-
Óvodapedagógus
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Asszisztens
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Komissiózó / Rendelés ellenőr
2024. 11. 21
-
Teherautó sofőr (CE) Frigo disztribúció
2024. 11. 21
-
Tolóoszlopostargonca-vezető
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Olyan baktériumfajt azonosítottak Magyarországon, amely az egész paradicsom-és krumplitermést elviheti. De a rózsákat sem kíméli!
Három vármegyében - Hajdú-Biharban, Jász-Nagykun-Szolnokban és Zalában - igazolták a pusztító növénykórokozó Ralstonia pseudosolanacearum baktérium jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) munkatársai 2022 szeptemberében vett mintákban.
A közlemény szerint a baktérium "zárlati károsítónak" minősül, jelenléte jelentős gazdasági károkkal járhat, mivel a terjedése csak a megfelelő növényegészségügyi intézkedésekkel biztosítható, kémiai ellenszere ugyanis egyelőre nincs.
Egyszerű, házi trükkök, hogyan lesz erős és egészséges a paradicsom-és a paprikapalánta
Milyen tünetei vannak a Ralstonia pseudosolanacearum baktériumnak?
Ez a baktérium a fiatal növényeket támadja meg, és a gyökerek és a szárak elszíneződését és elhalását okozza. A betegség előrehaladásával a növények hervadni kezdenek, majd elpusztulnak.
Paradicsompalánta átültetése egyszerűen: ezzel a módszerrel gyerekjáték
A keserű csucsortól indul
A Nébih szerint a burgonya, a paradicsom, a padlizsán (tojásgyümölcs), a rózsa mellett dísznövények is gazdanövények lehetnek.A baktérium terjedésének elsődleges kiindulópontja a fertőzött szaporítóanyag, de a baktériumfaj képes a felszíni eredetű öntözővíz révén is terjedni, amelynek forrása a kesernyés csucsor (Solanum dulcamara). A növénykórokozó baktérium fertőzőképességét tartósan megőrzi, és akár munkagépekkel érintkezése is eredményezhet további fertőzéseket – írták.
Milyen gyomnövény a kesernyés csucsor?
A kesernyés csucsor a Solanaceae (burgonyafélék) családjába tartozó évelő cserje vagy bokor. Az eredeti előfordulási területe Európában, Ázsiában és Észak-Amerikában található, de mára számos helyen elterjedt az egész világon.
A szára általában 1-2 méter magasra nő, levelei oválisak, hegyesek és 5-lobosak lehetnek. A növény virágai kék-lila színűek és öt szirmúak. Az érett gyümölcsök pirosak vagy narancssárgák és kis, tojás alakú bogyók.
A kesernyés csucsor egy kis mennyiségben gyógyászati célokra is használható. A hagyományos orvoslásban a keserűfű leveleit és szárait gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és véralvadásgátló hatásokkal kapcsolják össze. Azonban nagy mennyiségben a növény mérgező lehet, és komoly egészségügyi problémákat okozhat.
Az egész termést elviheti és nincsen ellenszere
A Nébih arra figyelmeztetett, hogy a fertőzés teljes mértékű terméskiesést is okozhat, és a fertőzött területen akár évekre szüneteltetni kell a gazdanövények termesztését.
A vegyszeres védekezés hiányában a Nébih preventív növényegészségügyi intézkedések alkalmazását javasolja a gazdáknak:
- kizárólag a laboratórium által bevizsgált, egészséges szaporítóanyagok ültetése
- a gépek, eszközök megfelelő fertőtlenítése
- a felszíni eredetű öntözővízzel való terjedés megakadályozása
- a kesernyés csucsor elleni védekezés
- a fertőzött területeken az előírt ideig nem kerül sor gazdanövények termesztésére
- javasolt az ugaroltatás, illetve (vetésváltásban) a kalászosok vagy egyéb fűfélék termesztése
- árvakelések irtása.