5
Ismerjük meg a szentjánosbogarat!
Habár körülbelül 2000 szentjánosbogár fajta létezik, mégis nagyon keveset tudunk ezekről a titokzatos lényekről. 

Érdekességek a szentjánosbogárról

A szentjánosbogarak ismertek, de kevesekben tudatosul, hogy ténylegesen rovarok, éjszakai tagjai a Lamprydae családnak. A legtöbb szentjánosbogár szárnyas, ami megkülönbözteti őket más, hasonló családból származó, fénylő rovaroktól. Ezek a rovarok meleg környezetben élnek, és barátságos fényt bocsátanak ki a nyári estéken. A szentjánosbogarak szeretik a nedvességet, ezért is él sok szentjánosbogár párás ázsiai és amerikai régiókban. Szárazabb klímájú helyeken ezért főleg nyirkos erdők, lápos területek közelében találhatóak.

szentjánosbogár

 

Hogyan világít a szentjánosbogár?

Erre a célra külön szervvel rendelkeznek, amely a hasuk alatt található. A világító sárgászöld fény kémiai úton jön létre. Ehhez oxigénre, vízre, luciferinre, és egy luciferáz nevű enzimre van szükségük. Ha a rovar megszakítja az oxigénfelvételt, a fény kialszik.

Szentjánosbogár a sötétben

A szentjánosbogár fénye általában szakadozó, és fajtánként változó mintázatokban villog. Minden villogó minta optikai jel, amely segít megtalálni a közelben lévő többi szentjánosbogarat. A tudósok nem tudják biztosan, hogy ezek a rovarok hogyan szabályozzák a fény be- és kikapcsolását.

szentjánosbogár

 

A nőnemű egyedek a földben raktározzák petéiket, ahol a lárvák felnőtt egyeddé alakulnak. A lárvák férgeket és meztelen csigákat esznek. A felnőttek kerülik az ilyen zsákmányt, és általában nektárral vagy pollennel táplálkoznak. Sok kifejlett példány pedig szinte alig eszik.

Szentjánosbogár rajzás 2020

Az idei rajazás a hűvösebb időjárás miatt még nem indult el (2020.06.20.) az Alcsútdobozi arborétumban, de június végéig  várhatóan elkezdődik az esemény. Részletek itt

szentjanosbogar_rajzas_2020_alcsutdoboz

Címlapfotó: Több, hosszú expozíciós idővel készült fotóból, számítógéppel összeállított képen szentjánosbogarak rajzása a szlovák-magyar határon, a Sátormegi-(Bukovinkai) pataknál, a felvidéki Sátorosbánya (Siatorská Bukovinka) közelében 2019. július 1-jén. MTI/Komka Péter

értékelés