Hasznos vagy káros állat a vakond? Elmondjuk

Nincs még egy olyan állat, ami annyira megosztja a kerttulajdonosokat, mint a vakond. Összeszedtük az érveket és ellenérveket.

A vakond 15-17 centis emlős állat, aminek rövidek a végtagjai. A kicsi, hegyes karmokban végződő ujjai között kötőhártya helyezkedik el, így könnyen tud ásni.

Vakond nem alszik téli álmot

A szeme pici, szinte észrevétlen, de a szaglása rendkívül fejlett, így tudja felkutatni a táplálékát. Folyamatosan mozgásban van, követi a gilisztákat és a rovarokat. Nem alszik téli álmot, de még a hideg és a fagyok beállta előtt nagy táplálékkészletet halmoz fel, mert a fagyos földben nem tud járatokat ásni.

Hasznos állat a vakond

A vakond a talajélet szempontjából hasznos és szorgos állat, miközben járatokat ás, megforgatja a talajt és elkeveri benne a korhadó leveleket, hajtásokat. Megeszi a cserebogárpajorokat, a lótetűt, a drótférget, sőt még a csigákat is.

nature-13298_1280

Rengeteg kártevőtől szabadítja meg a kertet, mert a saját súlyának a másfélszeresét eszi meg naponta. Csak ott van belőle sok, ahol rengeteg a táplálék, tehát sokszínű a talajélet.

Káros állat a vakond

A vakond egyik kedvenc tápláléka a a giliszta, ami szintén fontos élőlény a talajélet szempontjából. A vakond járataival fiatal ültetvényekben, veteményesekben és melegágyakban kárt tehet, mert a meglazítja a növények gyökereit, amelyek emiatt akár el is száradhatnak. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy a túrásai finoman szólva zavarják a szemet.

Mit lehet tenni?

Elpusztítani nem lehet a vakondot, mert védett állat. Természetvédelmi értéke 25 ezer forint/egyed.  Ahol kárt okoz, onnan érdemes elűzni.

értékelés