-
Fogtechnikus
-
Tejelő szarvasmarha telep- telepi munkás
-
Bolti Eladó Pénztáros Állás
-
Tejelő szarvasmarha telep- Műszakvezetői állás
-
Műszaki ügyintéző
-
Kőműves
-
Terület karbantartó
-
Szervizszerelő
2024. 10. 28
-
Áruátvételi Munkatárs | Budaörs
2024. 10. 29
-
Üzletvezető
2024. 10. 30
-
DevOps Engineer
2024. 10. 30
-
Nemzetközi vállalkozási mérnök
2024. 10. 30
-
Szenior Hatósági Kapcsolatok Szakértő
2024. 10. 30
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Szobanövényeink metszése
Talán az egyik legpozitívabb hatása a metszésnek, hogy szobanövényeink megfiatalodnak tőle, leveleleik megerősödnek. (Szobanövényeink megfiatalításáról korábban már itt beszéltünk >>)
A metszéshez használt szerszámoknak élesnek kell lenniük, és elég erősnek ahhoz, hogy a vastagabb ágakat is elvágják anélkül, hogy a növény mélyebb szövetei megsérülnének. A vágási élek tiszták legyenek, ne sértsük meg a növény bőrszövetét. A kertészeti áruházakban találunk speciálisan az ágak metszésére kifejlesztett szerszámokat, de a lágy szárú növényekhez elég egy nagyon éles kés is.
A hajtáscsúcs metszése
A túl magasra nőtt hajt ás visszavágása |
Ekkor a növény hajtáscsúcsát azért vágjuk vissza, hogy a túlzott növekedést visszafogjuk, vagy visszavágjuk a túl terebélyesre növő lombot (ilyenkor a hajtáscsúcson kívül még az alsó és külső ágakat is visszavágjuk, lekopaszítjuk), ezzel a módszerrel megerősíthetjük és megifjíthatjuk a lombot, mivel az oldalhajtások fejlődését serkentjük. A gyenge növekedésű és a jó vízraktározó képességű növények vágási sebei lassan gyógyulnak be, ezért elég, ha ezeknek a hajtáscsúcsát kézzel letépkedjük.
A növények hajtáscsúcsát a vegetatív nyugalmi szakaszban bármikor visszavághatjuk, de mégis a kora tavasz a legalkalmasabb időpont.
A beteg vagy sérült növényi részek vissza-vágására az év bármely időszaka alkalmas. |
A visszavágás
Nemcsak a beteg és elszáradt növényi részeket vágjuk vissza, hanem azokat is, amelyek formája kevésbé tetszetős vagy túl csenevész, mert a növény túl sok energiát fordít feleslegesen ezekre a részekre.
A helyzettől függően az ágat az elágazásig kell visszavágni vagy egyszerűen megrövidíteni egy kifelé álló rügyig, amelyből így az új hajtás megfelelő irányba növekszik.
A metszés hatásai
A növények visszavágásakor a vágás alatti rügy felébred és kihajt, és új hajtást fejleszt. A jelenséget azzal magyarázhatjuk, hogy a hajtáscsúcs végén levő rügyek használják fel növekedésre a legtöbb energiát, így gátolják vagy lassítják az alsóbb rügyek fejlődését.
A kroton az évek előrehaladtával felkopaszodik, de erőteljes visszavágással megifjíthatjuk a növényt. A visszametszés serkenti az oldalhajtások növekedését. |
A metszés ideje szerint a hatásai is többfélék lehetnek:
- a tavaszi ébredés idején, ha a környezeti feltételek lehetővé teszik, korábban hajt ki a növény;
- a tavaszi vegetatív időszakban, amikor a rügyek kihajtanak, erőteljesebben fejlődik a növény;
- a vegetatív időszakban a metszés hatásai egyre gyengébbek a nyugalmi időszak felé haladva;
- a nyugalmi időszakban végzett metszés, ha szükséges, akkor mindig a fajra jellemző módon hat.
Forrás: A szobanövények ápolásának alapjai