárga oleander-levéltetű mellett pl. a zöld őszibarack-levéltetű is megtalálható rajta, mely innen terjedhet a kerti zöldségekre, gyümölcsökre is.

Több pajzstetű faj is élősködik rajta, melyek szintén sok tápnövényűek, tehát a többi növényünkre is veszélyt jelentenek. Szivaccsal, fogkefével is eltávolíthatjuk ezeket a kártevőket illetve engedélyezettek sprayk, rovarölő szerek, de már írtam a beöntözéses módszerről is. A szabadban vagy az erkélyen, valamelyik „Mospilanból” készített permetlével végezzék el a növény öntözését. Ismételni is lehet kezelést és más cserepes, dézsás dísznövénynél is bevált. (Legalább is még nem kaptam visszajelzést a gyökerek károsodásáról.) A csurgalékvizet ne hagyják a tálkában, mert a háziállatok beleihatnak.

leander_betegseg_01

 

Liszteske és takácsatka

A liszteskének és a kétfoltos takácsatkának is tápnövénye, „megkaphatja” illetve terjesztheti is ezeket. Azutóbbi a téli tároláskor felszaporodhat és más teleltetett cserepesekre is átterjedhet. A szabadban pedig a zöldségeket, gyümölcsfákat is megtalálhatják. Tehát a haszonnövényeink érdekében is érdemes tisztán tartani a dísznövényeinket!

Az atkák elleni védekezés alapelvei megegyeznek a kerti növényekével.

Még több leander takácsatka>>

 

Leanderrák

Egyre melegebbek az évszakok. Egy melegigényes baktériumfaj is terjedőben van, a leander ágán és levelénszemölcsös daganatokat okoz (középső kiskép). Leanderráknak is hívják. Tavaly találkoztam vele először. Súlyos esetben levélhullást és virágrothadást is okozhat. Alulról öntözzünk, tartsuk szárazon a leveleket! A beteg részeket folyamatosan távolítsuk el, permetezhetünk rézzel is. A Nordox 75 WG és az Astra rézoxikloridot említik a szakirodalomban, de valószínűleg más készítmények is alkalmasak, azok sem perzselnek.

Májusban, a tünetek alapján perzselésre gondoltak a kollégák, de dr. Vajna László meghatározta a gomba kórokozót: Boeremia exigua var heteromorpha. Idézek a szakvéleményéből „Pár éve már találkoztam Budapesten a leánder e betegséggel, mégpedig dísznövény árudában, mediterrán területről származó importáltnövényeken.”

A baktériumos betegségnél is a déli országokból „zsebimporttal” való behurcolást valószínűsítik. Emiatt 2016-ban több változás is történt a növényforgalmazásban, ahogy erről már írtunk is.

Hasonlóan érkezett az Olaszországban vásárolt facsemetékkel a szelídgesztenye gubacsdarázs és a délről érkező utasok szemétbe dobott gyümölcsmaradványaival a foltosszárnyú muslica is.

Bár nagyon csábítóak a délszaki növények dugványai, a faiskolák árui, de gondoljunk arra, hogy ezekkel újabb károsítókat is behurcolhatunk!

értékelés