Hogyan metsszük a virágainkat, bokrainkat?

Hogyan metsszük a virágainkat, bokrainkat?
Ilyenkor tavasszal "beindulnak" a kertünk növényei. Meg kell metszeni a bokrainkat, gyümölcsfáinkat, virágainkat. De hogyan csináljuk, hogy a kertünk díszei maradjanak egész őszig?

Sajnos még mindig nem tehetünk ki minden teleltetett növényünket a szabadba, ahhoz még kicsit javulni kell az időnek. Kegyetlennek tűnhet a zöldfülű kertész számára, a de a legtöbb növényünk szépségének a titka a kellő mértékű tavaszi visszavágáa. Szóval nem szabad sajnálni például a leanderünket, bátran vágjuk vissza az ágait, mert így gyönyörű dús és bokros lesz!

A futórózsákat még nem kell metszeni, majd ha megjelennek a rügyek. Fontos azonban, hogy az elöregedett, vagy elfagyott hajtásokat tőből eltávolítsuk. A fiatalabb hajtásokat majd egyharmadára, egy kifelé néző szemre vágjuk vissza.

 

metszés

 

Pünkösdi rózsa tavasz végén borul virágba, addig óvatosan bánjunk vele, mert a rügyek, hajtások könnyen megsérülnek. A tavalyi leveleket vágjuk le a tövekről.

Bazsarózsát nem kell metszeni, de ha fagykárokat szenvedett, akkor a száraz hajtásokat távolítsuk el róla.

Májusi orgonáról minél több virágot szedünk májusban a vázánkba, annál több új hajtása képződik. Az elnyílt virágokat is szedjük majd le róla!

 

orgonacsokor

 

Hortenzia a télen fagykárokat szenvedett hajtásokat távolítsuk el róla, mert az új rügyek az előző évi hajtásokon képződnek. Ha sűrű a hortenzia bokrunk, akkor elvirágzás után ritkítsuk meg.

 

Aranyvessző a legkorábban nyíló. Metszeni és ritkítani csak elvirágzás után érdemes. Jövőre annál sárgább lesz, minél erősebben metsszük vissza!

 

metszés

 

A teleltetett növényeinket a kiültetés, vagy a kihelyezés előtt alaposan vizsgáljuk át. Könnyen megtámadhatták őket  ugyanis a pihenő időszakban a kártevők.

Vizsgáljuk át a leveleik fonákját is, és bármit észlelünk, permetezzük le a töveket. A száraz levelektől szabadítsuk meg a növényt, a felkopaszodott ágakat pedig könyörtelenül metsszük vissza.  Ne feledjük: minél jobban megmetsszük, annál több új hajtás fejlődik a növényünkön! A nehezen átültethető növényünkön csak a legfelső talajréteget cseréljük ki, azokat ültessük át, amelyek már kinőtték a cserepeiket.

 

 

ágak metszése rajzokkal

értékelés