-
Kőműves
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Óvodapedagógus
-
Asszisztens
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Senior Business Analyst - Budapest, XIII. kerület
2024. 11. 23
-
Junior épületgépész mérnök
2024. 11. 22
-
Könyvelő
2024. 11. 22
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A mérgező szobanövények fő veszélyforrása tehát abban áll, hogy nem tudjuk, hogy gondot okozhatnak, ellentétben például a vadon élő fajtákkal, mint a gyilkos galóca, a nadragulya, vagy a csattanó maszlag, melyek közismerten mérgesek.
Az ismert háztartási kockázatok körébe a szobanövények is beletartoznak, ugyanis nagyon sok házi zöld kedvenc, melyekről nem feltételeznénk, hogy mérgező, mégis az... Mondhatjuk, hogy ez nem nagy ügy, mert senki nem rágcsálja a leveleket, vagy eszi meg a virágokat. Pedig van aki zokszó nélkül megteszi ezt, például a kisebb gyerekek, vagy a háziállatok. Sőt, olyan növényeink is lehetnek, melyeket nem is kell elfogyasztani, elég hozzájuk érni, hogy irritáljanak, kellemetlenséget okozzanak.
A mérgező szobanövények fő veszélyforrása tehát abban áll, hogy nem tudjuk, hogy gondot okozhatnak, ellentétben például a vadon élő fajtákkal, mint a gyilkos galóca, a nadragulya, vagy a csattanó maszlag, melyek közismerten mérgesek. Ezért nagyon nem haszontalan körülnézni otthon, hogy van-e problémás példányunk, főleg, ha gyermek is van a közelben, vagy csak gyakori vendég, például unoka, vagy szomszéd kiskorú képében. Hogy ne csak általánosságban beszéljek, következzen pár rejtőzködő mérges otthoni zöld jószág, akikre fokozottan oda kell figyelni.
1. Leander
Nem sokan tudják, hogy az egyik leggyakoribb szobanövény, a leander (Nerium oleander) minden része erősen mérgező, fogyasztása gyomorpanaszokat, szívbántalmakat, de akár idegrendszeri károsodást is okozhat.
2. Ciklámen
A kedvelt szobaciklámennek (Cyclamen persicum) a virága és szára enyhén mérgező, a szervezetbe jutva hasi-, és gyomorpanaszokat idéz elő. A ciklámen gumója viszont már erősen toxikus (cyclamin glükozidot tartalmaz) mely komolyabb rosszullétet, görcsöket, légzési nehézségeket okozhat.
3. Szobai kankalin
A szobaciklámennel rokonságban álló szobai kankalin (Primula obconica) színes virágai miatt kedvelt, elvben akár a gyermekszoba vidám dísze is lehetne, mégse engedjük a kicsiket a közelébe, ugyanis a növény tejnedve bőrpírt, viszketést, de akár hólyagos kiütéseket is okozhat, ha pedig valaki lenyeli, heveny hasmenés lesz a "jutalma".
4. Buzogányvirág
Szintén népszerű lakásdísz a buzogányvirág (Diffenbachia) melynek nedve a száj nyálkahártyáját izgatja, kellemetlen tüneteket előidézve.
5. Könnyezőpálma
Nagyobb szobák, tágasabb terek, és sokszor a hivatalok várótermeinek megszokott dekorációja a terebélyes könnyező pálma (Monstera deliciosa) melynek termése magas oxálsav tartalmú, lenyelve roppant kellemetlen tüneteket eredményez. Levelei és gyökere is mérgezőek, allergiás tüneteket idéznek elő, háziállatokra akár végzetesek is lehetnek.
Érdekesség, hogy a filodendron életében egyszer hozott virágai is mérgezőek, az emberi bőrrel érintkezve irritációt okoznak, így a ritka virágokat ne bolygassuk közelről.
6. Begónia
A begónia fajok levelei és hajtásai enyhén mérgezőek.
7. Korallbokor
A mutatós korallbokor (Solanum capsicastrum) emberre alig veszélyes, ám virágai és színes bogyói komoly mérgezést idézhetnek elő háziállatoknál.
8. Fikusz fajok
A fikusz fajok tejnedve is káros, a szervezetbe jutva könnyebb esetben gyomorbántalmat, súlyosabb mérgezésnél fulladást is okozhat.
9. Anyósnyelv
Az anyósnyelv (Sansaveria) roppant közkedvelt, igénytelen és könnyen tartható fajta, ráadásul kimondottan retrós növény, ezért nagyon gyakori vendég lakásokban, társasházi folyosókon, lépcsőházakban, vagy várótermekben. Levelei azonban problémát okozhatnak, megrágásuk, elfogyasztásuk hasmenéshez, gyomorégéshez vezethet.
10. Mikulásvirág
Bár a karácsony még picit odébb van, azért nem haszontalan a mikulásvirágot (Euphorbia pulcherrima) is szóba hozni, ez a kedves, piros növény ugyanis már az érintést is irritációval torolja meg (gondozásához gumikesztyűt szoktak ajánlani!), virága lenyelve pedig heveny hányást idéz elő.
A ciklámen virága és szára enyhén mérgező |
A fenti lista természetesen nem teljes, bőven vannak még olyan fajok, melyek kisebb-nagyobb baj előidézői lehetnek. A felnőttek számára többségük a gyakorlatban teljesen veszélytelen, hisz érett ember nem majszol szobanövényt, gyermekes, háziállatos lakásokban azonban indokolt lehet némi elővigyázatosság.
Állatokra veszélyes mérgező virágok
Tanuljunk meg együtt élni velük!
Érdemes rászánni pár órát, hogy a benti flórát listázzuk, a példányokat egyenként beazonosítsuk (ha nem mindegyikről tudjuk, hogy micsoda), és utánanézzünk, akár az Interneten, hogy jelentenek-e kockázatot. Amennyiben valamelyiket problémásnak ítéljük, ne szabaduljunk meg tőle rögtön, de arra figyeljünk, hogy gyerekek, kisállatok ne férjenek hozzá, például helyezzük magasra (állványra, szekrény tetejére), persze szem előtt tartva a növény igényeit. A gyerekeknek pedig tanítsuk meg, hogy a szobanövény szemnek való dísz, nem szabad őket simogatni, markolászni, és főképp nem szájba venni. Ez a lehetséges mérgezési veszély mellett a növény épsége miatt is fontos lecke.
Tanuld meg, melyek a mérgező növények, hagyd őket békén - hirdeti az iskolai plakát Amerikából, 1957-ből. A téma valóban van olyan fontos, hogy akár az iskolában is szóba kerülhetne...