Feltűnést kelt alakjával a sivatagi rózsa

5
Feltűnést kelt alakjával a sivatagi rózsa
Az itt bemutatott sivatagi rózsa nem az alap faj, hanem egy a számos kertészeti változat közül. Különbséget általában csupán a virágok színeiben találunk, a növény palackos formáját a hibridizáció során nem veszíti el.

Sivatagi rózsa - Adenium obesum

Család: Apocynaceae

Származási hely: Közép- és Kelet-Afrika, Arábia félsivatagos területei

adenium_afrika

 

Ritkábban különböző levélszínű változatok is feltűnnek, mely lehet bordó, arany sárga, variegata. Kertészetekben, virágboltokban már gyakran találkozhatunk az alap változattal, de sajnos többnyire vagy szárdugvánnyal szaporított, vagy leanderre oltott példányokról van szó. Ezek a későbbiekben sem formálnak látványos megvastagodott törzset, erre csak magról nevelt növényeknél és magára az alap fajra oltott hibrideknél számíthatunk. Virágzása tavasztól késő őszig tart, a nagyobb növényeken szinte mindig van virág.

adenium2

 

A sivatagi rózsa gondozása

Nyáron akár üvegházban, akár szabadon tarthatjuk, az éjszakai minimum hőmérséklet ne essen 10 Celsius fok alá. Szabadban válasszuk a legnaposabb helyet. Tavasztól őszig két-háromnaponta alaposan locsolom, a két öntözés között hagyom a talajt egy kicsit kiszáradni. A hőmérséklet és fény csökkenésével leveleit lehullajtja, ilyenkor kezdem csökkenteni az öntözést, télen 10-15 fok között egyáltalán, 15-20 fok között nagyon ritkán locsolok. Talajnak normál kaktuszföld használható, egy kevés tőzeget szoktam még a keverékhez tenni.

 

adenium



A sivatagi rózsa betegségei

Szerencsére nem sok van, de ki kell emelni a takácsatkát, melyre meglehetősen fogékony. Hideg környezetben a nedves talaj gyökérrothadást okoz, ami növényünk elvesztéséhez vezet.

 

sivatagi rózsák, adenium obesum, rózsa

 

A sivatagi rózsa szaporítása

A kézi beporzása eléggé körülményes (egyébként öntermékeny), nekem még nem sikerült. Viszont szabadban tartott növényeknél ezt kiválóan elvégzik a nappali szenderek. A szarv alakú termés tavaszra érik be, általában önmagától felnyílik. Ha ez április végéig nem történik meg, én szoktam felrepeszteni a magtokot, nem egyszer legnagyobb meglepetésemre már a tokon belül kicsírázott magoncokat találok két sziklevéllel és 2-3 centiméteres gyökerekkel. Ilyenkor már csak ültetni kell. Vetni május elején szoktam, amikor a hőmérséklet éjszaka is 20 Celsius fok felett van az üvegházban. A magok egy héten belül kelnek,a magoncok őszre 6-8 centiméteresre nőnek, már kelés után pár héttel palackos törzset kezdenek formálni. Csak friss mag kel jól!


Horváth Sándor

 

értékelés