Értékelve: 1x
(5.0 pont)

Idén a szokottnál közel egy héttel korábban borultak virágba a gyümölcsfák, de velük egyidejűleg fehér tüllruhába öltöztek a kökénybokrok, amelyekről az öregek azt mondták, hogy amikor a kökény virágzik, akkor hideg lesz. 

Beköszönt a hideg - megjelennek a fagykárok

 

Hát, így is lett, és az éppen akkor virágzó mandula, kajszi és őszibarackfák virágai elfagytak. Ezt úgy lehet megállapítani, hogy a virágokat felbontjuk és ha azt látjuk, hogy a magház fekete, elhalt, akkor abból gyümölcs nem lesz. A megmaradt virágok magháza már duzzad, letolja a virágkelyhet magáról. Azt szokták mondani, hogy leveti a gatyáját! Sajnos, helyenként nemcsak a virágok, de az egész termővessző is elfagyott a kajszi- és őszibarack fákon. A cseresznye, a meggy és a szilvafákon szerencsére nincs jelentősebb fagykár, de a hírek szerint az almafák, sőt, ami ritkaság, a köretfák is fagykárt szenvedtek. A ribiszke, a köszméte, a málnabokrok edzettebbek, nekik nem esett káruk. Egyelőre áttekinthetetlen a szőlők helyzete, sajnos sok borvidékről érkeznek rossz hírek, hogy a termőhajtást hozó, ú.n. világos rügyek elfagytak. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem lesz termés, mert sok fajtánál a mellékrügyekből vagy éppen a kéregtől védett rejtett rügyekből fakadhatnak ki később a fürtöt viselő hajtások. Ha a szőlő karja, netán a törzse részben vagy egészében elhalt, akkor újat kell nevelni, amely egy-két évi terméskiesést jelent.

 

 

fagyott levelek

 

 

Lehet-e védekezni a kora tavaszi fagyok ellen? Sajnos aktív módon alig! Passzív módon viszont igen hatékonyan: fagytűrő csemeték és szőlőoltványok ültetésével, a fagyzugos termőhelyek elkerülésével, a növények kondíciójának javításával és a növények gondos ápolásával. Nem helyes az a szemlélet, amelyet valamelyik nap az egyik történelmi borvidéken hallottam, nevezetesen, hogy a fagykárt szenvedett szőlőtőkéket magukra kell hagyni, majd kiheverik az őket ért károsodást! Nem a fagykárt szenvedett növényeket, ha lehet még gondosabban kell ápolni, védeni, táplálni, hogy rendbe jöjjenek és jövőre termést szüretelhessünk róluk.

Más a helyzet a májusi, talaj menti fagyok esetén. Ezek ellen jobb eséllyel védekezhetünk fűtéssel, füstöléssel és öntözéssel, de reméljük, hogy erre már nem lesz szükség!

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium már elrendelte, hogy a falugazdászok kezdjék meg és májusig fejezzék be a fagykárok felmérését. Utána születhet meg a döntés arról, hogy mekkora előleget kapnak azok a gazdák, akiknek 50 %-osnál nagyobb mértékű terméskieséssel kell szembenézniük.

A fagykárok sok gyümölcsösgazdát sorscsapásként érinthetnek, amelyek bármelyik évben bekövetkezhet.

 

Szinte 100 %-ban károsodott fajták:

Idared

Jonagold

Braeburn

Batul

 

Erősen károsodott fajta:

Golden Delicious

 

Alig károsodott fajták:

Ozark Gold

Florina

Kovelit

Freedom

Gala Mundial

 

A károsodást a bibe és a termő elbarnulása alapján becsültem meg. Pontos képet azonban majd csak a kötés után lehet alkotni. Sajnos elég sok amatőr kertész a sziromlevelek állapota alapján értékel, pedig azok sokkal fagytűrőbbek, mint a termő.

Érdekes, hogy többen szállított fagynak vélték a kár okozóját; Siófokon biztosan kisugárzásos fagy volt. Ennek bizonyítéka, hogy a vaskos csomókban álló cseresznye- és meggyvirágzatok felső virágai elfagytak, az alattuk levők azonban védve voltak, így azok nem károsodtak.