A tavasz hirnöke a korán ébredő citromlepke

5
A tavasz hirnöke a korán ébredő citromlepke
A tavasz első hírnöke a kertekben, parkokban, ritkás erdőkben nem egyszer már február második felében megjelenő citromlepke (Gonepteryx rhamni). Lássuk, hogyan él és miért olyan hosszú életű! 

A citromlepke (Gonepteryx rhamni)

A citromlepkék közül csak a hím élénksárga, a nőstény zöldesfehér. A kifejlett lepke, az imágó, júliusban bújik ki a bábból. Repül egy kicsit, keresi a virágokat, szívogat, aztán amikor beköszöntött a meleg idő, elbújik.

2013-ban az év rovarának választották a rovarászok - ezt írják róla:

"Bár a „gazdaságilag közömbös” fajok közé tartozik, jelentőségét nem szabad alábecsülni. A természetes élőközösségekben zajló energia- és anyagáramlás elemeként részt vesz a tápanyag körforgásában, számos virágos növény beporzását végzi, és táplálékul szolgál más állatok számára.

A citromlepkét a 100/2012.(IX.28.)VM rendelet védetté nyilvánította, természetvédelmi értéke 5000 Ft. A faj védelme megoldottnak tekinthető a védett természeti területeken, nemzeti parkokban, ahol tápnövényeinek fennmaradása is biztosított és a lepkék által táplálkozás céljából látogatott virágos rétek is megtalálhatók."

citromlepke
Csak akkor kezd újra repülni, amikor megenyhül a levegő
és kellemesebbé válik számára az idő

 

Téli pihenőjét ősszel, a hűvös, esős napok beköszöntével kezdi meg. Gyakran teljesen szabadon, a bokrok ágain kapaszkodik, és dermedt állapotban várja a tavaszt. " Viszonylag kevés nappali lepke telel imágó alakban, és különösen kevés azok száma, amelyek nem keresnek védettebb helyet a téli hidegek elviselésére. A citromlepke ezek egyike. Testében ősszel mélyreható biokémiai változások zajlanak, amelyek lehetővé teszi számára, hogy testfolyadéka úgy fagyjon meg, hogy károsodás nélkül átvészelje a fagypont alatti hőmérsékletet is. Életmódjának sajátosságaiból következik, hogy életének jelentős részét – ellentétben más lepkefajokkal – imágó alakban tölti. A citromlepke az egyik leghosszabb életű lepkénk, a szerencsésebb egyedek akár 10 hónapig is élhetnek."

 

citromlepke
Májusban, a galagonyavirág nyílása idején párzik,
majd miután a nőstény lerakta a petéit, még a nyári melegek előtt elpusztul

 

A május végén kikelő apró hernyók a kutyatövis benge és a varjúbenge leveleivel és hajtásaival táplálkoznak. Zöld színük nagyszerűen beleolvad a környezetükbe és védi őket a cinegék és más énekesmadarak ellen.

Június és július fordulóján bábozódnak be, hogy amikor nem sokkal később kibújik a sárga lepke, újabb pillangó kezdhesse meg a hosszúnak számító életét.

 

Citromlepke átalakulása bábból pillangóvá, gyorsított felvételen:

értékelés