-
Kőműves
-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Óvodapedagógus
-
Asszisztens
-
karbantartó
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Amikor a muskátlik kártevőiről beszélünk, akkor általában négyet említhetünk meg: levéltetvek, lepkék hernyói, atkák és az amerikai lepkekabóca.
1. Levéltetvek
A levéltetvek fiatal leveleken és hajtásokorv telepszenek meg, nagy kolóniákban szívogatják a növény nedvét. A szívások helyén torzulnak a hajtások, a fiatal, fejlődő levelek. Ürülékük sok cukrot tartalmaz, amelyben fekete gomba, a korompenész telepszik meg. Ha fellépnek, rendszeresen védekezzünk ellenük növényvédő szeres permetezéssel. Biopermetlevet is készíthetünk csalángyökérből, bár hatása nem egyértelmű.
Még többet a levéltetvekről >>
2. Lepkék hernyói
A gamma bagolylepke (Autographa gamma) hernyója a fiatal leveleket rágja meg, a szélén vagy a levéllemezben szabálytalan formájú lyukakat hagyva. A gyapottok bagolylepke (Helicoverpa armigera) viszonylag új károsító, ennek a hernyója a még zárt bimbót fogyasztja belülről. Védekezésre felszívódó növényvédő szerekkel van lehetőség.
Milyen hernyó rágja muskátlim?>>
Gamma bagolylepke |
3. Atkák
A muskátlit leggyakrabban a kétfoltos takácsatkák (Tetranychus urticae) károsítják, amelyek a levél fonákján telepszenek meg. A nyolclábú, apró állatkák pókhálószerű szövedéket szőnek, ami a molyhos állómuskátlin alig vehető észre. A szívások nyomán a levél sárgul, megbarnul, majd lehullik. Különösen száraz, meleg időben szaporodnak el tömegesen. Atkairtó szerekkel védekezhetünk ellenük.
Hogyan védjük növényeinket a takácsatkától?>>
Kétfoltos takácsatka |
4. Amerikai lepkekabóca
Az amerikai lepkekabóca (Metcalfa pruinosa) az utóbbi néhány évben jelent meg Magyarországon. Az állat 2-3 mm hosszú, hófehér. A levéltetvekhez hasonlóan tömegesen lepi el a hajtásokat és a fiatal leveleket. Kártétele a levéltetvekéhez hasonló. A védekezés viszont sokkal nehezebb, mert az állat testét vastag fehér viaszréteg fedi. Ezt a viaszréteget a hajtásokra is fölviszi, amitől a hajtás is fehér bevonatot kap, ezt a bevonatot a károsítok elpusztítása után is csak mechanikus úton (lemosással) lehet eltávolítani.
Még több az amerikai lepkekabócáról itt>>
Amerikai lepkekabóca |
Egy új jövevény: az amerikai lepkekabóca. Bizarr kinézetű lárvái bolygatásra felugorva arrébb röppennek. Természetes ellenségük egyelőre nincs, tápnövénynek pedig szinte bármely növényt elfogadják |
A muskátlik kórokozói >>
Forrás: Muskátlik