-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Óvodapedagógus
-
Asszisztens
-
takarító
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A szobanövények tisztításának fontossága
Bárki, aki 2 hétig távol volt otthonától, az tudja, milyen gyorsan összegyűlik a por a lakásban. A szobanövényünk levelein megtelepedett porréteg kevesebb napfényt enged át, így csökken a növény fotoszintetizáló képessége. A fotoszintézis által a növény önmagát táplálja, nélküle satnya növényünk lesz.
A tiszta növény optimális szintű fotoszintézisre képes, ezért egészségesebb is, az egészséges növények pedig ellenállóbbak a betegségekkel, és a kártevőkkel szemben. Tehát, szobanövényünk leveleinek rendszeres tisztítása hosszú távon kevesebb munkával jár. Mindemellett pedig szebbé varázsolják otthonunkat.
Milyen gyakran tisztítsuk meg szobanövényeinket?
Ez igazából a lakás levegőjének a portartalmától függ. Azok, akik a belvárosban, építkezés mellett, vagy nagyon szeles helyen laknak, gyakrabban kell portalanítsák növényeiket. A legkönnyebb módja megállapítani, hogy ezt mikor tegyük, ha végighúzzuk ujjunkat a növény levelén. Ha azt érezzük vagy látjuk, hogy több por gyűlt össze a levélen, mint amennyit le tudunk fújni, akkor itt az ideje, hogy megtisztítsuk.
Hogyan tisztítsuk meg a szobanövényeinket?
Mossuk le a növényt egészében. A legegyszerűbb megoldás a szobanövényünk megtisztítására az, ha a konyhai mosogatóban vagy a zuhany alatt mossuk le. Mielőtt ezt megtennénk, győződjünk meg róla, hogy a víz langyos. A növény levelei a forró és a túl hideg víz alatt egyaránt megsérülhetnek.
Ha a növény levelei nagyon koszosak, permetezzük be szappanos vízzel, majd mossuk le.
A kisebb növényeket, amelyek nem bírják a vízsugár nyomását, úgy tisztíthatjuk meg, hogy a növényt száránál fogva cserepestől fejjel lefele fordítva egy vizes vödörbe lógatjuk és a leveleket körös-körül leporoljuk. Hogy elkerüljük a virágföld kiborulását, előtte jól nedvesítsük meg azt. Ugyanakkor a növény töve köré műanyag fóliát csavarhatunk, hogy a tisztítás ideje alatt megtartsa a virágföldet. És még egyszer, ügyeljünk arra, hogy a víz langyos legyen!
Várjuk meg, hogy a víz alaposan lecsepegjen, mielőtt a növényt visszatennénk.
Egyesével törölgessük meg a leveleket
A nagy, nehezen mozgatható szobanövények leveleit egyszerűen csak töröljük le egy nedves ruhával. De egy puha portörlővel is megtörölhetjük, valahányszor a lakásban port törlünk.
Keféljük le a port a levelekről
Egyes növények levelei ragacsosak vagy bolyhosak, ezek egyáltalán nem könnyítik meg a dolgunkat takarítás közben. Például az afrikai ibolya nem szereti, ha leveleit víz, nedvesség éri, így se a permetezés, se a letörlés nem tűnik jó megoldásnak. Az ilyen bolyhos levelű növények tisztításához egy puha kefét használjunk (a gombatisztító keféhez hasonlót), és ezzel csalogassuk le a port a levelekről.
Nyessük le és távolítsuk el az elszáradt leveleket
Ha már megmostuk a szobanövényünket, tovább csinosíthatjuk, ha az elszáradt, barna vagy sárguló levelektől is megszabadítjuk. Ha a levél könnyen lehull, kézzel is eltávolíthatjuk. Máskülönben használjunk ollót. Soha ne tépjük le erőszakosan a növény levelét!
Továbbá a túl sok ideig száraz talajban tartott növényekről eltávolíthatjuk a megbarnult levélvégeket. Csak a száraz, barna részeket vágjuk le, de nagyon óvatosan. A növény természetesebbnek fog látszani, ha levágáskor megtartjuk a levél eredeti körvonalait.
Tisztítsuk meg a virágcserepet
Ha már ilyen sok munkát fektettünk a növények megtisztítására, gondoskodjunk a virágcserepek tisztaságáról is.
Ha a virágcserép külsején vagy peremén fehér ásványi só réteg rakódott le, vegyük ki a növényt, és alaposan tisztítsuk meg az edényt. 1 rész tisztítószert oldjunk fel 10 rész vízben, és ezzel mossuk meg az edényt. Egy kemény kefével sikáljuk le a só maradványokat, és jól öblítsük ki a virágcserepet, mielőtt a növényt visszahelyeznénk.
A talaj rendszeres és alapos megöntözésével elkerülhetjük az újabb lerakódások képződését a virágcserépen.
Első látásra nehéznek tűnhet a szobanövények tisztán tartása, de majd rájövünk, hogy az időnkénti tisztogatás valójában nem is olyan nagy erőfeszítés, és szobanövényeink hálásak lesznek, ezért: jobban fejlődnek és mutatósabbak lesznek.