-
Fogtechnikus
-
Tejelő szarvasmarha telep- telepi munkás
-
Bolti Eladó Pénztáros Állás
-
Tejelő szarvasmarha telep- Műszakvezetői állás
-
Műszaki ügyintéző
-
Kőműves
-
Terület karbantartó
-
Szervizszerelő
2024. 10. 28
-
Áruátvételi Munkatárs | Budaörs
2024. 10. 29
-
Üzletvezető
2024. 10. 30
-
DevOps Engineer
2024. 10. 30
-
Nemzetközi vállalkozási mérnök
2024. 10. 30
-
Szenior Hatósági Kapcsolatok Szakértő
2024. 10. 30
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A csokrosinda vagy zöldike (Chlorophytum comosum) bemutatása
Meggyőződhetünk arról, hogy a zöldike termesztése és ápolása nagyon egyszerű. Könnyen kezelhetősége miatt a kezdők szobanövényeként is emlegetik. Csak a teljes elhanyagolás ölheti meg a zöldikét.
A csokrosindát megtalálhatjuk teraszokon vagy csüngőnövényként is. Nagyon szívós növény, közismerten igazi túlélő, a mostoha körülményeket is kibírja. A növény ívelt levelei tömött rozettákat formálnak. Ezek a levélcsoportok hosszú szárakon lógnak. Átlagosan 90 cm magasak, a levelek fehér-zöld csíkozattak. Az érett növény kicsi, fehér virágokat bont. Ezeket a virágokat dekoratív, lecsüngő „fiókák” követik. Ezeknek a kis növényeknek a segítségével szaporítható a növény. Csak le kell választanunk a kis „fiókákat”, és ki kell ültetnünk a nyári ágyásba. A zöldike gondozása nagyon egyszerű, minimális gondoskodással látványos, virágzó növényben gyönyörködhetünk.
A zöldike gondozása, termesztése?
Azonnal meglátjuk, hogy ez a növény meglehetősen igénytelen. Egy kevés odafigyelést, minimális gondozást a zöldike gyors növekedéssel fog meghálálni. Nos, nézzük kissé részletesebben a növény ápolását:
- Első és legfontosabb dolgunk, hogy olyan edényt vagy cserepet szerezzünk a csokrosinda számára, melynek van vízelvezető nyílása az alján. Ezt a cserepet töltsük meg átlagos virágfölddel. A növényt világos helyre tegyük, de ne közvetlen napfényre. A levelek megperzselődhetnek, ha egy napos ablakba tesszük a cserepet.
- A földet ellenőrizzük naponta, és öntözzük meg langyos vízzel, ha a felső réteg kiszárad. Annyi vizet öntsünk rá, hogy kifolyjon a vízelvezető nyíláson. Hagyjuk a fölösleges vizet a cserép alatti alátétbe folyni. A növény azonban ne álljon vízben. A szoba hőmérsékletének 18-24°C körülinek kell lennie, az éjszakai hőmérsékletnek pedig kb. 10 fokkal kisebbnek. Tavasszal és a nyár folyamán hetente tápoldatozzuk a zöldikét. Használjunk általános folyékony tápot, és alkalmazzuk a csomagolásán levő használati utasítást.
- Ha zöldikét tartunk, nagyon fontos, hogy rendszeresen nyessük a növényt, mert különben úgy elterjed, mint az erdőtűz. Ha a növény jól érzi magát, elegendő vízhez és tápanyaghoz jut, akkor virágot, és „fiókákat” hoz. Ezért nyessük meg néha a növényt, a „fiókákat” pedig ültessük kisebb cserépbe az anyanövény mellé. Azonban a „fiókát” tartó szárat ne vágjuk le, amíg az új hajtás gyökeret nem ereszt az új cserépben. Ha már jól megtelepedett, akkor végleg le lehet választani az anyanövényről.
A zöldike betegségei
Figyelni kell a növénnyel kapcsolatos problémákra, hogy az egészséges és élénk maradjon. Ha azt látjuk, hogy a levelek kifakulnak, és szürkés háló van rajtuk, akkor tudhatjuk, hogy a vörös takácsatkák támadták meg őket. Természetes növényvédőkkel megóvhatjuk növényünket.
Ha a szobanövényünk fonnyadt és fakó, akkor kiegyensúlyozott folyékony tápanyagra van szüksége. Ha úgy látjuk, hogy a „fiókák” oldalra húzzák a növényt, ültessük át őket, a fölösleget pedig távolítsuk el. Ha a zöldike elkezd belül rothadni, az a túlöntözés jele. Hagyjuk kiszáradni, mielőtt ismét megöntöznénk. Ha fagy éri a leveleket, azok áttetszővé és puhává válnak. Helyezzük a cserepet meleg helyre, hogy a növény feléledjen. Ha a levelek megbarnulnak, vigyük el a közvetlen napfényről. A levelek barnulása a kiszáradás jele is lehet.
Ez minden, amit tudnunk kell a zöldike gondozásáról. Könnyű megérteni, hogy e növény ápolására vonatkozó útmutatások nagyon egyszerűek. A zöldike termesztése mindenkinek örömteli élmény lesz.