1
Az egészséges kert titka
Egészséges és szép kertek nem csak a mesékben léteznek, erre gyakran látunk példát is. Természetes módszerekkel látványos, egészséges kert hozható létre. Íme, néhány jó tanács ennek elérésére!

Egészséges és látványos kert létrehozása

 

Minden kertész vágyálma egy gyönyörű, tájba illő egészséges kert, amellyel méltán büszkélkedhet ország-világ előtt. Vannak, akik műtrágya és erős rovarirtó szerek alkalmazásával próbálják elérni, hogy növényeik gyors növekedésnek induljanak. Más kertészek viszont a körnezetvédő termesztési eljárások hívei. Való igaz, hogy nagyon is lehetséges egészséges növényekkel, cserjékkel, fákkal teli kertet létrehozni mesterséges vegyi anyagok alkalmazása nélkül is. A siker kulcsa a környezeti adottságoknak megfelelő növények és a talajgondozási eljárások szakszerű kiválasztásában rejlik. Lássuk, hogyan egyeztethető össze a termékeny és a látványos kert fogalma:

 

kut-kertecske
Látványos kert bárhol kialakítható

 

Fontos, hogy olyan növényeket válasszunk, amelyek jól fejlődnek az adott környezeti feltételek között. Egyesek közülük a meleg vagy a nedves helyeket kedvelik, míg mások a mérsékelt éghajlaton fejlődnek jól. A termesztési szezon időtartamát is figyelembe kell venni egy egészséges kert kialakítása érdekében. Olyan növényeket válasszunk termesztésre, amelyek őshonosak az adott területen. A fény és árnyék megoszlása a kertben szintén fontos tényező a növények kiválasztásakor. A zöldségek és gyümölcsök napfényes helyen termeszthetők sikeresen, ha viszont a kert félárnyékos, akkor olyan növényzetet válasszunk, amely a közvetett fényt kedveli.

Mielőtt viszont növényeket telepítenénk kertünkbe, szükséges a megfelelő táptalaj kialakítása. Tapasztalt kertészek tudják, hogy a talaj nem egy piszkos földtömeg, hanem tevékeny, élő szervezetek komplex ökoszisztémája. A jól felépített talaj 25%-a levegő, 25%-a víz, 45%-a ásványi és szervetlen anyag, valamint 5%-ban szerves anyagot is tartalmaz.

A termékeny talajban az élő szervezetek elképesztő skálája található. Rovarok, földigiliszták, gombák, baktériumok, élesztőgombák, véglények, algák, férgek, aktinomicéták és egyéb mikroorganizmusok hemzsegnek az egészséges talajban. A legtöbb életforma túl apró ahhoz, hogy szabad szemmel látható legyen, de annál fontosabb a talajjavító szerepük. Ezek a szervezetek felbomlásukkor biztosítják a talaj szerves anyag tartalmát, amely feltétlenül szükséges a növények egészséges növekedéséhez. Tulajdonképpen ezen mikroszkópikus lények jelenléte nélkül elképzelhetetlen a jó termőtalaj.

 

vadviragos-kert
Vadvirágos kert

 

A legjobb módja a jó termőtalaj kialakításának a természetes szerves és növényi eredetű tápanyag hozzáadása. Komposzt-, illetve szerves trágya és a talajtakarás csak néhány a sok talajjavítási lehetőség közül. A talaj gondozása időigényes és minden évben megismételhető művelet, de fontossága megkérdőjelezhetetlen. Az egészséges kert kialakításának feltétele a jó táptalaj. A tápanyagokban gazdag talajban termesztett növények ellenállóbbak a betegségek és a kártékony rovarok támadásaival szemben, mint a rosszul tápláltak.

Az, hogy kertünk látványa minden igényt kielégít vagy éppenséggel lehangoló nem szerencse kérdése. A hőmérsékleti és időjárási tényezők ellenőrzése a termesztő kezében van, ezért a megfelelő lépések megtétele után minden valószínűséggel szép virágágyások, egészséges zöldségek és szemet gyönyörködtető kert lesz a jó gazda jutalma. Mindezt biztosítják a termesztésre megfelelően kiválasztott növények és a tápanyagokban gazdag talaj.

 

értékelés