-
takarító
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
Asszisztens
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Vállalati jogtanácsos
2024. 11. 21
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
2018. évi 1. növényvédelmi felhívás
Remélem jól teletek az ünnepeik! Lassan beindul az év! Tavaly a budavári facsemete előtti Luther idézettel búcsúztam. Vajon hogy bírta az elmúlt napok hidegre váltó időjárását az almafácska? Nemsokára kiderül.
A saját kertjükben, a levágott gyümölcsvesszőket pl. a cseresznyéét, szőlőét állítsák vízbe, szobahőmérsékleten és figyeljék meg a kihajtásukat. A rügyek átmetszésével is megállapíthatják a fagykár nagyságát. Az elbarnult belsejű rügyek nem hajtanak ki. (A fotó szerencsére még nem az enyém, a www.magro.hu oldalon találtam.) Az idei télen, még metszés előtt érdemes elvégezni a tesztet.
Már a meleg januárban megindult a találgatás. Ha korábban felébrednek a növények, és megszokottnál előbb bontják a szirmaikat, mennyi kárt okoz majd a tavaszi fagy? Főleg a csonthéjasokat, a mandulát és a kajszit féltették ettől. A múlt héten kezdődött hirtelen lehűlés miatt pedig már a rügyekért is aggódnak a kertészek. A mandulát és a bodzát is február 24-én fényképeztem.
Az ültetvényekben füstöléssel, fagyvédelmi öntözéssel, paraffingyertyával, hőlégfúvó berendezéssel és légkeveréssel is védekezhetnek. Ezekkel még a - 6-8 °C-os fagytól is megóvhatják a fáikat. A házikertesek leginkább a fáik jó kondíciójában bízhatnak. A rügypattanás környékén segíthet a bór és borostyánkősav összetételű lombtrágya pl. a Damisol BB gabona névre hallgató, melyet „elsősorban gyümölcsösben használják kisebb mértékű fagykár megelőzésére, illetve a fagykár mérséklésére”. A tájékoztató szerint már a kinyíló rügypikkelyekből és a vesszőkből is felszívódik, de a virágzásban is bevethető. Kis kiszerelésben is kapható. A virágok megvédésére még szóba jöhetnek egyéb pl. algát, káliumot, kalciumot, vitaminokat, hormonokat és cukrokat tartalmazó készítmények és a biostimulátorok. Ilyen hatású pl. a Wuxal Ascofol, az Atonik. A kollégák szerint - 2-3 °C éjszakai lehűlést tudnak kivédeni a felsoroltakkal. (Ez is nagy szó, mert a bibékre már ez is végzetes lehet…) A fagyot megelőzően és utána is permetezni kell velük.
Olvastam a virágzás késleltetésére végzett kísérletekről. Próbálkoznak a fák feletti szórófejes öntözéssel, vegyszerekkel és a lombkorona fehérre festésével is. Még nem alakult ki a biztos technológia.
Budapest, 2018. március 3.
További növényvédelmi előrejelzésekért, fotókért és a teljes hazai növényvédő szer adatbázishoz látogassa meg az Agroinform.hu mezőgazdasági portált.