-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Kőműves
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Mit tehetünk, hogy növeljük a vágott virágok tartósságát? Cukor, kalmopyrin vagy egy kis hypó segíthet? Egy mester virágkötő otthon is alkalmazható praktikáit mutatjuk.
Annyi vizet tegyünk a virág alá, amennyit igényel
Ezt nagyon könnyű eldönteni, - írja Pánczél Péter mester virágkötő a viragoshirek.hu portálon: hiszen minél keményebb, vagyis „fásabb” a virágunk szára, annál több vizet igényel. A rózsát – éppen ezért – „nyakig” ajánlott vízbe tenni, de minimum addig, ahol a levele kezdődik. Persze a rózsa szárát is legalább a szár feléig érdemes feltisztítani, így a vízmennyiség értelem szerűen a szárának a feléig kell, hogy érjen.
A már teljesen megfásodott szárú virágokat, mint például az orgona vagy a hortenzia, még magasabb vízállásba érdemes elhelyezni. Sőt érdemes a száraik végét megroncsolni, bevágni, majd a metszőolló tompa végével el kell kicsit kalapálni a visszavágott résznél.
A lágyszárú virágokat mint például a kála vagy a gerbera elég csak kevés, mindössze pár centis vizbe kell állítanunk, különben megnyálkásodik a szára. Ezeknél a virágoknál a ferde metszlap vágása is elhanyagolható.
Amennyiben hirtelen nem tudjuk eldönteni, hogy puha vagy fás szárú a növényünk, akkor válasszuk az arany középutat és töltsük félig a vázát. Az ilyen köztes szárú virágok többek között a krizantém, a tátika, a szegfű, a tollbuga és még számtalan sok-sok növény, amiknek hasonló a szárfelépítésük.
Egy dekoratív csokor természetesen legtöbbször vegyes virágokból áll, kemény és lágyszárú is lehet benne. Ilyenkor inkább több vízbe tegyük a szárát, menjünk biztosra.
Léteznek a vágott virágot tartósító csodaszerek?
Sokszor hallani, hogy gyógyszert (aszpirint, Kalmopyrint) vagy cukrot tesznek a vízbe a háziasszonyok, mondván ettől tartósabb lesz a virág. Egyéb mendemondák rézpénzt javasolnak, vagy széntablettát, ha nem üvegvázába kerül a csokor.
Pánczél Péter véleménye ezzel kapcsolatban: "csak annyit tudok mondani, hogy mi, virágosok ezeket a módszereket sosem alkalmaztuk. Ha valami bajunk van, mi is inkább orvoshoz fordulunk, aki ért hozzá, nem a népi hiedelmekben vagy a szóbeszédekben keressük a megoldást."
Trükkök, hogyan marad sokáig tartós a vágott virág
1. Minden nap vágjuk vissza a virágszálakat! Legjobb eszköz ehhez egy éles kés (esetleg metszőolló), amely nem nyomja össze vágáskor a virágszálakat
2. A metszlap legyen ferde, hogy a növény még több vizet tudjon ezen keresztül felszippantani
3. Minden nap cseréljünk vizet a vázában, semmi esetre se várjuk meg, hogy a vízállot, nyálkás, poshadt legyen.
4. A vázát mossuk el tisztítószerrel, hogy az esetlegesen felszaporodott baciktól megszabaduljunk, majd a friss vízbe cseppentsünk pár csepp ecetet vagy hypot. A túlzásba vitt vegyszerezés viszont csak árt növényünknek, ne itt legyünk bőkerzűek.
5. Ha rendelkezésünkre áll, használhatunk vágott virágok számára összeállított tápoldatot vagy tápsót, melyet néha a csokor mellé csomagolnak kis tasakban, ezek legtöbbször kis fertőtlenítőszert is tartalmaznak.
Fotók: pixabay.com