-
karbantartó
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Junior épületgépész mérnök
2024. 11. 22
-
Könyvelő
2024. 11. 22
-
Takarító
2024. 11. 22
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az öntözővíz megválasztása igen kényes és fontos dolog a bonsai növény öntözésénél. Ha nem figyelünk rá, akkor könnyedén problémákat okozhat.
Hogyan öntözzük bonsai növényünket?
Az öntözővíz megválasztása igen kényes és fontos dolog a bonsai növény öntözésénél. Első és legfontosabb szempont a vízminőség kiválasztása. A legjobb természetesen az esővíz, az esővízben megvan minden ásványi anyag és nyomelem, ami a növényünknek fontos. (Az esővíz szűréséről bővebben itt>>)
Vegyük sorba miként is öntözhetjük bonsaiunkat
Öntözhetjük vízsugaras módszerrel, ezt inkább a nagyobb méretű fáknál ajánlatos alkalmazni (pl. 30 cm-nél nagyobb tállal rendelkező bonsai-oknál).
A másik módszer az áztatásos technika, ezt a módszert inkább a 30 cm-nél kisebb tállal rendelkező bonsai-oknál ajánljuk.
Valamint, de nem utolsó sorban a csepegtető öntözés, ami a leginkább víztakarékos és ültetőközeg-kímélőbb öntözési módszer, mivel ez esetben a legkisebb a talajszerkezet tömörödése. Fontos figyelembe venni a vízveszteség mértékét a kijuttatás során. Az áztatásos módszerrel a vízveszteség minimális, mivel az áztatás utána lecsepegő víz felfogásával ismét felhasználható. A csepegtető rendszernél ismét alkalmazni lehet ezt a módszert. Viszont a szórófejes öntözésnél akár 50-60% is lehet a veszteség.
Az öntözővíz minőségének fő paraméterei:
- hőmérséklet
- lebegőanyag tartalom
- összes sótartalom
- Na és Mg ionok viszonylagos mennyisége
- szódában kifejezett fenolftalein-lúgosság
- szódaegyenérték víztípusok szerint
- toxikus elemek megengedhető konc.
- víz és talaj kölcsönhatása
Alapvető öntözővíz minőségi követelmények:
- összes sótartalom 500 mg / l
- Na % 35
- szódában kifejezett fenolftalein lúgosság 10 mg / l
- legkedvezőbb vízhőmérséklet 15-30 C°
- Mg % 45.
Mikor öntözzünk?
Fontos mozzanat a kültéri bonsai öntözésénél a helyes öntözési időpont megválasztása. Ajánlom a reggeli még napsütés előtti időszakot, valamint a kora esti órákat mikor a bonsai-unkat legalább fél órája nem éri közvetlen napsütés. A napsütés hatására a bonsai tál hőmérséklete akár 30 C° fölé is felmelegedhet! Ha ebben az időszakban öntözünk, akkor a gyökérzet károsodhat, mondhatni szétrobban a nagy hőmérsékletváltozástól. Így a fent leírt két időszakot ajánlom öntözésre.
FONTOS!
Az öntözés során minden fát külön-külön, tiszta vízbe állítsuk minimum 30 percre!
Kerüljük több fa egy öntöző vízben való áztatását azért, hogy az esetleges fertőzések, élősködők ne kerüljenek át más fákra!