Értékelve: 1x
(5 pont)

A rózsa egyik leggyakoribb betegsége a levélfoltosságot okozó csillagpenész, mely nemes és vad fajokon egyaránt előfordul, akár teljes levélhullást okozva.
A rózsa diplokarponos levélfoltossága - Diplocarpon rosae
Tünetei: A gombabetegség jellegzetes tünete a nyár elején-közepén megjelenő 5-20 mm átmérőjű, barnásfekete színű, világosbarna közepű foltok. A foltok szegélye csipkézett, erről kapta csillagpenész, csillagfoltosság népei elnevezését. A barna foltokat sárga udvar határolja, míg a levél fonákán a foltok halványabbak. A fertőzött levelek elsárgulnak és lehullanak. A fülönböző rózsafajták fogénykonyságától függően akár teljes lombhullást is előidézhet, ami a rózsa legyengüléséhez vezethet.
Hogyan védekezhezhetünk a csillagpenész ellen?
A fertőzést okozó gomba a beteg, lehullott leveleken telel át, majd tavasszal a gomba fejlődésnek indul a talajban és megfertőzi a rózsa éppen kifejlődő leveleit. A betegség 18-27 °C-on és 80-85%-os páratartalom mellett tud a legideálisabban fejlődni.
Megelőzésképp fontos a lehullott beteg levelek összegyűjtése vagy talajba forgatása.
Milyen permetszerekkel védekezhetünk a csillagpenész ellen?
Réz tartalmú kontakt és felszívódó gombaölőkkel végekezhetünk a betegség ellen, az alábbi hatóanyagok használatával:
- cineb
- mankoceb
- kaptán,
- benomil
- tiofanát-metil
- triforin
Ezek a hatóanyagok a rózsarozsda betegség ellen is védelmet nyújtanak, de a másik legjelentősebb kórokozó a rózsalisztharmat ellen nem védenek.