Milyen szobanövényt tartsunk, ha félárnyékos a szobánk?

5

Minden lakásban akad olyan szoba, amelyben nincs teljes napfény, csak félárnyék. Bemutatunk néhány olyan szobanövényt, amely itt is szépen fejlődik. 

Mielőtt rátérnénk a szobanövényekre, fontos megemlíteni, hogy a félárnyék és az árnyékos szoba között nagy a különbség. Sok olyan szoba van, ahol szinte egész nap le van engedve a redőny, vagy szinte egész nap nem is süt be nap. Itt egyetlen szobanövény sem él meg, bármennyire is gondozzuk. Ha túl kevés a fény egy növény számára akkor a növekedés lelassul, a levelek sárgulnak és száradnak valamint fakók lesznek. A félárnyék azt jelenti, hogy pl. csak a nap első vagy második szakaszában kap napot az adott helyiség, vagyis csak reggel, vagy épp késő délután éri a nap a szobát. Ezekbe a szobákba mindig olyan növényeket válasszunk, amelyeknek a levele sötétzöld, mert így jelzik, hogy kevesebb fénnyel is beérik.

Íme, néhány növény, amelyek félárnyékban is szépen fejlődnek:

Nolina, buzogányfa

Mexikóból származó dekoratív dísznövény, amelynek idősebb korábban a megvastagodott törzs adja a különlegességét. A törzs tetején levő hosszú keskeny levelek akár 60 cm hosszúra is megnőhetnek, a törzs pedig idővel gumószerűen megvastagszik. A törzsben a növény hosszú ideig tárolja a vizet így elég nyáron hetente, vagy kéthetente meglocsolni, télen pedig ennél is ritkábban.

Buzogányfa


Filodendron

A filodendronok családjába több növény is tartozik, vannak kúszó, és vannak álló növények. Szinte bármelyik filodendron fajtát tehetjük félárnyékos szobába, de ebből is legjobb a Philodendron scandens, vagy a cobra. Vastag húsos leveleiben szintén tárolja a nedvességet így érdemes odafigyelni a megfelelő locsolásra. A téli hónapokban földjét hagyjuk egy kicsit kiszáradni mielőtt újra meglocsolnánk. A fűtési időszakban gondoskodjunk a megfelelő páratartalomról, mert a száraz levegő hatására a levelek száradásnak indulnak.

Filodendron

 

Szarvasagancs páfrány

Különleges szarvasagancs formájú leveleivel a lakás egyedi szobanövénye lehet ez a különleges páfrány. Mivel a dzsungelben a fák között él, itthon is megfelel számára az árnyékos helyiség, ám annál fontosabb a bő páratartalom. A növény alsó levelei folyamatosan korhadnak el, így biztosítja saját maga számára a megfelelő tápanyagot. Földjét nyáron tartsuk egyformán, de mérsékelten nedvesen, télen viszont alig kell locsolni. Leveleit ne permetezzük, hanem állítsuk a cserepét egy kavicsos tálcára, vagy a földjét takarjuk be nedves tőzeggel vagy mohával.

szarvasagancs páfrány


Alokázia

Magyar nevén ördöglevél, melyet a különös levelek formájáról kapta, épp ezért kevés otthonban látják szívesen ezt a szép dísznövényt. Hosszú levelei mélyzöld színűek, felszínükön fehér erezet fut végig. Az alokáziának két fő gondozási szabálya van, az egyik a félárnyék, a másik a kevés locsolás. Télen a fűtési szezonban cserepét állítsuk kavicsos tálcára. Ezeken a szobanövényeken kívül is tehetünk néhány szép növényt a félárnyékos szobába, a lényeg hogy mindig olyan növényt válasszunk, amelynek a levele sötét vagy méregzöld színben tündököl.

alokazia_alocasia_fajok


Még 6 strapabíró szobanövény>>

értékelés