-
Fogtechnikus
-
Tejelő szarvasmarha telep- telepi munkás
-
Bolti Eladó Pénztáros Állás
-
Tejelő szarvasmarha telep- Műszakvezetői állás
-
Műszaki ügyintéző
-
Kőműves
-
Terület karbantartó
-
Szervizszerelő
2024. 10. 28
-
Áruátvételi Munkatárs | Budaörs
2024. 10. 29
-
Üzletvezető
2024. 10. 30
-
DevOps Engineer
2024. 10. 30
-
Nemzetközi vállalkozási mérnök
2024. 10. 30
-
Szenior Hatósági Kapcsolatok Szakértő
2024. 10. 30
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A kancsóka fajok és gondozásauk:
A síkvidéki (alföldi) Nepenthes „ kancsói" nagyobbak és színesebbek, mint hegyvidéki (felföldi) társáé, de termesztése is több odafigyelést igényel. Ezek a növények olyan helyekről származnak, ahol magas a hőmérséklet, és a páratartalom, mint például Madagaszkár, Borneó és Thaiföld. Itt együtt élnek különleges orchidea fajokkal, és olyan kétéltűekkel, mint például az Aranybékácska (Mantella aurantiaca). A kancsókák tartása trópusi körülményeket kíván, melyet üvegházban vagy terráriumban teremthetünk meg a legjobban a számára. Így akár az eredeti magasságukra is megnőhetnek. Az otthonunkban is megteremthetjük számukra a megfelelő körülményeket, de gondozásuk munkaigényesebb.
Terrárium a kancsóka számára |
A hegyvidéki kancsókák
Ezek a fajták a magasabban fekvő helyeken, a dombok övezte dzsungelekben élnek, ahol a hőmérséklet kb. 12º-15ºC körüli, és magas a páratartalom. Ezért a termesztett hegyvidéki kancsóka jól viseli a ezt a hőmérsékletet. A fülledt meleg, vagy a túl alacsony hőmérséklet, megállítja a fejlődését, és satnya, erőtlen hajtásai lesznek. Közepes-, 50%-70%-os páratartalmat igényelnek, mert élőhelyükön is hasonló körülményeik voltak, az állandó szél pedig folyamatosan tisztította a párás levegőt. Naponta permetezzük őket, így biztosítjuk a páratartalmat az üvegházban, a terráriumban, és állandóan legyen víz mellette egy mélyebb tálcában. A párás éghajlati körülmények is megfelelőek a számára, de ha mesterségesen állítjuk elő, tiszta ivóvizet használjunk, adalékanyagok nélkül.
Hogyan ültessük át a kancsókát?
A kancsókát rostos tőzeg, és perlit keverékében célszerű tartani. Ha átültetésre kerül sor, azt tavasszal, óvatosan végezzük, mivel gyökerei törékenyek. Szaporítása tőzegmohába szurkált szárdugványokkal lehetséges. Fontos, hogy a növény állandó magas páratartalmú és hőmérsékletű környezetben legyen.
Ezt leginkább egy floráriumban, vagy a növény 'bezacskózásával', üveggel való leborításával lehet megoldani. A kifejlett növényeket néhány év után minden tavasszal erősen meg lehet metszeni, evvel még jobban lehet serkenteni a növekedést.
A kancsóka fény,- és vízigénye:
Közvetlen napfényre ne tegyük, azt nem kedveli! Átlagosan a 15-20°C fok közötti hőmérsékletet és a mindennapos lágy vízzel való öntözést, párásítást igényel. Az öntözést felülről végezzük!Tavasszal, nyáron havonta egyszer-egyszer lombtrágyázzuk. Ha rovarral etetjük, ez akár el is maradhat.
A Nepenthes alata: viszonylag könnyen termeszthető hegyvidéki faj
Melegházi és mérsékelt klímán is nevelhető, de vigyázzunk, nehogy túl erős napfény érje, mert megperzselődnek a levelei és a kancsói is. Ha ablak mellett tartjuk, gondoskodjunk árnyékolóról, legyen függöny az ablakon, az üvegházban pedig meszeljük fehérre a kancsóka melletti üveges részt. A vízmegtartó ültető közedet kedvelik, amely összetevői: 40% faforgács, 30% tőzeg, 20% durvára vágott tőzegmoha (sphagnum) és 10% faszén keverékéből. A szén segít megőrizni a talaj enyhe savasságát, a moha pedig jó vízvisszatartó közeg. A faforgács és a faszén ugyanakkor elvezeti a felesleges vizet is. A Nepenthes alata ugyanis szereti, a rendszeres öntözést, de a pangó vizet nem tűri. A nedves komposztban elpusztul.
Nepenthes alata |
Legalább 6 hetente ajánlatos az edényt, amelyben a növény fejlődik alaposan átmosni, mert így eltávolíthatjuk a felesleges só- és megemésztetlen élelem maradványokat. A Nepenthes alata „kancsója", ha bezárul, csak néhány nap múlva fog újra kinyílni.
A síkvidéki kancsókák
Ezek valódi dzsungel növények, amelyek származási helyükön egész évben 16º-28ºC-os hőmérsékleten és 70%-90% páratartalmú közegben élnek. A bozótban a növény gyakran felkapaszkodik a magasabb fákra, mivel lent a bokrok között alig mozog a levegő és igen magas a páratartalom. A síkvidéki kancsóka nem tűri az alacsony hőmérsékletet és 1-2 hét alatt elpusztul.
A Nepenthes merrilliana: termeszthető síkvidéki faj
A Nepenthes merrilliana gondozása:
Tartásánál kerüljük az erős napfényt, mert megperzselődnek levelei és kancsói. A túl sötét helyen viszont nem fejlődnek ki a kancsói. Nedvesség visszatartó virágföld keveréket igényelnek, csakúgy, mint a többi fajta. A növény nem kedveli, ha a gyökerei szárazak. Elég, ha egy napig nem kap elég vizet, és már kókadozni kezd. Tartsuk mindig nedvesen a kancsóka gyökereit, de vigyázzunk, mert akárcsak hegyvidéki társa, ő sem kedveli a pangó vizet. A víz elvezetésében segít a faszén és a faforgács. Trágyázzuk májustól októberig nagy hígítású, általános tápoldattal. Néha táplálhatjuk rovarokkal, hernyókkal, melyek szaküzletekben is beszerezhetőek.