
Az Adenium Obesum vagy más néven sivatagi rózsa Kelet-Afrikában és Szaúd-Arábia északi részén honos. A teljes napfényt kedveli és rendkívül szárazságtűrő. Elérheti az 1,8-3 méter magasságot is, nagyon szép virágokkal büszkélkedhet, többek közt a szokatlan törzsének köszönhetően igen közkedvelt növény a kaktuszok és pozsgás növények gyűjtői körében.
A sivatagi rózsa (Adenium Obesum) gondozása
Magyarországon ezen ritka trópusi növény benti termesztése igencsak jelentős tanulási tapasztalattal gazdagított. Eléggé sok időt töltöttem a kertészeti fórumokon és egyéb oldalakon ezen növény után kutatva, számtalan hozzászólást elolvastam; sokan azon a véleményen vannak, hogy nagyon nehéz ezt a növényt életben és egészségesen tartani. Úgy vélik ez a növény nem igazán ajánlott kezdő kertészek vagy olyan személyek számára, akik nem tudnak teljes napfényt biztosítani a növény számára, vagy nem rendelkeznek üvegházzal.
![]() |
Sivatagi rózsa |
A sivatagi rózsáimat tavasszal és nyáron kiteszem a szabadba a többi növények közé. Mivel eléggé kis kertem van, és a növényeim is inkább kisebb méretűek, a virágcserepeket egy nagyobb virágtartó edény tetejére helyezem. Kedvelik a közvetlen napfényt és elég jó szárazságtűrők, nyáron mondhatni bőségesen megöntözöm.
![]() |
Adenium Obesum |
A kinti kertemben növekednek egészen őszig, aztán behozom őket. Mivel nem alkalmazok semmilyenfajta mesterséges világítást, meg kell elégedniük a kintről jövő fénnyel, ajánlott minél világosabb ablakba helyezni a növényeket. Ősszel mire már behozom őket, mind elhullatták leveleiket a hűvősebb időnek köszönhetően, és nagyjából ilyenkor már szunnyadó állapotba kerülnek. Megengedem nekik, hogy ebbe az állapotba kerüljenek, mivel nem rendelkezem a növények fejlődésének serkentésére alkalmas világítással, és úgy vélem könnyebb, hogy nem kell aggódnom még egy növényért. A sivatagi rózsáimat szunnyadó periódusuk alatt keveset öntözöm vagy egyáltalán nem, ha öntözném, újra kinőnének. A kis adag víz, melyet a behozataluk után adok nekik, segít a növények újrasarjadásában. Ezután hagyom teljesen megszáradni, ilyenkor a törzsük kezd összeszáradni, de még ekkor sem öntözöm meg.
![]() |
A sivatagi rózsa (Adenium Obesum) |
Amikor a nappalok kezdenek hosszabbak lenni és úgy tűnik, közeledik a tavasz, akkor kezdem locsolgatni őket és közelebb teszem az ablakhoz, hogy több napfényhez jussanak. Tavasszal pedig újra kiteszem őket a szabadba.
Ez a növény az emberekre és állatokra nézve egyaránt mérgező, ezért vigyáznunk kell, hogy hol tartjuk bent a házban. A növény magról vagy dugvánnyal szaporítható. Ha az érdekes alakja miatt termesztjük ezt a növényt, akkor ajánlott magról termeszteni, ellenkező esetben olyan növényt vásároljunk, mely nem volt a gyökértörzsbe oltva.
Sok sikert kívánok mindenkinek!