Megbetegedett fák: mentsük meg vagy helyettesítsük őket?

Megbetegedett fák: mentsük meg vagy helyettesítsük őket?
A téli időjárás gyakran nagyon megviseli a táji elemeket. A jég, a hó, a szél okozta károknak, a gyökerek rongálódásának és a több hónapos útsózásoknak végzetes hatásuk lehet.

Mit tegyünk a megbetegedett fákkal?

 

A gyomirtók hosszú távú használata károkat okozhat a fáinkban és a cserjéinkben. Egyik nap kinézünk az ablakon és azt látjuk, hogy az udvaron levő elbűvölő juharfa halott vagy, hogy az örökzöld sövény megsárgult. Miközben szemmel tartsuk a fákat, hogy megóvjuk őket a károsodástól, néha nehéz döntésekkel kerülünk szembe.

Egy 80 éves ezüstjuhart erősen megrongált az egyik nagy vihar. Amikor egy hatalmas ág leszakadt róla, a sérülés helyén feltárultak az öregedés jelei: egy lyukas törzs, helyenkénti rothadásokkal. A döntés egyértelmű volt: ki kell vágni a fát, mert nem elég egészséges ahhoz, hogy túlélje. Nem tettünk helyére másat, mert az érett fák, amelyek közé ültetve volt, annyira árnyékolták a helyet, hogy egy fiatal fának nehéz lett volna növekedni ott.

Életük során a fáinkat nagyon sok tényező befolyásolja: életkor, időjárás, talaj, szárazság, fizikai károk, kártevők és betegségek és gyakran az emberek által keltett károk. Ezek közül egy párat jól lehet orvosolni, így a fa vagy a cserje visszanyeri egészségét és hosszú életű marad. Más tényezőket viszont nem lehet befolyásolni, például a szárazságot, a viharokat és az öregedést.

Fák-cserjék-védelme



Védjük és mentsük meg őket!


Az olyan egyedek esetében, amelyeket leküzdhető tényezők befolyásolják, állapítsuk meg a károkat, aztán mérjük fel a fa vagy a cserje értékét, legyen az pénzbeli, esztétikai vagy érzelmi. Ha meg tudjuk menteni, akkor tegyük azt – különösen a kifejlett fákkal, amelyek nagy űrt hagynak a tájban.

Talaj: A legtöbb fás dísznövény és fa csak akkor fejlődik szépen, ha a fajnak megfelelő talajba van ültetve. Amikor az egyik növény elkezd gyengülni, és semmilyen más okot nem találunk, teszteljük a talajt, hogy megtudjuk, hogy a talaj még mindig megfelel-e a növény igényeinek. Ha a talaj pH értékén javítani kell, kövessük a helyi irányelveket a módosítás érdekében. Néha a talaj egyszerűen csak elveszíti a tápértékét az évek során az esők és a vízelvezetés miatt. A trágya és a szerves mulcs gyakran segít fellendíteni a talajban levő tápanyagértéket, amiből a gyökerek táplálkoznak.

Vízelvezetés: A rossz vízelvezetés túlságosan nedves talajhoz vezet. A legtöbb gyökér nem nő az állandóan nedves talajban. Ha azt gyanítjuk, hogy a víz a talaj alatt felgyülemlik, ássunk több 30 cm mély és széles árkot. Öntsünk vizet az árkokba, és ha a víz nem folyik le 24 órán belül, az azt jelenti, hogy a talaj vízzel telitett. Vízelvezető csöveket lehet beszerelni, hogy javítsunk a helyzeten.

Fizikai károk: A vihar okozta károkat kivéve, a legtöbb kárt meg lehet előzni, ha előre tervezünk.

A sövényvágók és a fűnyírók nem a fák legjobb barátai. Amint a fatörzs szöveteit megsértjük, a fa vagy a cserje nyitottá válik a betegségek és a kártevők számára. A kiálló gyökerek levágása szintén rossz ötlet.

Ha a fák vagy a cserjék ágai az épületekhez érnek, metsszük le a kisebbeket, a nagyobbakat pedig vágjuk vissza.

A túl sok mulcs tökéletes környezetet teremt a gombáknak a fák és a cserjék tövénél. Ne használjunk 5-8 cm-nél vastagabb mulcsot, és a fa tövétől legalább 8-15 cm-re tegyük.

n2_400_02
A gombák paradicsoma



A kiálló gyökereket nem kell eltakarni talajjal, ez megfolytja őket, meggátolva a víz lefolyását és a levegő behatolását, ami végül a fa elpusztulásához vezet.

Az építkezés és a tájformálás nemcsak a gyökerek megvágásával károsíthatja a fák gyökerét, hanem a talaj tömörítésével is. Pórusokra van szükség a gázok mozgásához, ez viszont hiányzik a tömör talajból.

A fák és a cserjék gyökérrendszere a talaj felső 30 cm-ében található, ezért könnyen kárt okoznak benne a mérgező szerek. A háztartási tisztító szerek, az autómosó szerek, a belső udvaroknak tervezett tisztítószerek, a kőolaj alapú termékek, a gyepet ápoló szerek és a gyomirtók csak néhányak azok közül, amiket a gyökerek felszívhatnak. Legyünk óvatosak, amikor gyomirtókat használunk, és amikor csak lehetséges, használjunk természetes módszereket. Válasszunk környezetbarát mosószereket az autó, a bútorok és a padok számára. Ezek a termékek úgyanis a talajvízbe kerülnek.

Kártevők és betegségek: Az egészséges növények csak ritkán esnek kártevők és betegségek áldozatául, de ha folyton figyeljük a fáinkat és a cserjéinket azonnal észrevesszük, ha gond adódna. Amennyiben csak lehet, használjunk szerves és környezetbarát megoldásokat a káros rovarok irtására. Orvosoljuk a megtört ágakat és a sérült törzseket, hogy megelőzzük a betegségek megjelenését és elterjedését. Legyünk tudatában, hogy milyen betegségek és kártevők jelentenek veszélyt a fáinkra és a cserjéinkre nézve.

 

Amikor rajtunk kívül álló okok károsítják fáinkat


Időjárás:
Egyes időjárás okozta károkat meg lehet előzni vagy csökkenteni, ha felkészítjük növényeinket a várható időjárásra.

Sok helyen az utakra sót szórnak, hogy biztonságossá tegyék az utakat. Sajnos, a só károsan hat a fáinkra és a cserjéinkre. Ha a mi környékünkön is sót használnak a téli utak karbantartására, akkor biztosan láttuk már a barna, száraz helyeket, ahol a só beszivárgott az utak mellett levő fák levélzetébe. Ne halmozzuk a havat fák vagy cserjék közelébe. Alkalmazzunk alternatív hó olvasztási módszereket, például homokot, macska ürüléket vagy fűrészport. Kora tavasszal öntözzük meg a földet a növény körül kb. 2-3 órán át, majd három nap után ismételjük meg. Ez eltávolítja a felhalmozódott só nagy részét. Ha úgy látjuk, hogy a növényt sós vízzel permetezték be, alaposan mossuk le a levélzetet és az ágakat.

Só-ártalmas-fáknak



A száraz időszakokban, gyakran és jól öntözzük meg a fákat. A talaj megkeményedik, és nem engedi be a vizet, ezért amint elérkezik a száraz idő, legyünk figyelmesek.

A fa kora: Mint minden, a fák és a cserjét életciklusa is véget ér egyszer. Figyeljük az idős fáinkat, hogy tudjuk, mikor kezdenek el gyengülni. A tört vagy elhalt ágak, a kevés levélzet növése, a törzsrothadása: ezek azok a jelek, amelyek azt mutatják, hogy a növényünk elérte élete végét. Ha egy ilyen fa közel van a házunkhoz vagy a szomszédságunkhoz, akkor tudnunk kell, hogy ez a fa egy vihar alkalmával kidőlhet. Kérjünk meg egy fakertészt, hogy nézze meg, és vegyük komolyan a tanácsait és javaslatait.

Szívet szaggató elveszíteni egy szeretett fát vagy cserjét, de egy kertész életében ez elkerülhetetlen. Használjunk fel minden rendelkezésre álló forrást, hogy megmentsünk vagy helyettesítsünk egy fát vagy cserjét.

értékelés