-
Fogtechnikus
-
Tejelő szarvasmarha telep- telepi munkás
-
Bolti Eladó Pénztáros Állás
-
Tejelő szarvasmarha telep- Műszakvezetői állás
-
Műszaki ügyintéző
-
Kőműves
-
Terület karbantartó
-
Szervizszerelő
2024. 10. 28
-
Áruátvételi Munkatárs | Budaörs
2024. 10. 29
-
Üzletvezető
2024. 10. 30
-
DevOps Engineer
2024. 10. 30
-
Nemzetközi vállalkozási mérnök
2024. 10. 30
-
Szenior Hatósági Kapcsolatok Szakértő
2024. 10. 30
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Hogyan ültessük át szobanövényeinket?
Első lépésként nagyon óvatosan emeljük ki a növényt a cserépből, gyengéden rázzuk ki a gyökerek közül az ültetőközeg darabkáit, ellenőrizzük a gyökerek állapotát, a sérült és elhalt (azaz a sötét színű gyökereket) távolítsuk el. Ezután helyezzük a növényt egy 2-3 cm-rel nagyobb átmérőjű edénybe. A cserépbe előzőleg tegyünk egy réteg vízelvezető réteget, majd 3-4 cm ültetőközeget, és a gyökereket takarjuk be még egy kis ültetőközeggel, majd az ujjainkkal nyomkodjuk le. Ne töltsük a földet teljesen az edény pereméig, hogy megakadályozzuk az öntözővíz kiömlését.
Minden átültetéskor a növényt 2-3 cm-rel nagyobb átmérőjű edénybe ültessünk. Ha pedig nem szeretnénk, hogy a növényünk túlzottan megnőjön, akkor ne ültessük át, hanem metsszük meg a lombot és a gyökereket. (A metszést mindig a nyugalmi szakasz végén végezzük, még a tavaszi kihajtás előtt, ilyenkor csak az ültetőközeget cseréljük ki.)
Időnként átültetéskor az ültetőközeget is cserélni kell |
Az ültetőközeg cseréje
Időnként az ültetőközeget is cserélni kell, mert a növény feléli a tápanyagokat. Ennek többféle oka is lehet: az öntözővízzel együtt mindig távozik valamennyi tápanyag az edény aljába fúrt lyukakon keresztül. Az ültetőközeget sohasem kell teljesen kicserélni, nehogy megsérüljenek a gyökerek, inkább csak pótolni kell a hiányzó mennyiséget. Különösen azért, mert az új gyökerek általában az edény pereméhez közel vannak.
A növények nyári elhelyezése
Amikor a környezeti feltételek lehetővé teszik, akkor nyaranta tegyük ki a szobanövényeket a szabadba, így sokkal több fény éri őket, mint a szobában, ezenkívül állandóan a friss levegőn lehetnek.
Az edényeket kitehetjük a kertbe, a teraszra vagy a bejárathoz. Ha lugasba vagy egy fa árnyékába helyezzük a növényeket, akkor védve lesznek a közvetlen napsütéstől, amelyet a legtöbb szobanövény nem visel el.
A növények nyári elhelyezése |
1 - Félig betemetett cserép. Az edény alá tett kőlap megakadályozza, hogy a gyökerek kibújhassanak a növény alján.
2 - Teljesen betemetett cserép. A növény gyökerei kibújnak az edény alján és tetején.
A legtöbb szobanövénynek jót tesz, ha nyáron a szabadban tehet. Az edényt tegyük egy nagy, nedves tőzeggel vagy virágfölddel teli edénybe. Arra viszont vigyázzunk, nehogy a növény gyökerei kibújjanak az edény alján vagy tetején. |
Természetesen paravánnal vagy hálóval is árnyékolhatjuk őket. Vigyázzunk, hogy a szabadban az ültetőközeg hamarabb kiszárad, érdemes a cserepeket nedves tőzeggel vagy ültetőközeggel teli edénybe állítani. Ilyenkor mindig tegyünk egy lapos követ az edény alá, nehogy a vízelvezető lyukakon keresztül megjelenjenek a gyökerei, és átszőjék a tőzeget is, mert nyár végén, amikor visszavisszük a növényeket a szobába, feleslegesen szakítanánk el a gyökereket. Arra is ügyeljünk, hogy az edény tetejét ne borítsuk tőzeggel vagy virágfölddel, különben azt a részt is teljesen átszőnék a gyökerek.
Az előzőekben a növények nyári elhelyezéséről volt szó, a következőkben ahhoz szeretnénk tanácsot adni, hogy mi a teendő akkor, amikor elmegyünk nyaralni. Ha hosszabb ideig nem vagyunk otthon, gondoskodnunk kell a növényeinkről, különösen a meleg, száraz nyári hónapokban. Ilyenkor hamar kiszárad az ültetőközeg, és a tartós szárazsággal a növény egészségét, sőt akár az életét is kockára tehetjük. Ugyanígy a tartós sötétség is veszélyes lehet, ezért a nyaralás idejére a növényeket egy helyiségben helyezzük el, hagyjuk széthúzva a függönyöket, vagy állítsuk be a világítótest időzítőkapcsolóját úgy, hogy naponta több órán keresztül kapjanak fényt. Az öntözésre pedig hajszálcsövességen alapuló módszereket alkalmazhatunk, de akár beállíthatunk egy mini öntözőrendszert is.
Természetesen a legegyszerűbb és legkényelmesebb megoldás, ha megkérjünk meg valakit, hogy öntözze és ellenőrizze a növényeinket.
Tippek a szobanövények öntözésére
A következőkben ötleteket adunk, hogyan oldhatjuk meg a növények öntözését akkor, amikor egy-két hétig nem vagyunk otthon:
1. megoldás | 2. megoldás |
1. Az edényt tegyük egy nagy tál vízbe valamilyen alátétre úgy, hogy az edény alja ne érintkezzen a vízzel. Az edény aljába fúrt lyukba dugjunk jó mélyen egy vastag kanócot vagy összetekert, puha textíliát, amelynek alsó vége belelóg a vízbe. Így a növény automatikusan annyi vizet szív fel, amennyire szüksége van.
2. A növény mellé tegyünk egy nagy tálba vizet, és a vízbe tegyünk pamutzsinórt, amelynek a másik végét beledugjuk az ültetőközegbe (úgy, hogy a zsinór két vége egy magasságban legyen).
Bármelyik módszert is alkalmazzuk, csak úgy lesz eredményes, ha emellé elég fényt kap a növény, és megfelelő hőmérsékletű helyen tartjuk!
Forrás: A szobanövények ápolásának alapjai