Jégsaláta és kínai kel

Jégsaláta és kínai kel
A jégsaláta önállóan is kitűnő saláta, de felszeletelve, más salátafélékkel keverve finom vegyes salátaegyveleget ad.

Jégsaláta

A gyorsétkezdék elterjedésével, még ha sokan nem is tudják, fogyasztása általánossá vált, mert a hamburgerfélékben mindig megtalálható a jégsaláta. Jelenleg az éttermek és a pizzériák a legnagyobb vásárlói. Vitaminokban és ásványi sókban gazdag, de csak kevés kalóriát tartalmaz, ezért igen kedvező az étrendi hatása. Savanyúságon kívül levesként vagy főzeléknek elkészítve is kiváló. Levelei már önmagukban is dekoratívak, fényesek, szép sárgászöldek, szinte kínálja magát ez a növény.

Szabadföldbe a magokat már március végén el lehet szórni, szakaszos vetéssel egészen június elejéig lehet ültetni. A magokat ritkán vessük, majd kikelés után a palántákat egyeljük, vagyis minden második palántát szedjük ki, hogy a megmaradt növényeknek legyen elég helye a fejlődéshez.

Ha márciusban szeretnénk előnevelni a palántákat, 4-6 hét múlva a 1-5 leveles palántákat ültessük ki a kertbe, szabadföldbe. Mivel tápanyag igényes növény, már ősszel érdemes némi trágyát beásni a földbe ahová majd ültetni szeretnénk a jégsalátát, így tavaszra feltöltődik a talaj tápanyaggal.

Tavasszal beéri kevés csapadékkal, majd a fejek kialakulásakor érdemes kissé többet öntözni, majd ismét le kell csökkenteni a locsolás mértékét. A kifejlett fejeket érdemes a kora reggeli órákban szedni, majd hűtőszekrényben még kb. 1 hétig lehet tárolni.

 

Kínai kel

A kínai kel őshazája Kelet-Ázsia. Termesztésével több, mint hatezer éve foglalkoznak Kínában. Gondosan óvott vetőmagját egy újkőkori település romjai között találták meg. Európában először a francia konyha vette használatba a XVIII. században, majd onnan terjedt tovább. Hazai ismertsége emelkedőben van. A kínai kel Koreában is igen népszerű. Savanyításával készítik a kimcsi nevű, savanyú káposztához hasonló sós ételt. A belső, puhább leveleket nyersen fogyasztják húsok köreteként; a külső vastagabb leveleket pedig levesbe főzik.

 

kinai_kel2



Táplálkozástani hatás

A kínai kel remek A- és C-vitamin-forrás. Az ásványi anyagok közül kiemelkedő a kálium-, kalcium-, foszfor- és vastartalma. Élelmi rosttartalma magas, tisztítja az emésztőrendszert, serkenti az emésztést. Könnyű emészthetősége, magas folsav- és bétakarotin-tartalma miatt jól beilleszthető lábadozók, kismamák és gyermekek étrendjébe. Sokat tartalmaz a bizonyos rákfajták elleni küzdelemben bizonyítottan sikeres indolvegyületek közül.

A kínai kel háromszor olyan gazdag fehérjében, mint a fejes káposzta, fehérjetartalma ráadásul könnyebben is emészthető.

Kínai kel piaci ára (7. hét)

kinai_kel_7het

Piaci árak - 7. hét


Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) folyamatosan figyeli a mezőgazdasági termények árait, köztük a zöldségekét és gyümölcsökét is. Hétről-hétre körbejárják a nagyobb piacok és bevásárlóközpontok zöldséges standjait és feljegyzik az árakat.

Német, lengyel piaci árak 7. hét


nemet_lengyel_7het
A TÁBLÁZAT NAGYBAN IS LETÖLTHETŐ, ITT >>

 

Piaci árak 7. hét

vertikalis_7ksz
A TÁBLÁZAT NAGYBAN IS LETÖLTHETŐ, ITT >>
értékelés