Hogyan szaporítsuk a difenbahiát?
A difenbahia (buzogányvirág, Dieffenbachia picta) egyike a legkedveltebb és leggyakoribb szobanövényeknek. Nagy, nyeles, pettyes vagy foltos leveleivel szépen díszíti a meleg, napos szobákat. Télen a 20 0C körüli hőmérséklet a legkedvezőbb a számára; nyáron is a lakásban kell tartani, de óvni kell a közvetlen napsütéstől.

A difenbahia gondozása és szaporítása

 

Sokan tartanak tõle, mert az a tévhit terjedt el róla, hogy mérgezõ. Ez csak annyiban igaz, hogy ha valaki megeszi a difenbahia levelét, annak kellemetlenséget okoz, de a difenbahia nem élelmiszer, tehát nem kell fogyasztani! Káros kisugárzásai - amelyekrõl ugyancsak szoktak regélni - egyáltalán nincsenek.

Az idõsebb növények alsó levelei a nagyarányú párologtatás és a téli lakások levegõjének szárazsága miatt - gyakran elsárgulnak és lehullanak. Ennek következtében a növény felkopaszodik, kevésbé lesz tetszetõs. Ilyenkor a növényt visszavágjuk; a megmaradt szár oldalából új hajtások törnek elõ, és ismét szép, elágazó, bokorszerû növényt kapunk.

 

Diffenbahia picta

A levágott szár csúcsából új növényt nevelhetünk oly módon, hogy a 30-40 cm hosszú, ún. fejdugvány leveleit lazán összesodorjuk, összekötjük és a dugványt tõzeg és homok keverékébe úgy ültetjük el, hogy kb. 5 cm-es szárdarab legyen a földben. A talajt alaposan beöntözzük, és a növényt a cseréppel együtt átlátszó fóliazacskóba bújtatjuk. Ez csökkenti a levelek párologtatását, és elõsegíti a gyors gyökérképzõdést. Meleg helyen tartva az új levelek rendszerint már 4-5 hét múlva megjelennek feltéve, hogy növényünket rendszeresen öntözzük.

Minthogy a difenbahia gyorsan nő, és sok vizet, valamint tápanyagot fogyaszt, ezért legalább évenként egyszer át kell ültetni friss, tápanyagdús földbe.

Egész éven át bõséges öntözést igényel - lehetõleg kézmeleg, lágy vízzel. Hetenként egyszer műtrágyás oldattal öntözzük meg, és ezt Voldüngerbõl állítsuk elõ (10 l vízben 100 g műtrágyát oldjunk fel).

Dr. Bálint György

értékelés