Hiába pár száraz nap, a növényvédelmi helyzet csak fokozódik

5
Hiába pár száraz nap, a növényvédelmi helyzet csak fokozódik
Az átázott talajból kigőzölgő pára még sokáig biztosítani fogja azt a folyamatos levélnedvességet, melynél szaporodhatnak, fertőzhetnek a gombák.

12. növényvédelmi felhívás

A szőlőben a lisztharmat mellett számítani lehet a peronoszpórára és ahol sérülés érte a szőlőt pl. jégverés történt, ott - a hőmérséklet emelkedésével - a szürkepenész is megjelenhet. Nemsokára teljes virágzásban lesz a szőlő. A virágok érzékenyebbek mint a levelek, és most még inkább vigyázni kell rájuk. (11. felhívás.)

Paradicsomvész fenyeget

A bokrosodó krumpliban és paradicsomban a fitoftóra viheti le vészes gyorsasággal a leveleket. Aki tavasszal ellenálló fajtákat választott még azoknak is azt ajánlom, hogy majd kerüljék az esőztető (slagos) öntözést, ritkítsák a hónaljhajtásokat és mérsékeljék a lombtömeget növelő nitrogéntrágyázást. (11. felhívás.)

A hideg miatt vontatottan rajzanak a molyok

Radácsiné dr. Hári Katalin webkamerás műszere segítségével naponta számolja a csapdázott molyokat. Hetente felteszem a jelentéseit a honlapokra, melyekben grafikonon ábrázolja a rajzás menetét. Mellékelem a legutóbbit, érdemes megnézni a rajzási görbéket. Újra és újra beindulnak a molylepkék, nincs egyértelmű rajzáscsúcsuk. Nehéz kiszámítani a hernyók tömeges kikelését, a permetezés időpontját. Sok kiváló rovarölő szerünk van, melyekkel érintkeznie kell a lárváknak (piretroidok a 7. felhívásban) vagy táplálkozniuk kell a lepermetezett növényből ilyen pl. a „bio” Dipel DF. Mivel a jövő héten még mindig számíthatunk esőkre, ezért továbbra is a felszívódó „Mospilanoké” legyen a főszerep. (5. felhívás.)

Győz a monilia

Már az éretlen terméseken is komoly moníliás fertőzést látok a legtöbb gyümölcsfánkon. A bevezetőben leírtak után nem csodálkozom ezen. A 3. felhívás felszívódó készítményei mellett már a mankoceb hatóanyagú (9. felhívás) sőt talán már az újabb típusú, kevésbé perzselő réztartalmú gombaölők is szóba jöhetnek (2. felhívás). Kontakt készítmények, tehát az eső lemoshatja ezeket a növényi felületről. A beteg termés leszedésével, a lehullottak összegyűjtésével és megsemmisítésével is lassíthatjuk a gomba továbbterjedését.

cseresznye_reped_monilia

Felerősödhet  varasodás

A meleggel és a talaj kipárolgásával, a varasodásra érzékeny alma és körtefajtákon biztosan felerősödik a fertőzés. (9. felhívás.)

Legjobb gyomirtó: a kapa

Ha jól emlékszem úgy 10 napja kaszáltunk, de nem látszik a kerten. Térdig érő lósóska „bokrok” között jutok le az ágyásokig. A kultúrnövényeknél nagyobb életerővel rendelkező gyomok alaposan kihasználták a bőséges csapadékot. Milyen gyomirtó szert vegyek?- hallom a kérdést egyre gyakrabban. Aki bírja derékkal, térddel az inkább gyomláljon. Már a szót is ritkán használjuk, pedig ez az eljárás, vagyis a gyomok gyökerestől való kihúzása a legtökéletesebb eltávolítása a nemkívánatos növényeknek. Akinek a kapálás is nehezen megy az sok készítmény közül választhat. Leggyakrabban a glifozát hatóanyagú gyomirtókat ajánlják a gazdaboltok növényvédős eladói. Negyvenhét névváltozatát számoltam össze, gyakorlatilag bármelyiket választhatják. Perzselőek, de felszívódó hatással is rendelkeznek. Épp ezért óvatosan bánjanak velük, mert a fiatal csemeték kérgén vagy a lepermetezett leveleken át bejuthatnak a kerti növényekbe. Ezeket is kipusztíthatják!

További növényvédelmi előrejelzésekért, fotókért és a teljes hazai növényvédő szer adatbázishoz látogassa meg az Agroinform.hu/novenyvedelem mezőgazdasági portált.

Budapest, 2019. május 30.

értékelés