-
takarító
-
Óvodapedagógus
-
karbantartó
-
Értékesítő
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Alkalmi pakolós diákmunka - XII. kerület - 11.29. - Br. 2000Ft / óra
2024. 11. 21
-
Karbantartó
2024. 11. 21
-
HR Gyakornok Pécs (WHC022603)
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Gyakori betegségek
Korábban már írtunk a szobanövényeinket leggyakrabban megtámadó kártevőkről, most pedig folytatásként a növényeinket megtámadó betegségekre szeretnénk kitérni.
Botritisz vagy szürkerothadás
- Leírás és okozott károk: Ez a gombás betegség a szárakon, a leveleken és a virágokon jelenik meg. A megtámadott részeken gyorsan fejlődő, szürke penészgyep képződik.
- Fejlődésének kedvező körülmények: A gomba fejlődéséhez hűvös és nedves környezetet igényel. Túlöntözés, rossz levegőztetés vagy hidegben figyelhető meg.
- Megelőző kezelés: A növény szükségleteihez kell igazítani az öntözővíz mennyiségét, és hidegben nem szabad permetezni a leveleket.
- Gyógyító kezelés: Ha a támadás nem túl erős, távolítsuk el a beteg leveleket, csökkentsük az öntözést és a permetezést, szellőztessük alaposan a helyiséget, és alkalmazzunk gombaölő szert. Ha ellenben a támadás erős (pl. a szár vagy a tő beteg), a növénynek vége, jobb megszabadulni tőle.
- Különlegesen érzékeny növények: Minden virágos vagy zöld növény érzékeny a botritiszre, különösen a puha levelű fajok.
Szürkerothadás |
Korompenész
- Leírás és okozott károk: A korompenész megjelenését a levéltetvek és a bíbortetvek által kiválasztott mézharmatban fejlődő Capnodium, Apiosporium és Meliola nemek alá tartozó gombák okozzák. A szárakon és a levelek felszínén feketés, koromra emlékeztető lerakódást figyelhetünk meg, mely meggátolja a levelek lélegzését, és lassítja a növekedést.
- Megelőző kezelés: Mindenekelőtt a mézharmatot kiválasztó rovar ellen kell küzdeni.
- Gyógyító kezelés: Támadás esetén óvatosan le kell mosni a leveleket langyos vízzel, és végezzünk rovarirtó kezelést a levéltetvek, a pajzstetvek és a liszteske elpusztítására. Erre a célra többféle rovarölő szer áll a rendelkezésünkre, mint pl. az Actara, a Decis 2,5 EC vagy a Chinetrin 25 EC. Megfelelő alkalmazásuk következtében nem alakul ki korompenész. A mézharmat elkerülése végett pedig használhatjuk a Vertimec 1,8 EC-t vagy a Dimilin 25 WP-t, ami egy kitinszintézist gátló rovarölő szer.
- Különlegesen érzékeny növények: Minden zöld vagy virágos növényen kifejlődhet korompenész attól a pillanattól, hogy a növényt mézharmatot kiválasztó rovarok támadják meg.
Elpusztult levél |
Vírusok és bakteriális eredetű betegségek
- Leírás és okozott károk: Ezeket a betegségeket mikroszkopikus organizmusok váltják ki, melyek többé-kevésbé szabálytalan foltokat okoznak, valamint a levelek és a szárak deformálódását és a növekedés megállását. A szárrothadást és a kinövéseket általában baktériumok okozzák.
- Megelőző kezelés: Nem létezik gyógyító kezelés, így nagyon fontos, hogy növényvásárláskor egészséges példányt válasszunk. Abban az esetben, ha olyan tüneteket észlelünk, melyek nem egyeznek az élősködők vagy a gombabetegségek kiváltotta tünetekkel, ajánlatos szakemberhez fordulni annak megállapítására, hogy baktérium- vagy vírusfertőzéssel állunk szemben. A helyzettől függően jobb, ha megszabadulunk a beteg növénytől, nehogy az élősködők, mint a levéltetű vagy az üvegházi molytetű, továbbterjesszék a fertőzést.
Lisztharmat
- Leírás és okozott károk: Ez a gombás megbetegedés a fiatal leveleken, szárakon és virágokon fertőz. Fehéres, porszerű foltok jelennek meg rajtuk, melyek a növény elgyengülését és kiszáradását okozzák.
- Fejlődésének kedvező körülmények: A lisztharmat elsősorban meleg és nedves környezetben alakul ki. Túl gyakori párásító permetezés után figyelhetjük meg.
- Megelőző kezelés: Az első foltok megjelenése után távolítsuk el a beteg leveleket. Emellett ajánlatos csökkenteni az öntözést, rendszeresen szellőztetni és felfüggeszteni a levelek vizes permetezését.
- Gyógyító kezelés: Feltétlenül alkalmazzunk gombaölő kezelést, többször ismételve. Ajánlott a vegyszereket úgy kombinálni, hogy többfajta hatóanyagú vegyszert használjunk, így hatékony marad a kezelés a rezisztensebb fajokkal szemben is. A Topas 100 EC, a Quadris (peronoszpóra és szürkepenész ellen is hatásos), valamint a kontakt Karathane Star is alkalmazható a lisztharmat ellen.
- Különlegesen érzékeny növények: A virágos begóniák nagyon érzékenyek.
Lisztharmat |
Rozsda
- Leírás és okozott károk: Ez a gombás betegség főként a levelek fonákán és a szárakon jelentkezik. A leveleket barna foltok borítják, majd lehullanak, és a növény elpusztul.
- Fejlődésének kedvező körülmények: A rozsda nedves környezetben fejlődik. Túlöntözés vagy gyakori permetezés után figyelhetjük meg.
- Megelőző kezelés: Ajánlatos vásárláskor és növekedés közben alaposan szemügyre venni az érzékeny növények leveleinek fonákát is, így könnyen felfedezhetjük a betegséget. Az első foltok megjelenése után azonnal távolítsuk el a fertőzött leveleket, csökkentsük az öntözést, és szellőztessünk rendszeresen.
- Gyógyító kezelés: Minden esetben végezzünk gombaölőszeres kezelést. A növekedési időszak alatt ismételjük meg többször is.
- Különlegesen érzékeny növények: A muskátlit és a krizantémot előszeretettel támadja meg. (Korábbi cikkünkben már írtunk arról, hogyan védekezhetünk a muskátlik kórokozói ellen)
Rozsda |
Élettani károsodások
Elsárgult levelek hullása
Az egyébként szép leveleken sárga foltok jelennek meg
A levelek és hajtások megnyúlása és fakulása
A levelek színeinek fakulása vagy elvesztése
A színek és mintázatok eltűnése
Barna foltok megjelenése a levelek fonákán, színén vagy a szélén
|
értékelés