-
Asszisztens
-
karbantartó
-
Óvodapedagógus
-
Kőműves
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Fémipari összeszerelő
2024. 11. 23
-
Hegesztő_villanyszerelő - Külföld
2024. 11. 23
-
Project koordinátor - Dél-Dunántúl
2024. 11. 23
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Részben azért, mert a különböző fajoknak más és más az igénye az elhelyezéssel, a takarmánnyal, az etetőkkel, itatókkal szemben, részben, mert különböző erőviszonyokat képviselnek, és az erősebbek üldözik a gyengébbeket, de legalábbis nem engedik a takarmány közelébe, s végül azért, mert az idősebbek esetleg megfertőzhetik a fiatalabb állatokat olyan kórokozókkal, amelyek rájuk nézve nem veszélyesek, a fiatal állatot azonban megbetegítik, esetleg elpusztítják. Annyiféle baromfit tartsunk csak, amennyinek a külön elhelyezésére lehetőségünk és helyünk van. Együtt tarthatók a különböző fajtájú, de egy korcsoportba tartozó baromfiak. Például nem szerencsés együtt tartani a tyúkot és a ludat, valamint a tavalyi tojótyúkokat az idei csirkékkel, de jól megférnek együtt az idén tavasszal kelt hampshire, plymouth, magyar kendermagos, itáliai csirkék.
Tyúkoka baromfiudvarban
Első döntésünk tehát az, hogy a rendelkezésünkre álló helyen milyen baromfit tartsunk. Ez elsősorban attól függ, hogy mi a célunk az állatokkal. A család ellátása hússal, tojással, vagy a kedvtelés, esetleg különleges díszbaromfiak tartása, tenyésztése kiállítási célból?
Vegyük az első esetet, tehát a családot szeretnénk ellátni hússal, tojással, a lehető legtakarékosabb és ésszerűbb formában. A legjobban valószínűleg akkor járunk, ha tavasszal, amikor már kellemes meleg van, megvesszük az előnevelt húscsirkét, addig neveljük, amíg el nem érik a számunkra legkedvezőbb méretet, akkor levágjuk az összeset, és főzési szokásainknak megfelelően porciózva a mélyhűtőben tároljuk. A csirkék helyén az év hátralévő részében nevelhetünk még egy-két turnus csirkét, vagy valamilyen más baromfit. Ugyancsak tavasszal megvesszük valamelyik háztájiba való tojóhibridet, és egy, legfeljebb két évig tartjuk őket, természetesen elkülönítve a csirkéktől. Ez igen racionális módja a baromfitartásnak, hátránya, hogy mivel intenzív fajtákkal dolgozunk, intenzív takarmányokra van szükség és az állatok eleve nagyobb odafigyelést igényelnek. Ha e mellett a módszer mellett döntünk, akkor a piacon kapható igen sok hibridből választhatunk. (Tojóhibridek a teljesség igénye nélkül: tetra SL, tetra H, harco, bovans nera, bovans brown, bovans goldline, goldavis, hysex-brown. Húshibridek, hasonlóképpen csak mutatóban: hybro-N, arbor acres, shaver redbro, shaver starbro.)
Tojás, hús, vagy mindkettő?
A tojóhibrid jércéket közvetlenül a tojástermelés megkezdése előtt, l8-20 hetes korban érdemes megvenni, termelésben tartásuk végéig tojótáppal etetni, s a baromfiházban megoldani a világítást is, hogy naponta a világos órák száma l6 alá sohase csökkenjen. A húshibridek esetében meg kell oldanunk a zárt tartást és természetesen brojler nevelőtáppal kell etetnünk az állatokat. 6-7 hetes korukban pedig egyszerre levágni. Ha ezeket a feltételeket nem tudjuk, vagy nem akarjuk megteremteni és folyamatosan fenntartani, akkor nem érdemes hibrideket választani, mert az általuk kínált nagy termelőképességet nem tudjuk kihasználni, s ugyanakkor igényesebbek a kettős hasznú fajtáknál.
Valójában a kertbe jobban illenek a kettőshasznú fajták, amelyek tyúkjai elég sok tojást is tojnak, és a csirkék húsformája is kedvező. A legelterjedtebb ezek közül a vörös színű new-hampshire, amely 230 db körüli tojást rak évente, a felnőtt tyúkok súlya 2,5, a kakasoké 3,5 kg. Vegyesivarban előnevelten érdemes megvásárolni, a jércéket meghagyni tojni, a kakasokat levágni. Kistételben általában előnevelt baromfit érdemes venni, mert a naposbaromfi rendkívül melegigényes. 30-32 C fokra van szüksége, s ezt nem könnyű mgteremteni a számára télen vagy koratavasszal. Nem megoldhatatlan persze, fűtött lakásban, ládában, infralámpával, de nagyon sok munkát, odafigyelést igényel. Érdemes ezért ezt a munkát azokra bízni, akik erre vannak berendezkedve. A legtöbb keltető nemcsak naposállatot, hanem előneveltet is kínál. Ezek a csirkék háromhetesek, kezdenek tollasodni, és közel sem olyan érzékenyek, mint a naposak. A nem túl hideg tavaszi időjárást fűtetlen helyen is elviselik. Megtanultak enni-inni, tehát kevesebb gond van velük.
Magyar tyúkok
Kínálnak ma már kettős hasznosítású hibrideket is, amelyek jobban termelnek az említett fajtáknál, ilyen a vörös színű shaver farm, a sokszínű master gray.
Dísztyúkok
Választhatunk olyan dísztyúkokat, amelyek termelése megközelíti, néha el is éri a haszonbaromfi termelését, de a fajta kereskedelemben már nem, csak díszbaromfi tenyésztőktől vásárolható meg. Ilyen például az itáliai, amely igen jó tojástermelő, és nagyon tetszetős, sokféle - fehér, kék, ezüst, fogolyszínű - színváltozatban előforduló tyúk.
A szép tyúkok