-
takarító
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Kertünk állatainak téli menedéke
Érdemes már most kiakasztani az új fészekodvakat. Ezeket akár téli menedékként is használhatják a madarak. A telelő rágcsálóknak speciális peleodú szükséges.
Vannak magevő és puha táplálékot fogyasztó madarak |
Vadon élő hasznos állatokat is könnyen a kertünkbe csalogathatunk, ha a kert egyik távolabb eső végében rőzsét halmozunk fel, és ezt esetleg lombbal is alaposan feltöltjük. A hívogató búvóhely az állatok sokaságát vonzza: megtelepedhetnek a környékbeli sünök, gyíkok, madarak, nem is beszélve a számtalan rovarról.
- Hasznos állat a kertben: a gyík
- Hasznos állat a kertben: a sün
- Hasznos állat a kertben: a béka
- Hogyan tegyük kertünket méhbaráttá?
Hasznos-e a téli madáretetés?
A természetvédelmi szakemberek között is vita tárgya a téli etetés. Az emberek közelében elhelyezett etetőknél ugyanis többnyire csak egy-két, igen elterjedt fajt tudunk jól tartani, míg a ritkább, félénk madarak a megerősödött konkurencia hatására még nagyobb veszélybe kerülnek. Az etetés ellenzői azt is felhozzák, hogy a madarakban kialakuló, embertől való függés nem természetes folyamat, és a táplálkozóhelyen kialakult tömegben a betegségek is jobban terjednek.
Az etetés ebből következően valóban csak akkor hasznos, ha a hosszú ideje tartó fagyok és a tartós hólepel lehetetlenné teszik a természetes élelem elérését. Ha pedig az etetés mellett döntöttünk, akkor legyünk következetesek: a higiéniai szempontokra tekintettel folyamatosan cseréljük a talajon elhelyezett etetőt, és a felfüggesztett házikókat is rendszeresen takarítsuk ki.
TIPP: VARIÁCIÓK MADÁRETETŐKRE>>
Vitatott kérdés a téli madáretetés: csak akkor hasznos, ha a fagyok hosszú ideig megakadályozzák, hogy a madarak hozzáférhessenek a természetes táplálékhoz. |
A magevők - mint nevük is mutatja - napraforgómagot, kendermagot és gabonamagvakat fogyasztanak szívesen. Ezeket a magokat is nyugodtan belekeverhetjük a marhafaggyúból és korpából gyúrt eleségbe. Magokat fogyasztanak a verebek, a pintyek, a néhány cinke, a csíz, a pirók, a meggyvágó, a fakopáncs, a zöldharkály, illetve a csúszka.
Nem szabad a madarakat sós vagy főtt ételmaradványokkal etetni; szintén alkalmatlan a kenyér és más kovászos tészta is!
Ha sünre bukkanunk a kertben, és az még nem kezdte meg a téli álmát, akkor megetetetjük zabpehellyel kevert kutya- vagy macskaeleséggel. Folyadékként csak egy kis tálnyi vizet tegyünk ki neki, semmiképpen sem tejet, még ha ez elterjedt szokás is. Ha félünk, hogy a sün nem talál már téli búvóhelyet magának, akkor segíthetünk neki: helyezzünk el a bokrok védelmében, vastag lombtakaróra egy kisebb ládát, amelynek megfelelően nagy a bejárata.
Forrás: Növények teleltetése