Mennyire bírja a muskátli a tűző napot?

5

Mindenkinek az álma a dúsan virágzó muskátli! Ehhez azonban figyelni kell arra, hogy a következő hibákat ne kövessük el!

A muskátlik helyes tartása - fényigény

A túl sok fény csak akkor okoz gondot, ha valamely más kedvezőtlen környezeti hatás is jelentkezik. A muskátli nagyon fényigényes, a déli fekvésű helyeken a tűző napot is jól viseli. Egyes fajták, mint pl. a tiroli futómuskátli károsodhat, ha egyidejűleg a levegő is nagyon száraz. Nagy termetű, mély árnyékot adó fák, pl. akácfák tövében a muskátli sokkal kevesebbet virágzik.

Nem mindegy, hogy milyen muskátlink van: Muskátli fajták és igényeik>> A több gondozást igénylő, nagy virágú angol muskátliról ebben a cikkünkben olvashatsz részletesen.

muskatlik-kertben

Árnyékos helyen kevesebbet virágzik

Muskátli hőmérséklet

A túl nagy hőmérséklet csak egészen kivételes esetben jelent problémát: ha a hőséghez szárazság is párosul. Ezt leginkább nagyvárosokban figyelhetjük meg, a túlhevült utak és házak sugárzó hőjétől a vizet csak legfeljebb naponta egyszer kapó növény lankad, növekedése leáll, kicsi virágzatokat fejleszt. Levelei sárgulnak, esetleg vöröses színűek lesznek. A problémát nap elleni védelemmel oldhatjuk meg. Az árnyékoló védi a növényt, sőt, a környezetében lévő kő, beton és vakolat felületeket is a túlzott felmelegedéstől.

 

Ősszel, ha a hőmérséklet csökken, a muskátli a fagymentes környezetet még elviseli, de fagypont alatt tönkremegy. Fagypont alatt először a levelek szövetei károsodnak, ebből még regenerálódhat a tő. Amikor azonban a száron is megjelennek a fagyási foltok, nem érdemes tovább tartani.

 

rozsaszin-muskatli

A muskátli fagypont alatt elpusztul

Muskátli öntözése

A muskátli nem kedveli a túl sok vizet. Rendszeresen öntözzük, de a cserépalátétben ne álljon folyamatosan a víz, mert ettől megfulladnak, elpusztulnak a gyökerek. Amennyiben a túlöntözés párás, esős idővel párosul, a levelek fonákján először kis dudorok, majd idővel barna pöttyök képződnek. A jelenség neve vízkórság (ödéma), és a felesleges víz óriássejtekbe való elraktározása okozza. Később, amikor a növénynek szüksége van rá, felhasználja ezt a vizet, a foltok beszáradnak (parásodás). Ezt elkerülhetjük, ha egyenletes a növény vízellátása. Ritka eset, hogy a túl kevés víz okoz gondot, ez csak az elhanyagolt növények esetén jelentkezik.

Muskátli tápoldatozása

Fordítsunk több figyelmet növényeinkre! Probléma léphet fel a túlzott tápoldatozással is. Bár a muskátli nem kényes és - különösen a futómuskátli - sok tápanyagot kedvel, a túl sok tápoldat a gyökereket megégeti, a tő pusztulásához vezethet. Fiatal, frissen beültetett töveket ne tápozzunk legalább két hétig, amíg a gyökerei átszövik a cserepet.

 

muskatli-ozon

A muskátlik nem kedvelik a túl sok vizet


Ha a hajtások és levelek hirtelen lankadni kezdenek, színük az élénkzöldből tompává, mattá válik, vegyük ki a tövet az edényből, rázzuk ki a földet a gyökerek közül, vágjuk le az elhalt gyökereket, és ültessük a növényt friss földbe. Két-három napig tegyük közvetlen napsütéstől védett helyre és ne öntözzük.

Muskátli tavaszi ébresztése

A teleltetés után a muskátli nem a legjobb formáját hozza. Egy kis odafigyeléssel hamar virágba borulhat.

értékelés