-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Értékesítő
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Mivel etessük a kölyökcicát, és mi az, amit még véletlen se adjunk neki? Hogyan szokhatja meg a leghamarabb az új helyét, és mit tehetünk azért, hogy a lehető legjobban érezze magát? Fogadd meg a tanácsainkat, hogy minél gördülékenyebben induljon a közös életetek!
Amikor egy kiscicával bővül a család, az mindig örömteli, de azért, hogy a cica is jól érezze magát, fontos, hogy néhány dologgal tisztában légy. Elmondjuk, hogyan lehetsz te a legjobb cica gazdi már a kezdetektől!
Hogyan, és mikor hozd el a kölyökmacskát?
Mindenekelőtt nagyon fontos kiemelni, hogy a kiscicákat - akármilyen bűbájosak is - néhány hetesen még nem szabad elválasztani az anyjuktól – feltéve persze, ha nem menhelyi cicákról van szó, cicamama nélkül. 12 hetes korukig a cicakölyköknek az anyjuk mellett a helyük: egészségügyi szempontból is szükségük van a mamájukra, és mostanra az is kiderült, hogy sokkal kiegyensúlyozottabb lesz felnőtt korára az a cica, amelyiket 12 hét után választanak csak el az anyjától.
Persze, az elválás sosem könnyű, de gazdiként sokat tehetsz azért, hogy könnyebben beilleszkedjen, és megszokja az új környezetét a kiscica. Ha cicamama mellől hozod el, akkor vigyél magaddal egy törülközőt, puha ruhadarabot, amivel simítsd végig az anyát, majd, amikor indultok, tedd bele a macska szállító boxba a kicsi mellé, hogy érezze az illatát. Hazaérve se vedd ki mellőle - így még az idegen helyen is lesz neki valami otthonos.
Hol legyen a kiscica helye?
Fontos, hogy a kiscicának biztosíts teret és időt arra, hogy megszokja az új helyét. A legjobb, ha a hordozóval együtt beteszed az egyik nyugodt szoba közepére, kinyitod a hordozó és a szoba ajtaját is, és vársz. Hagyd, hogy a maga tempójában fedezze fel az új otthonát – egyik cica bátrabb, a másik félénkebb, tehát légy türelmes. A legideálisabb az, ha olyan helyre teszed, ahonnan bármikor elérhető közelségben vagy hozzá, de ha akar, el is tud vonulni.
Arról se felejtkezz meg, hogy a helyiséget és a lakást is cicabiztossá kell tenned: minden olyan tárgyat, ami törékeny, jobb, ha elpakolod biztos, zárt helyre, hogy senkinek és semminek ne essen bántódása.
Mivel etesd a kölyökcicát?
Mostanra a legtöbben már tisztában vannak azzal, hogy a közhiedelemmel ellentétben a cicáknak nem szabad tejet adni. A cicák nem tudják megemészteni a tejcukrot, és a rendszeres tejfogyasztás egyenes út az emésztőszervi panaszok felé, ezért sem kicsi, sem felnőtt macskának ne adj tejet! Cicatejet viszont adhatsz neki, olyat, amit külön kölyökcicáknak fejlesztettek ki.
A házi koszt sem jó megoldás, hiszen a macskák emésztőrendszere más, mint az embereké. Felelősségteljes gazdiként válassz olyan macskatápot, amit kifejezetten kölyökmacskáknak fejlesztettek ki. A jó minőségű kölyökmacska tápok, mint amilyen a Royal Canin kölyök cica eledeljei, tartalmazzák a szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat, antioxidánsokat, valamint megfelelő mennyiségű fehérjét, zsírt és szénhidrátot. A kölyökcicának jól emészthető táp kell, és nagy szüksége van az immunrendszer erősítésére is, a növekedéséhez pedig energia kell, amit egy jó macskatáp mind biztosítani tud a számára.
Fontos, hogy az első pár napban ne változtass az etetési rutinon, mert a kiscicának nagyon sok újdonsághoz kell alkalmazkodnia, és gazdiként neked kell arra figyelned, hogy a lehető legkevesebb stressz érje. Ha szerinted nem megfelelően táplálták az előző helyen, akkor is fokozatosan, nagyjából 1 hét alatt szabad csak az új étrendet bevezetni, mert a kölyökmacska emésztőrendszere nagyon érzékeny.
A cicák naponta többször esznek kis adagokat, az etetések között azonban hagyhatsz a táljában száraz kölyöktápot. Amikor nedves táppal eteted, azt igyekezz mindig ugyanazokban az időpontokban tenni, hogy ezzel is kialakíts számára egy rendszert.
Az etetés mindig nyugodt helyen történjen, ott, ahol biztonságban érzi magát a cica. Az is előfordulhat, hogy az első 1-2 napban nem lesz nagy étvágya, mert túl sok az új inger. Ha azonban nem változik a helyzet, feltétlen vidd el állatorvoshoz!
Hol legyen a macskaalom helye?
Az alomtálcát abba a szobába tedd, ahova a cicát a hordozóval együtt elhelyezted, de ne a közvetlen közelében. A cicák nagyon okosak, nem kell attól tartanod, hogy az almon kívül végzi majd a dolgát: elég, ha egyszer beleteszed a cicát az alomba, megfogod az egyik mellső mancsát, és kaparó mozdulatokat végzel vele – innentől a cicák nagy többsége tudni fogja, hogy ez a cica vécé. Az alom helyét idővel megváltoztathatod, de eleinte látható közelségben legyen a számára. Amire viszont már a kezdetektől jó, ha figyelsz: az alomtálcát ne az etető - és itatótál közelébe tedd.
Milyen legyen a környezete, hogyan szocializád?
Igyekezz a kiscicának nyugodt környezetet biztosítani, hiszen minden zaj új lesz a számára. Fontos, hogy ne hagyd magára az első pár napban, és az is lényeges, hogy megismertesd a családtagokkal, de mindezt csak lépésről lépésre. Az egyedülléthez fokozatosan szoktasd, két óránként 5-10 percre hagyd csak magára, majd ezt növeld.
Arra is ügyelj, hogy a lakás hangjait is fokozatosan ismerje meg: az ajtócsapódás, a hajszárító, a porszívó, a daráló, vagyis bármi, ami hangos, megijesztheti. Ha más állatok is élnek a családban, és gyerekek is vannak, különösen fontos, hogy ne engedj mindenkit egyszerre a közelébe. Pontosabban az a legjobb, ha a cica maga sétál a gyerek felé, vagy akár a kutya, másik macska felé. Mindig, minden esetben légy ott, és kontrolláld a helyzetet! Ha gyerek is van a családban, ne hagyd, hogy gyömöszölje, bármennyire is cuki képet mutatnak együtt, a cicának idő kell, amíg akklimatizálódik.
A cicák nagyon játékosak, de új lakhelyükön még félénkek lehetnek. Várd meg, hogy ő fedezze fel a játékokat, vegyél neki kaparófát, mászófát, és a csörgő, zörgő játékokról se felejtkezz meg.
Az első pár nap után az állatorvoshoz is menjetek el, kapja meg a chipjét, és beszéld meg vele, hogy milyen lehetőségek vannak a külső élősködők elleni védelemre, a féreghajtásra, valamint azt is, hogy milyen szükséges oltások kellenek a cicának! Ha kert is van, csak 6 hónapos kora után hagyd, hogy egyedül kimenjen – feltéve, ha már minimum 1 hónapja veled él, és megszokta a környezetét. Természetesen, fél éves kora előtt is kiengedheted a kertbe - ha már megkapta minden oltását - de csak felügyelettel.