Hasznos élő szervezetek a kertben

Hasznos élő szervezetek a kertben
Alap esetben sok hasznos élő szervezet van jelen a kertünkben, úgymint: fátyolkák, katicabogarak, fürkészek, futrinkák, ragadozó atkák, stb., amennyiben nem használunk széles hatásspektrumú vegyszereket.

Hatékony védelem ragadozó atkákkal

 

A felsorolt szervezetek mind hasznosak azáltal, hogy kártevő rovarokkal táplálkoznak. A katicabogár lárvák elsősorban a levéltetveket fogyasztják, a futrinkák különböző hernyókat, drótférgeket, pajorokat esznek, a fátyolkák többek között levéltetvekkel, levélbolhákkal táplálkoznak, a ragadozó atkák pedig a szőlő ültetvényben és gyümölcsösökben kárt okozó kétfoltos- és a piros takácsatkákat, valamint levélatkákat fogyasztják.

A Typhlodromus pyri ragadozó atkákat ugyan minden ültetvényben megtalálhatóak kisebb-nagyobb egyedszámban, ahol évek óta nem használnak széles hatásspektrumú piretroidokat és foszforsavésztereket, de ahhoz, hogy látványos hatást érjünk el, rásegíthetünk a betelepítésükkel.

 

takacsatkat-zsakmanyolo-ragadozoatka
Takácsatkát zsákmányoló ragadozóatka

 

A cégünk által forgalmazott Typhlodromus pyri azoknak javasoljuk, akik felhagytak a korszerűtlen növényvédelmi technológiával és környezetbarát, integrált vagy ökológiai gazdálkodásra tértek át és minél hamarabb egy stabil ragadozóatka populációt akarnak kertjükben-ültetvényükben meghonosítani abból a célból, hogy az akaricides permetezéseket egyszer s mindenkorra elhagyhassák.

A Typhlodromus pyri egy őshonos ragadozóatka faj Magyarországon. Cégünk kidolgozta tömeges begyűjtésük módszerét, ami abból áll, hogy minden ősszel, mikor a megtermékenyített nőstény egyedek telelésre vonulnak, filccsíkokba gyűjtjük őket. A téli +10 Cº alatti hőmérsékleten inaktívak, így szállíthatóak egyik ültetvényből a másikba. Tavasszal, a hőmérséklet emelkedésével lassan előbújnak a ragadozóatkák és megkezdik táplálkozásukat és peterakásukat.

 

typhlodromus-pyri-ragadozo-atka
Táplálkozó ragadozóatka

 

Fontos tudni róluk, hogy:

  • akár 7 hetet is túlélnek táplálék nélkül;
  • táplálékhiány esetén sem hagyják el a szőlőt, gyümölcsfát;
  • alternatív táplálékforrást is felhasználnak (pollen, micélium, gombaspórák);
  • az atkákat preferálják mint táplálékot;
  • bizonyos peszticidek ellen képesek rezisztenciát kialakítani;
  • kártevő atka hiányában populációsűrűségük kb. 100 nap alatt csökken le 50%-ra;
  • elegendő kártevő atka jelenlétében populációjuk 17 nap alatt megduplázódik (a Typhlodromus pyri nőstény meghatározza az utódai ivarát);
  • ahhoz, hogy megőrizzük ragadozóatka populációnkat, kerülendő azon vegyszerek használata, melyek negatívan hatnak a Typhlodromus pyri-re.

 

Írta: Ujváriné Fekete Emese

értékelés