-
Óvodapedagógus
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Értékesítő
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Senior Business Analyst - Budapest, XIII. kerület
2024. 11. 23
-
Junior épületgépész mérnök
2024. 11. 22
-
Könyvelő
2024. 11. 22
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az oxigéngáz nagy mennyiségben fordul elő a levegőben kétatomos molekulák, O2 formájában. A légkör 21%-át alkotja. Színtelen, szagtalan gáz viszont a hiányát hamar észreveszed. Nagyon reaktív anyag, táplálja az égést és az oxidációs folyamatokat.
Az élővilágban pótolhatatlan szerepe van az oxigénnek. Egyrészt a hidrogénatomok mellett az oxigén is a víz alkotóelem. A víz jelenléte elengedhetetlen az élettani folyamatokhoz, az emberi test kb. 70%-át alkotja ez a folyadék. Az élővilág jelentős része az oxigént használja fel légzési gázként. A növények is oxigént lélegeznek be, viszont anyagcseréjük során O2 molekulák is keletkeznek.
A világegyetemben a harmadik leggyakrabban előforduló elem az oxigén, amely leginkább kötött formában van jelen
Az oxigén ipari felhasználása
Az oxigént egyaránt felhasználják ipari- és egészségügyi területeken. Az iparban leginkább az égést elősegítő kémiai tulajdonságait használják ki. Magasabb hőmérsékletű láng képződik, így növekszik a fűtőérték és a teljesítmény. Ezen tulajdonságokat a fémiparban, a kohászatban használják ki.
A káros anyag kibocsátás csökkentésében is fontos szerepe van az ipari oxigénnek. A hulladékégetés során oxigént adagolnak, így tökéletesebb lesz az égés. A szennyvizek tisztításánál is alkalmaznak oxigént, ózon formájában, amely fertőtlenítő hatású. A vízben oldott oxigén pedig kedvez azon a mikroorganizmusok a szaporodásának, amelyek elősegítik a szennyvizek megtisztítását.
Az iparban általában cseppfolyósított formában tárolt oxigént használnak fel. A kriogén környezetben a folyadék halmazállapotú oxigén világoskék színű. A folyadék formájú oxigén tárolására speciális, kettős falú kriogén tartályokban oldható meg.
Az oxigén egészségügyi jelentősége
Mivel az emberi szervezet is oxigént használ fel légzése során, ezért terápiás célra is használják az oxigént. Az egészségügyi oxigén gyakorlatilag ugyanaz az oxigén, mint amit az iparban használnak, kémiailag nincs köztük különbség. Az egészségügyben viszont az elsődleges célja a szervezet véroxigén-szintjének fenntartása. Ezért a szervezet számára megfelelő mennyiséggel és nyomással adagolható. A túl magas véroxigén szint káros.
Az egészségügyben az oxigén elsősorban lélegeztetésre használják. Szénmonoxid mérgezés esetén (vagy krónikus tüdőbetegségeknél) adagolják, hogy a mérgező gáz könnyebben kiürüljön a vérből. Az oxigénpalack elmaradhatatlan olyan munkakörökben ahol oxigénmentes vagy oxigénhiányos környezetben kell feladatokat végrehajtani. A tűzoltók, bányászok, búvárok, pilóták, speciális mentőalakulatok felszerelése között elengedhetetlen az oxigénpalack.
A növénytermesztés és az oxigén
A növények fejlődéséhez is kulcsfontosságú az oxigén. A növények a fotoszintézis során szén-dioxidot lélegeznek be és oxigént lélegeznek ki. De légzésük során a zöld flóra is ugyanúgy oxigént használ fel.
A fotoszintézis során a növények oxigént termelnek. A folyamat lényege, hogy a levelek megkötik a légköri szén-dioxidot, miközben a napfény energiáját és vizet felhasználva szerves anyagot, szőlőcukrot állítanak elő, eközben pedig oxigén szabadul fel.
Az egészséges növények fejlődéséhez nem elég viszont csak az oxigén és a szén-dioxid jelenléte. A talajból rengeteg ásványi anyagra, szerves vegyületre is szüksége van a növényeknek. Ezeket az anyagokat a mezőgazdaságban általában műtrágyákkal pótolják. Azonban ha saját kis kerttel rendelkezel, akkor érdemes a természetes tápanyagpótláshoz fordulni. A konyhai- és kerti szerves hulladékokat gyűjts egy helyre, hozz létre komposztot. Később kiválóan táplálhatod a talajt és a palántáidat, virágaidat a komposzttal, de lehetőség van a szerves trágyázásra is.
Természetesen emellett elengedhetetlen a megfelelő vízmennyiség, a széndioxid és a napfény jelenléte is. Ezek közül a vizet lehet pótolni locsolással. De üvegházakban, fóliasátrakban a többi komponens is adagolható mesterségesen.
Az oxigén szerepe a növények növekedésében
A terméshozamot jelentősen befolyásolja a talajban lévő oldott oxigén mennyisége is. Kutatások bebizonyították, hogy a talajban lévő oxigén elengedhetetlen ahhoz, hogy a növények gyökerei felvegyék a tápanyagokat. Ezért oldott oxigén (DO) talajba adagolásával javul a növények tápanyagfelvétele és hasznosítása. Gyorsabban hoznak termést a növények és a gyümölcsök, zöldségek tápanyagtartalma is javul ezáltal.
A folyamatot viszonylag kis energia-befektetéssel, napelemek alkalmazásával lehet fenntartani. Elektrolízis segítségével a vízben nano oxigénbuborékok keletkeznek. Már tíz ezreléknyi oldott oxigéntartalom képes megnövelni a terméshozamot.
Praktikák a szép konyhakertért
Természetesen vannak olyan kerti praktikák, amelyekkel oldott oxigén rendszer kiépítése nélkül is szebbé teheted a kerti növényeidet.
- Mielőtt ültetésbe kezdesz készítsd elő a talajt, kapálással, gereblyézéssel lazítsd fel, illetve javítsd tápanyagtartalmát komposzttal, trágyázással.
- Tervezd meg mit és mikor ültetsz! A hideg időjárásnak jobban ellenálló borsót, sárgarépát, hagymaféléket, salátát már kora tavasszal elültetheted.
- A kényesebb növények palántáit zárt helye neveld, és csak később ültesd ki, ilyen például a paradicsom és a paprika.
- Helyezz ki madárodúkat a fákra! Az énekes madarak hangja nem csak nyugtatólag hat, hanem e hasznos állatok összeszedik a környezetedben a kártékony rovarokat is.
- A kertben keletkezett szerves hulladékot komposztáld.
- A fák ágait érdemes megmetszeni, hogy a gyümölcsök növekedésére fordíthassák energiájukat, így szebbek, nagyobbak lesznek a termések.
Az oxigén tehát szinte minden élőlény számára nélkülözhetetlen anyag, nemcsak gáz formájában, hanem a víz alkotóelemeként is. Az iparban is számos területen használják ki oxidatív tulajdonságait, az egészségügyben pedig terápiás céllal alkalmazzák. A növények tápanyagfelvételében is jelentős szerepet játszik a talaj oldott oxigén tartalma, ezt a tulajdonságát a mezőgazdaságban aknázzák ki.