Így lesz meseszép a flamingóvirág!

5

A flamingóvirág nagyméretű leveleiről és csodaszép virágairól ismert. Ha a téli magas páratalrtalmat biztosítani tudjuk, akkor gondozása egyszerű, de azért van néhány dolog, amire nem árt odafigyelni.

Flamingóvirág: ezeket érdemes róla tudni

  • Tudományos neve: Anthurium
  • Ismert magyar neve: Flamingóvirág
  • Növény típusa: évelő
  • Fényigénye: egész évben világos helyet igényel, de nyáron óvnunk kell a közvetlen napsütéstől. Télen amennyire csak lehettegyük fényre, nyáron inkább szűrt napfényen tartsuk.
  • Hőmérséklet: egész évben meleg helyet kíván, télen se legyen 18°C-nál hidegebb helyiségben.
  • Vízigény: a talaja legyen mindig nedves, de óvakodjunk a pangó víztől, abba a gyökér belefulladhat
  • Páratartalom: az 50%-os és annál nagyobb páratartalomban érzi jól magát

flamingóvirág

 

A flamingóvirág (Anthurium)

A flamingóvirág lakásban kitűnően növekedik, cserepes virágnak ideális. Hasonlít a vitorlavirágra, de levelei nagyobbak, fényesek és viaszosak.

A flamingóvirágnak nagy, trópusi levelei vannak, melyekből különleges virág fejlődik ki. A levelek sötétzöldek, simák és viaszosak is lehetnek, de bársonyos tapintásúak is vannak. A virágok többnyire pirosak vagy rózsaszínek. Mivel nincs extra nagy fényigényük, tarthatjuk a lakásban és az irodában is. Nagyon hálás szobanövény. Konténerekben, virágedényekben jól növekednek, feldíszítve a szobát, asztalt vagy falakat. Idővel nagyra nőnek, de szét lehet osztani őket, azért, hogy megtartsuk a méretüket.  Mossuk le a teljes növényt tiszta vízzel, vagy töröljük le a leveleit nedves ruhaanyaggal.

flamingóvirág

 

A flamingóvirág gondozása

Bár nem igényelnek különösebb gondozást, van néhány dolog, amire szükségük van, ahhoz, hogy jól érezzek magukat. Hogy egész évben tündököljenek, melegre és félárnyékra van szükségük. Lakásban, humuszos talajkeverékben legyen. Ha a növény nagyobb méretű, adjunk a talajhoz durvább humuszt, például fenyőkérget vagy aprított páfrányrostot. A legjobb választás azonban, ha kavicságyon tartjuk, amely mindig legyen vizes. Két öntözés között hagyjuk részlegesen kiszáradni a talajt. Kerüljük a meszes öntözővizet, mert az a növény pusztulásához vezethet. Egy kiadós öntözés után a flamingóvirág "sírni" kezd, ezért nem ajánlatos furnérozott bútorra helyezni. Ha túlgyakran "sír", akkor csökkentsük a víz mennyiségét.

Magas páraigényű növény, különösen a virágzás idején fontos számára a magas páratartalom, ezért leveleit gyakran permetezzük. A permetezést pótolhatjuk a levelek vizes ruhával vagy szivaccsal való letörlésével.

Tipp: Hogyan párásítsunk növényeinknek a lakásban?>>

Virágzás után az elfonnyadt virágokat távolítsuk el, így marad a virág egészséges. Szükség esetén az öregebb leveleket is vágjuk le, és távolítsuk el. Hagyjunk elegendő helyet az edényben, ahhoz, hogy talajt tudjunk hozzáadni, mivel a szárból további gyökerek fejlődnek ki.

flamingóvirág

Flamingóvirág nem virágzik: mi az oka?

Ha elmarad a virágzás... ennek általában az az oka, hogy a növény a virágzással nagyon sok tápanyagot veszít, ezért a következő virágzáshoz már nem marad elég ereje. Figyeljünk arra, hogy megfelelő méretű cserépbe legyen ültetve a növény, kétévente egyszer pedig ültessük át nagyobba, és laza tőzeges virágfölbe. Tavasztól őszig hetente egyszer adjunk neki tápoldatos vizet. Ha már elég nagy a cserepe, csak a felső talajréteget kell lecserélni.

A flamingóvirágot óvjuk a tűző napsütéstől, a félárnyékos, meleg klímát kedveli. A folyamatos 20 fok az ideális számára Tavasztól őszig öntözzük rendszeresen, de télen mérsékeljük a locsolást. A kemény víz könnyen a növény kipusztulását okozhatja, ezért főként lágy vízzel öntözzük. Ügyeljünk arra, hogy a tálban vagy kaspóban ne álljon folyamatosan a víz.

A leveleket vizes ruhával vagy szivaccsal rendszeresen töröljük le, így pótolhatjuk a permetezést. Földje darabos, félig korhadt fadarabkákból, faszéndarabokból és lombföldből álljon, és ne legyen lúgos kémhatású.

Az átültetésnél legyünk nagyon óvatosak, mert a virág gyökere könnyen törik. Az első virágok aprók, a növény éveinek számával együtt nő a virágok mennyisége és nagysága. a azépen fejlett, idősebb tő harminc virágot is hozhat.

A kiszáradás és a túlöntözés egyaránt megviseli a flamingóvirágot, ilyenkor a levélcsúcsok elsárgulnak.

flamingóvirág

 

Flamingóvirág szaporítása

Tavasszal, nyáron és ősszel ne túl magas koncentrációjú tápot használjunk.

Tipp: Tápoldat 1x1-Milyen tápoldatot válasszunk?

Hajtásdugványról, csíranövényről szaporítható. Nagyon gyakran hajt, így szaporítása könnyű, és gyorsan bővíthetjük a gyűjteményünket.

Figyelmeztetés: A flamingóvirág látványos virágát viaszréteg vonja be, melynyálkahártya izgató hatású szaponint tartalmaz, ezáltalgyengén mérgező is. Bőr- és nyálkahártya izgalmat, esetleghányást is okozhat.

Flamingóvirág-gondozása

 

A flamingóvirág fajtái:

  • Lady Jane: karcsú, rózsaszín fellevelek, melyekből hosszú, rózsaszín torzsavirág bomlik ki.
  • Anthurium andreanum, nagy flamingóvirág: szív alakú, fehér, elefántcsont, sárga, narancs, piros vagy rózsaszínű fellevelek
  • Anthurium clarinervium, Hoja de Corayon: összetett flamingóvirág, melynek jellegzetessége a sötétzöld, bársonyos levelek, a levelek erezete ezüstös színű. A levelek 12 cm-esek és gyönyörűek.
  • Anthurium hookeri: általában hosszú, csoportos, rövid szárú levelek szimmetrikus, zöld rozettákból. Magassága eléri a 60-90 cm-t. A nagyon magas páratartalmat kedveli.

Tudtad, hogy az érzékiség jelképe a flamingóvirág?

értékelés