Ismerjük meg a sodrómolyokat! - 2. rész

Ismerjük meg a sodrómolyokat! - 2. rész
A nyári lárvák megelőzésése érdekében fontos, hogy a fákat már tavasszal bepermetezzük. Ha elmulasztjuk a tavaszi rovarirtást, nyáron több alkalommal is szükség lesz ennek bepótolására (úgy júliusban, mint augusztusban, de valószínűleg szeptemberben is), hogy megvédjük a későn érő gyümölcsöket.

Hogyan védekezzünk a sodrómolyok ellen?

 

A tavaszi rovarirtás akkor is fontos, ha meg szeretnénk akadályozni a nyári szaporodást. Ügyeljünk arra, hogy a fák koronája kellőképpen meg legyen metszve, ezáltal is segítve az egyenletes permetezést.

 

Természetes védekezés

Fontos a fák kellőképpen való metszése, ugyanakkor a gyümölcsritkítással is megelőzhetjük, hogy a kártevők egyik gyümölcsről a másikra vándoroljanak. Hagyjunk elegendő helyet két gyümölcs között. Ajánlott a gyümölcsfák közelében található fák permetezése is, ezáltal megakadályozhatjuk, hogy a lárvák egyik fáról a másikra másszanak.

 

Biológiai szerek használata

A kártevők megsemmisítésére használjunk Dipel 2X Df, Foray 48BA és Bioprotec CAF termékeket, mivel ezek tartalmazzák a Bacillius Thuringiensis baktériumot, amely megtámadja a moly illetve lepkefélék emésztőrendszerét, legyengítve immunrendszerüket. A beteg lepkefélék 2-10 nap alatt pusztulnak el, éppen ezért a permetezést tíznaponta ismételjük meg. A vegyszerek leginkább virágzás és sziromhullás között fejtik ki hatásukat. A vegyszer egyenlő elosztásának érdekében nagyon fontos a fák megfelelő metszése.

 

Choristoneura rosaceana

 

Tavaszi rovarirtás

Ha előző évben magas volt a lárvák száma fontos, hogy korán elkezdjük a fák permetezését, az a leghatásosabb, ha már rügyfakasztás előtt Guthionnal vagy Sniperrel befújjuk a fákat. A műveletet sziromhullatás után ismételjük meg. A vegyszer más kártevők (pl. gyümölcsmoly, szemes tükrösmoly) ellen is hatásos.

Használhatunk Confim vagy Interpid vegyszereket is virágzás után és sziromhullás előtt. Ezek a vegyszerek más kártevőket (szemes tükrösmoly, sodrólyomok) is elpusztítanak, amelyek ebben az időben vannak jelen. Mivel a Choristoneura rosaceana ellenálló a vegyes foszfátokkal szemben, a Confirm és az Interpid vegyszerekre is az lesz, így ne használjunk semmilyen vegyes foszfátot tartalmazó rovarölőt (Diazinon, Guthion vagy Sniper, Imidan, Zolone).

Az említett permetező anyagok hatékony védelmet nyújtanak a molyfélék ellen, viszont nem ártanak a jótékony rovaroknak és az atkáknak. Soha ne felejtsük el a termékeket más termékekkel cserélgetni, pl. Succsess/Entrusttal vagy BT termékekkel.

A Success, az Entrust, a Delegate, vagy az Altacor szereket szezononként maximum háromszor használjuk. Újra elmondjuk, hogy az egyenletes és mélyreható permetezés nagyon fontos. A vegyszerek számos kártevő ellen hasznosak, pl. tripsz, többféle sodrómoly illetve atka és levéltetű ellen. Ezeknek a vegyszereknek az esetében is kiemelten fontos az egyenletes elosztás.

 

Pandemis limitata

 

Nyári rovarirtás

Készüljünk fel arra, hogy nyáron a kártevők száma jóval magasabb lesz, mint tavasszal. A nyári lárvák megsemmisítésére használjuk Confirm vagy Interpid rovarölő szereket. Szükség esetén a műveletet ismételjük meg, a szakemberek szerint a második permetezés nagyon sokat segíthet a molyok által okozott kár csökkentésében.

Minden egyes fát fújjunk be Success, Entrust, Delegate vagy Altacor termékekkel. Fontos, hogy három alkalomnál többször ne használjuk őket évszakonként. Ez esetben is átható permetezésre van szükség, ezek a termékek hatásosak a szemes tükrösmoly és más sodrómoly ellen, amelyek jelen vannak.

A Success, az Entrust és a Delegate rovarirtókat váltogassuk más termékekkel, hogy megelőzzük vagy késleltessük a rovarok ellenállását. Ez a három termék árthat a fülbemászóknak és a parazita darazsaknak, amennyiben közvetlenül érintkeznek a permetlével, viszont a lé megszáradásával elmúlik a veszély.

Amennyiben lehetséges a nyári lárvák esetében kerüljük el a Guthion vagy Sniper használatát, mivel ezek főképp a jótékony rovarokat fogják elpusztítani. Ugyanakkor ezen vegyszerek használata után 14 napig kizárólag védőruhában szabad bemenni a gyümölcsösökbe. Ha mégis ezeket a vegyszereket használjuk, fontos hogy nagyon figyelmesen olvassuk el a használati utasításokat.

A sodrómolyok szaporodásának megzavarására használjunk Isomate CM-LR-t (hektáronként ezer adag) vagy Isomate-Cm/LR TT-t (hektáronként 750). A gyümölcsös határán a vegyszer mennyiségét növeljük a duplájára. Ezek a termékek más sodrómolyok ellen is védelmet biztosítanak.

 

értékelés