-
Asszisztens
-
sofőr
-
Óvodapedagógus
-
Munkaügyi, Bér ügyintéző
-
Kőműves
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Fiókvezető | Esztergom
2024. 12. 11
-
Csomagolásfejlesztő Munkatárs
2024. 12. 13
-
Üzletvezető
2024. 12. 14
-
Alkalmi fizikai munka - X. kerület - 12.17.
2024. 12. 13
-
Process Engineer
2024. 12. 13
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A tél első hónapja a gyümölcsfák gondozásában is jelentős szerepet játszik, hiszen decemberben megkezdhetjük az idény első metszési munkálatait. Bár sokan úgy vélik, hogy a metszés tavaszi feladat, bizonyos fajták esetében a téli nyugalmi időszakban végzett metszés elősegítheti az egészséges növekedést és a bő termést.
Mely gyümölcsfákat metszhetjük decemberben?
- Almafa és körtefa: A téli metszés különösen ajánlott, mivel ilyenkor a fa jobban tolerálja a beavatkozást. Távolítsuk el a sérült, beteg vagy elöregedett ágakat, hogy a korona szellősebbé váljon.
- Birs és naspolya: Ezek a fajták szintén jól viselik a téli metszést. Igyekezzünk megtartani a fa természetes formáját.
- Szilva, meggy és cseresznye: Ezeket a fákat csak enyhe időjárás mellett metsszük, mivel a túl hideg időben végzett metszés kárt okozhat az ágakban.
- Diófa: Decemberben még visszafogott metszést végezhetünk, különösen, ha elhalt vagy veszélyesen elhelyezkedő ágakat távolítunk el.
Mire figyeljünk a metszés során?
- Időjárás: A metszést csak akkor végezzük, ha az időjárás enyhe, és nincs fagypont alatti hőmérséklet. A fagyott faanyag könnyebben törik, és nehezebben gyógyul.
- Eszközök tisztítása: Használjunk éles, fertőtlenített metszőollót vagy fűrészt, hogy minimalizáljuk a fertőzések kockázatát.
- Sebkezelés: Nagyobb vágási felületeket kezeljünk sebkezelő pasztával, hogy megóvjuk a fákat a kórokozóktól.
- A korona alakítása: Ügyeljünk a fa természetes formájára. Tartsuk a koronát szellősnek, hogy a fény egyenletesen érje az ágakat.
Fontos tippek kezdőknek
- Mindig a gyümölcsfa fajtájának és korának megfelelő metszési technikát alkalmazzuk.
- Távolítsuk el a befelé növő és egymást keresztező ágakat, hogy megelőzzük a korona túlzsúfoltságát.
- Ha bizonytalanok vagyunk, konzultáljunk szakemberrel, vagy csak minimális metszést végezzünk.
Miért érdemes most metszeni?
A téli metszés során könnyebben átlátjuk a fa szerkezetét, mivel a levelek hiányában jól látszanak az ágak. Emellett a fa energiáját a tavasszal induló hajtásokra és virágzásra tudja összpontosítani, ami bőségesebb termést eredményezhet.
December tehát kiváló időszak a gyümölcsösök ápolására. A gondosan elvégzett metszés meghálálja magát, hiszen egészségesebb fákat és gazdagabb termést eredményez!