A kutyák allergiás megbetegedései

Az allergén növények virágzásakor folyamatosan nyomon követhetjük környezetünk polleninformációit. Ahogy mi, emberek is szenvedhetünk ezektől az allergén virágporoktól, úgy állatainkra is hatással lehetnek egyes növények.

A macskák a legtöbb esetben légúti problémákkal küzdenek az allergia következtében, a kutyákon pedig különféle bőrreakciókat figyelhetünk meg.

Allergiát nemcsak a levegőben lévő allergén anyagok, hanem az ételek is okozhatnak, így egy kialakult immunreakció esetében nem egyszerű megtalálni a kiváltó okokat.

vitalpet.hu_-_2022_december_-_linkmarketing_-_4

Az allergiás reakció kialakulása

Az allergiát olyan fehérjék okozzák, melyek testidegenek az állat számára. Ez lehet akár virágpor, akár gomba, de okozhatják atkák, sőt a húsban lévő fehérjék is.

A Vitalpet webáruház szárazeledelei között találhatunk olyan tápokat, amiket kifejezetten allergiás kutyák számára fejlesztettek ki, így, ha kiderül, hogy valamilyen tápanyag okozta az állat allergiáját, akkor a jövőben egy mentes táppal elkerülhetjük a tüneteket.

Amikort a testidegen fehérje bejut a kutya szervezetébe, ott egy immunreakciót vált ki. Megjelennek az immunfehérjék, melyek igyekeznek megkötni az allergén anyagot, ezzel egy heves folyamatot indítva el.

A sejtekben értágulatot okozó anyagok és fehérjebontó enzimek szabadulnak ki, melynek hatására a vérsavó kilép az erekből és a szövetekbe kerül. Itt gyulladás keletkezik, melyet jelezhet vizenyő, nedvedzés, vérbőség és viszketés. Ezek a területek nagyon könnyen felül is fertőződhetnek és gombás, gennyes területek jelennek meg az állaton.

 

Az allergia tünetei

Az allergiás állat könnyen felismerhető, hiszen folyamatosan vakarózik, rágja a lábait, a bőre kipirult, megvastagodott, gyakran gennyedzik. A szőre hullani kezd és a kutya igyekszik minden lehetőséget megragadni a vakarózásra ezért testét a tárgyakhoz dörzsöli. A bőrén piros kiütések jelennek meg, főként a szőrrel kevésbé borított területeken, például a hason vagy a hónaljban.

Ennek következtében a faggyúmirigyek intenzív működésbe kezdenek és a bőrt egy kenőcsszerű anyaggal vonják be, ami nemcsak csúnya látvány, de kellemetlen szagot is eredményez.

A hallójárat is begyulladhat és ott is váladék képződhet, emiatt a kutya igyekszik megvakarni a füleit, valamint rázza a fejét. A szemek is begyulladhatnak, könnyezhetnek, és orrváladék is megjelenhet.

Az allergia kezelése

Amennyiben a kutyán bármilyen allergiás tünet jelentkezik, azonnal keresse fel az állatorvost, aki megkezdi az állat kezelését. A legnehezebb feladat az allergén megtalálása, ezért legtöbbször csirke- és gabonamentes tápváltást is ajánlanak.

Ha sikerült azonosítani az allergént, akkor a jövőben igyekezni kell ezt elkerülni. A mentes tápok mellett a kiegészítő táplálásra (jutalomfalatok, egyéb táplálék) is oda kell figyelni, hogy teljesen ki tudjuk zárni az allergének szervezetbe jutását.

Nagyon fontos, hogy mindig tartsa be az állatorvos utasításait és rendszeresen vigye kontrollra kutyáját. Megfelelő kezelés mellett akár a teljes tünetmentesség is elérhető.

 

 

értékelés