-
karbantartó
-
Értékesítő
-
sofőr
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Szállodai recepciós állás
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Eladó | Szolnok
2024. 12. 02
-
IT data engineer
2024. 12. 02
-
Minőségellenőrzési munkatárs
2024. 12. 03
-
Könyvelő gyakornok
2024. 12. 03
-
Játékbolti kisegítő
2024. 12. 03
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Locsolni nem lehet büntetlenül, hiszen a legtöbb növény előbb-utóbb kirohad. Most az édenkert.hu mániákus locsolóknak szóló virágajánlata következik.
Nálam minden növény kidöglik! - szomorkodik számos mártír növénytartó. Pedig sokszor nem is ők a hibásak: a szobai - főleg lakótelepi - körülmények nem a legjobbak a növények számára. De előfordul az is, hogy figyelmetlenségből vagy túlzott szeretetünk ellenére egyre fogynak növényeink. Gyakori probléma pl. a túllocsolás.
Ha a növény ledobja a levelét nem baj
Nem kell megijedni, ha frissen vásárolt növényünk az első héten rögtön elveszti egy alsó levelét. Legtöbbször a hazaút okozta stressz váltja ki a sárgulást. Próbáljuk megtalálni az ideális helyet a lakásban és ápoljuk normálisan, míg meg nem szokja új otthonát.
A későbbiekben az alsó levelek sárgulását okozhatja a túl sok és a túl kevés víz is, ezért mániákus locsolóknak az alábbi, mindig vizes/nedves talajt igénylő növények tartását javasoljuk:
Szobapalka, vizipálma (Cyperus)
Igénytelen, mégis mutatós dísz, nevelése egyszerű, gyökereit tartsuk állandóan nedvesen
Tehát aki hajlamos túllocsolni a növényeit, annak ideális szobanövény lesz a vízipálma. A vízipálma egy mocsári növény, amely vékony hosszú leveleivel igen jól mutat szobában, de nyáron akár a kerti tóba is kiültethetjük. Akár az 1 méteres magasságot is elérheti, így igényli a teret. Kezdő kertészek számára is jó választás, hiszen nem igényel sok törődést, csak a gyökerét állandóan tartsuk vízben. Közepes fénynél is szépen fejlődik.
Sajnos a vízipálmát a pókatkák is kedvelik, ilyenkor apró kis pókháló van a levelek között benne sok apró kis ponttal, ebben az esetben távolítsuk el a növényt a többi szobanövény közeléből, és kezeljük le speciális szerrel. A vízipálmát egyszerűen tudjuk otthon mi magunk is szaporítani, vágjunk le egy levelet róla, és tegyük bele egy pohár vízbe fejjel lefelé. Pár napon belül a levéldugvány gyökeret ereszt.
Fényigény: Félárnyékos helyen is szépen fejlődik, ne tegyük a növényt közvetlen napsütésnek ki.
Vízigény. A gyökere legyen állandóan nedves közegben.
Átültetés: kétévente egyszer ültessük át nagyobb cserépbe, b típusú virágföldbe.
Tápoldat: tavasztól őszig hetente egyszer adjunk neki tápoldatos vizet.
Törpe kálmos (Acorus gramineus)
Fűszerű kinézetű levéldísz, sok vizet és viszonylag hűvös levegőt igényel. Palackkertbe is ültethető.
Azálea (Azalea)
Az azálea vagy rododendron télen gazdagon virágzó törpe növekedésű cserje.
Az azálea egyszerűen kezelhető növény, de a gondozási hibákat rosszul tűri. Az azáleák gyorsan kiszáradnak, ezért - különösen virágzás idején - minden nap mészmentes (pl. felforralt és lehűtött) vízzel öntözzük meg. Az sem baj, ha időnként víz áll a cserép alatti tányérkában. A növény sok vizet igényel, de csak mésztelenített vagy állott vízzel szabad öntözni, a kezeletlen vezetékes vizet nem bírja. Ahhoz, hogy állandóan virágzásra késztessük, a talajt tartsuk mindig vizesen. Legjobb, ha hetente a cserepét vízbe merítéssel öntözzük. Szereti a magas páratartalmat, naponta permetezzük a virágzási időszakban, de magukat a virágokat óvjuk a víztől.
Az azálea szereti a fényt, de soha ne állítsuk tűző napra. Minél hidegebb helyen áll, annál több virágot hoz. Az azáleát nyáron a szabadban, például az erkélyen is - de nem a tűző napon - tarthatjuk. Arra azonban ügyeljünk, hogy amikor ősszel beköltöztetjük, akkor ne érje hősokk, azaz lassan szoktassuk a szoba melegéhez: először csak az előszobába vagy a konyhába tegyük, ahol hűvösebb van.
Tavasszal a virágzás után ültessük át speciális azáleaföldbe és lapos cserépbe. Az átültetés előtt az agyagcserepet néhány órára áztassuk vízbe. A hervadt részeket rendszeresen távolítsuk el. A virágzás után vágjuk vissza a leghosszabb hajtásokat. Szeptemberben néhány új hajtást lecsíphetünk, hogy több hely maradjon a bimbók számára.
Az azáleákat számos kártevő támadhatja meg, kezdve a levéltetvektől egészen az azáleamolyig. Ha túl sok kártevőt találunk a növényen, inkább dobjuk ki.
Megfelelő gondoskodás hiányában a virágok hamar elhervadnak, a levelek lehullanak. Ha ilyet tapasztalunk, akkor a helyiségben bizonyára erősen fűtenek és a levegő is túlságosan száraz. Túl nedves és hideg környezetben viszont a növény érzékeny a rothadásra.
Kála (Zantedeschia)
A Kála az orchidea után a második legelegánsabb virágunk. Nem hiába hogy még ma is a menyasszonyi csokrok egyik fő virága.
A Kála hazánkban, mint szobanövény egyre ismertebb és elterjedtebb virág. Bár tartása és nevelése nem a legkönnyebb érdemes vele megpróbálkozni. Igen sok színben kapható sárga, rózsaszín, bordó, fehér, vajszín, ciklámen, és más élénk vidám változatban is előfordul.
Akinek nincs türelme kivárni, míg megnő a Kála, vásárolhat kifejlett virágzó dísznövényt, de aki szereti maga nevelni kedvenceit, vetőmag boltban kapható Kála gumó, amelyet tavasszal kell elültetni cserépbe, és szívvel lélekkel nevelgetni otthon.
A növényt augusztus szeptember körül kezdjük el pihentetni, vagyis ilyenkor a levelek elkezdenek sárgulni. A locsolást csökkentsük le, teljesen, és szedjük ki a földből a rizómákat és ha kell, daraboljuk fel őket. Majd újra ültessük el virágföldbe külön a rizomákat, majd kezdjük el mérsékelten öntözni a földjét. Amikor a növény elkezd hajtani akkor a locsolást is emeljük és tartsuk állandóan nedvesen a földjét.
Páfrányok (Nephrolepis, Adiantum, Asplenium )
Földjüket tartsuk mindig nedvesen, soha ne hagyjuk kiszáradni. Persze ne annyira, mint a szobapalka esetében, ne álljon vízben a földjük, mert az rothadást okozhat. Télen, mint a többi szobanövénynél, csökkenthetjük az öntözést.