-
Fogtechnikus
-
Tejelő szarvasmarha telep- telepi munkás
-
Bolti Eladó Pénztáros Állás
-
Tejelő szarvasmarha telep- Műszakvezetői állás
-
Műszaki ügyintéző
-
Kőműves
-
Terület karbantartó
-
Szervizszerelő
2024. 10. 28
-
Áruátvételi Munkatárs | Budaörs
2024. 10. 29
-
Üzletvezető
2024. 10. 30
-
DevOps Engineer
2024. 10. 30
-
Nemzetközi vállalkozási mérnök
2024. 10. 30
-
Szenior Hatósági Kapcsolatok Szakértő
2024. 10. 30
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A kérdés örök: "milyen sűrűn kell öntözni a növényeket?" Sajnos erre a kérdésre nincs általános válasz.
Minden virág vízigénye más, a fajta igényei, mérete és erőssége, növekedési és pihenési ritmusa, a szoba kondiciói, az évszak, a föld milyensége, a cserép anyaga és nagysága is befolyásolja a vízigényt. Az aktív vegetáció ideje alatt - ami tavasztól augusztus végéig tart - minden növény igényli a rendszeres öntözést, így a cserépben lévő föld sosem szárad ki.
Ezzel szemben, télen, amikor a növények pihennek - vagyis nem nőnek vagy nem fejlődnek - csak annyi vizet kívánnak, hogy ne száradjon ki a földjük. De általában is igaz: azok a növények, amelyek nem mutatnak növekedést, kevés vizet igényelnek.
Egy növény, amelyik napos vagy meleg szobában van, evidens, hogy több vizet kíván, mint az, amelyik árnyékolt, hűvös szobában van.
A cserép is számít
A műanyag cserepek tovább tudják tartani a nedvességet az agyagcseréppel szemben. De az agyag több levegőt biztosít a földnek, a gyökereknek, mint a műanyag.
Hogy lehet mégis megsaccolni, hogy mikor kell öntözni a virágainkat?
A föld felső rétege legalább 2 cm mélyen nedves kell legyen. Abban az esetben, ha tőzegföld, tapintsuk meg, mert ha hozzáragad az ujjunkhoz, az azt jelenti elég nedves és el kell halasztani a következő öntözést, addig mig egy kicsit kiszárad. A virágaink vízigényének megsaccolása kevés tapasztalattal megszokható. Jobb, ha ritkán és bőségesen locsolunk, mint sűrűbben egy keveset. A második esteben a föld felső rétege mindig nedves, de az alsó rétegekben minden ellenkezőleg hat. Ha a víz kifolyik a cserép nyilásain, az azt jelenti, hogy nagyon száraz a föld, bár ez a cserép súlyának megmérésével is kiderül. Ebben az esetben a cserepet egy kádnyi vagy lavornyi vízbe kell tenni, hogy a föld átitatódjon vízzel.
A rododendron, az orhidea, és a páfrány sokkal érzékenyebb növények, ezért a hasonló folyamatokat rendszeresen el kell végezni, különben az elszáradás hamar bekövetkezik. Az fontos, hogy a cserepet ne hagyjuk sokáig vízben. Ilyen művelet után nem szabad újra kiszárítani a növényt.
Hogyan ésszerűbb az öntözés?
Fentről a cserépbe töltve, vagy a cserép tányérjába? A döntést a fajtától függően kell meghozni. A növények többségét fentről kell öntözni, igy a víz gyorsan átcsorog a föld rétegein, és ezáltal a sok ásványi anyag jól szétoszlik. Ha alulról öntözünk, a cserép tányérjába (átszivárgás), az ásványi sók felszívódása sokkal több időbe kerül, mert felszállítja az ásványi sókat a felsőbb rétegekbe, ahol fehér üledékként maradnak jelen. Ilyen esetekben alkalmanként (1-2 havonta) tanácsos fentről locsolni, hogy lemossuk a sókat.
Milyen vízzel öntözzük a virágainkat?
Minőség szempontjából az esőviz a legjobb, amihez akkor kell folyamodni, ha esély van arra, hogy összegyűjtsük. Nem szabad elfelejtenünk, hogy a víz hőmérséklete is szintén nagyon fontos. Meg kell egyeznie a szoba hőmérsékletével. Ezért kell, hogy otthon tartsunk vízzel töltött üvegeket, illetve edényeket, amelyeket amint megmelegedett a víz bennük, öntözésre használunk.