Értékelve: 2x
(5 pont)

Ha gyorsan szeretnénk nagy felületet eltakarni és nyáron egy kis színt adni az erkélynek, a feketeszem kitűnő választás.
Feketeszem (Thunbergia alata) az erkélyen
Ha gyorsan szeretnénk nagy felületet eltakarni és nyáron egy kis színt adni a szobának, de méginkább az erkélyünknek, akkor a szárnyas feketeszem (Thunbergia alata) kitűnő választás.
A kora tavasszal elvetett néhány magból elegendő hajtás fejlődik egy térelválasztó vagy rács befuttatásához. Hosszú, kúszó szárain csokoládébarna közepű, sárga vagy narancssárga virágok tömkelege nyílik.
![]() |
|
Hogyan gondozzuk a feketeszemet?
Ha kúszónövénynek neveljük, akkor feltétlenül meg kell támasztani, de ámpolnanövénynek is tarthatjuk egy függő kosárban. A fiatal növénnyel hajtáscsúcsait csípjük le, és a hervadt virágokat távolítsuk el, még mielőtt magot hoznának. Ezt a növényt fagymentes helyen át lehet teleltetni, bár általában kidobják.
A feketeszem nagyon szép kúszónövénynek
Fiatal hajtásai csavarodva kapaszkodnak, ezért a legjobb támaszték számára a vékonyabb huzalokból, rafiából vagy farácsból álló rácsozat. Nem túl erőteljes növekedésű, az év alatt 1-2 méter magasra és szélesre terebélyesedhet.
![]() |
![]() |
Sárga virágai önmagában is mutatósak, de jól kiegészíthető hajnalkával is
A feketeszem hő- és fényigénye
Meleg, napos, széltől védett helyet igényel. Ha télen szeretnénk átteleltetni, 10-15°C körül tartsuk.
A feketeszem, vízigénye
A földjét tartsuk mindig nedvesen, időnként permetezzük a leveleit, főképpen meleg időben - ezzel csökkenthetjük az atkák megjelenésének kockázatát.
Elvirágzás utáni gondozása
A növényt ajánlatos kidobni.
A feketeszem szaporítása
Kora tavasszal, magvetéssel szaporítható.Előnevelt cserepes példányai a nagyobb kertészetekben kaphatók.