-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Asszisztens
-
Kőműves
-
takarító
-
karbantartó
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Milyen károkat okoznak a gubacsatkák?
1. Aculus schlechtendali - az almát megtámadó gubacsatka
A levél szélei kipirosodnak, magasa atka populáció esetében a levelek bronzos vagy ezüstös színűvé vállnak.
2. Epitrimerus pyri - a körtét megtámadó gubacsatka
A leveleken és gyümölcsökön apró piros foltok jelennek meg.
3. Körtelevél-gubacsatka: A gyümölcsökön és a leveleken apró piros foltok jelennek meg, a gyümölcsök szabálytalanokká vállnak.
Hogyan néznek ki?
Peték: Kerek áttetsző gömböcskék
Felnőttek: Bőrszínű, ovális atkák, méretük kevesebb, mint 0,2 mm
Aculus schlechtendali |
A gubacsatkák életciklusai
A gubacsatkák rügyek végében, levélrésekben vagy a fakérgen húzzák meg magukat télen. Virágzáskor a gubacsatkák a virágokba és a levelekre költöznek. A gubacsatkák már januárban előbújnak, ha a napi hőmérséklet eléri a 6 °C-ot. A gubacsatkák sziromhullás után a gyümölcsökre másznak. Számos utódot hoznak létre tavasszal és nyáron. Az almafákon élősködő atkák nem bírják a meleget, ezért a nyári hónapokban számuk megcsappan. A telelő atkák júliusban jelennek meg.
Megfigyelésük
A körtelevél-gubacsatkák megfigyelésére még nem alakítottak ki konkrét megfigyelési eljárást, a gubacsatkák megfigyelésekor hasonlóképpen járjunk el, mint a piros gyümölcsfa takácsatkák esetében.
Gubacsatka támadás |
Természetes védelem a gubacsatkák ellen
Az egészséges gondosan nevelt fák jobban tűrik a gubacsatka fertőzéseket. A téli metszés során eltávolíthatjuk a gubacsatka petéket.
Biológiai vegyszerek
Fontos, hogy az Aculus schlechtendali egy része életben maradjon, mivel a ragadozó atkák egyik fő táplálékául szolgálnak, így az atkák túlélik a telet, és hatásosan tudják szabályozni a piros gyümölcsfa takácsatka populációt. Ha az Aculus schlechtendali száma eléri a 300-600 gubacsatka/levél mennyiséget, használjunk permetező szereket, noha 600 gubacsatka kevés kárt okozhat. Lehetőleg csak a károsodott leveleket permetezzük be, mivel a fölöslege permetezés során elpusztíthatjuk a ragadozók táplálékát is.
A ragadozó atkák száma a körtefák esetében általában igen csekély ahhoz, hogy megakadályozzák az Epitrimerus pyri túlszaporodását.
Kémiai vegyszerek
1. Aculus schlechtendali: Az almát támadó atkák ellen használjunk Thiodan, Thioney, Kelthane, Envidor vagy Pyramite vegyszereket.
2. Epitrimerus pyri: Ha az atkák megtámadják a gyümölcsöket is, használjuk atkaölő szereket. Az Epitrimerus pyri ellen ajánlott vegyszer az Envidor, a Kumulus, a Kelthane, a Nexter és a Agri-Mek olajjal keverve. Az Anjou körte esetében soha se használjunk Kummulus vegyszert.
3. Körtelevél-gubacsatka: Ha az előző évben jelentős károkat okoztak az atkák, permetezzük be a fákat a nyugalmi időszakban. De a körtebolha ellen használt olajjal kevert Endosulfan és Thiodan is megfelelő védelmet nyújt.
Mit tegyünk, hogy ne váljanak ellenállóvá?
Fontos hogy a használt termékeket folyton cserélgessük, a rotációs módszerrel való permetezés során figyeljünk oda, hogy a különböző vegyszerek más-más családból legyenek, így elkerülhetjük, hogy a gubacsatkák ellenállást fejlesszenek ki.