-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
Kőműves
-
Asszisztens
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Senior Business Analyst - Budapest, XIII. kerület
2024. 11. 23
-
Junior épületgépész mérnök
2024. 11. 22
-
Könyvelő
2024. 11. 22
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Levéltetvek elleni védelemről itt olvashatsz>>
A gombák is beindultak!
A lisztharmat terjedéséhez a hajnali pára, harmat is elegendő nedvességet biztosított már a korábbi aszályos hetekben is. A szőlőn, az érzékeny gyümölcsfajtákon és a dísznövényeken védekezni kell ellene. A molyok elleni soron következő permetezéssel egy menetben felszívódó illetve kontakt kéntartalmú gombaölőket is használjanak. A nagy meleg miatt a késő délutáni órákban permetezzenek a kénnel! A peronoszpóra, a varasodás, a körterozsda még nem lépett fel járványszerűen. A szórványosan lehulló csapadék ezidáig gyorsan felszáradt a levelekről a meleg és a szél hatására. Azonban az érzékeny fajtáknál, a , sűrűbb vagy mély fekvésű kertekben már megjelentek a tüneteik. A gazdaboltokban bőséges a választék a felszívódó és a kontakt (réz, mankoceb) készítményekből. A diónyi nagyságú almatermésűeknél, a szőlőnél már a kontakt készítményekre is alapozhatják a védekezést.
Az atkák és a lisztharmatok hasonló időjárási körülményeket kedvelnek
A megszokott szinten károsítanak a gubacsatkák, a takácsatkák és a levélatkák is. A szabadon mozgó fajokat illetve a gubacsaikat elhagyó, vándorló egyedeket a kén is gyéríti. Ahol nagy gondot okoznak, ott a be kell vetni a speciális atkaölőket. Felváltva használják a szereket, többségükkel csak egy-két alkalommal kezelhetnek évente. A Nissorun 10 WP és a Flumite 200 a levéllemezen is áthatolnak, bizonyos mértékig a gubacsokba is bejuthatnak.
A növényvédelmi előrejelzés jelentőségéről már többször írtam. A Szent István Egyetem Budai Arborétumának tanösvényén az idén is megtekinthetik a legfontosabb előrejelző eszközöket.
(Címük: 1118 Budapest, Villányi út 29-43., nyitvatartás naponta 08-18 óráig)
Radácsiné dr. Hári Katalin webkamerás távcsapdáiban továbbra is naponta számolja a berepült molyokat és hőösszegszámítással pontosítja a lárvakelési időpontokat. Önök is követhetik a munkáját: rcsapda.kertk.szie.hu, felhasználó: 15, jelszó: lepke. A képek alatti számsorban találják meg a fotók dátumát. Kamaránk hálózatának fogási eredményeit pedig évekre visszamenően is tanulmányozhatják a weboldalakon.
A mérési eredmények alapján úgy látom, hogy a szilvamoly, a keleti gyümölcsmoly és az almamoly esetében is kiegyenlítődött, folyamatos lett a rajzás menete. Nincsenek egyértelmű rajzáscsúcsok, egybemosódnak a nemzedékek. Nem lehet nemzedékenként egyetlen permetezéssel megoldani a védekezést. (Kérem lapozzanak vissza a 3. levélhez és nézzék meg az almamoly grafikonját.)
Az almatermésűeket, a szilvát, a kajszit, az őszibarackot is érdemes permetezni a molyok kártétele ellen. A rovarölő szer kiválasztásánál a levéltetűölő hatást és már az élelmezés-egészségügyi várakozási időket is vegyék figyelembe. Ahol gondot okoz a lisztharmat vagy más gombafaj megjelenésétől tartanak, ott a megfelelő gombaölővel is ki kell egészíteni a keveréket. A szőlőnél a 3.-4. kezelésnél tartanak a „profik”, ők is a lisztharmatra koncentrálnak.
Megkezdődött a vadgesztenyelevél-aknázómoly második nemzedékének a rajzása. A tojásrakás előtt kijuttatott Dimilin 25 WP-vel, vagy a Runner 2 F-fel megakadályozhatják az újabb aknák kialakulását.
Még több: Agroinform.hu/novenyvedelem