-
Fogtechnikus
-
Tejelő szarvasmarha telep- telepi munkás
-
Bolti Eladó Pénztáros Állás
-
Tejelő szarvasmarha telep- Műszakvezetői állás
-
Műszaki ügyintéző
-
Kőműves
-
Terület karbantartó
-
Szervizszerelő
2024. 10. 28
-
Áruátvételi Munkatárs | Budaörs
2024. 10. 29
-
Üzletvezető
2024. 10. 30
-
DevOps Engineer
2024. 10. 30
-
Nemzetközi vállalkozási mérnök
2024. 10. 30
-
Szenior Hatósági Kapcsolatok Szakértő
2024. 10. 30
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A macskamentát sokan úgy jellemzik, mint a macskák számára készített füvet, hiszen kábítószerhez hasonló tüneteket produkál tőle a macska, ám ez nem teljesen fedi a valóságot.
Ahogy korábbi cikkünkben már bemutattuk, a macskamenta egy roppant egyszerűen gondozható, kellemes kinézetű növény az árvacsalánok családjából, amit napos, félárnyékos helyre is ültethetsz és egész nyáron virágtengerrel ajándékoz meg.
Nagyszerű választás lehet előkertbe, sziklakertbe is, ráadásul több változatban elérhető, melyek 30-tól, akár 90 centiméter magasságig is nőhetnek, így remekül kiélheted kreativitásod velük.
Milyen hatással van a macskamenta cicákra?
Nagyon sokan úgy jellemzik, mint a macskák számára készített füvet, hiszen kábítószerhez hasonló tüneteket produkál tőle a macska, ám ez nem teljesen fedi a valóságot. Valóban, egyes ivarérett cicák kissé megbuggyannak tőle, ám a hatás csupán néhány percig tart és nem is minden macska érzékeny rá, no és a legfontosabb, hogy nem lehet túladagolni, illetve ez semmilyen függőséget nem vált ki az állatban.
A spray, őrölt, szárított változat, vagy az élő növény is stimulálja a macskát, ám amiatt, mert nem okoz függőséget nyugodtan ültethetsz a kertbe és magára lehet hagyni vele cicádat.
Érdekesség, hogy a kutatások szerint míg az egyes emberek különböző módon reagálnak bizonyos tudatmódosító szerekre, addig a macskák esetében nincs semmi ilyen szürke zóna. Vagy teljesen immunisak rá - becslések szerint nagyjából a macskák harmadára semmilyen hatással nincs a macskamenta - vagy pedig kiszámítható módon, szinte mindegyikből ugyanolyan reakciót vált ki. (Videó>>)
Kutatások szerint nem csupán a házimacska, hanem több nagymacska (oroszlán, leopárd, puma) is ugyanolyan érzékenységet mutat rá. Ez és az, hogy a macskák csak egy része van odáig érte, azt mutatja, hogy valamilyen réges-régi genetikai mutáció állhat a hátterében ennek a fogékonyságnak.
Miként reagálnak a macskák?
Nos elég széles a spektrum, de általánosságban először a növényhez dörgölőzés, annak pofozgatása, majd amikor “beüt” az anyag, akkor elkezdenek kicsit “zizi” módon viselkedni. Jobbra-balra dőlnek, játékossá válnak még az egyébként lusták is, képzeletbeli egeret kergetni, illetve leginkább a nőstény macskák tüzeléskor mutatott viselkedése várható. Érdekes módon a hímek is pont ugyanúgy viselkednek a macskamenta hatására, mint a tüzelő nőstények. Ez a bódult állapot nagyjából negyed óráig tart, utána a szervezet hozzászokik a bódulatot előidéző anyaghoz és mintha mi sem történt volna, újra a korábban megszokott állapotot tapasztalhatod és csak órákkal később váltható ki ismét ugyanez a viselkedés.
Mire használható fel a macskamenta?
Például megszerettetheted cicáddal azt a játékot, amit idáig inkább hanyagolt. Könnyebben megtaníthatod a kaparófa helyes használatára, sőt, akár a túlsúlyos cicát is megmozgathatod, ha alapesetben nem szeret játszani.
Az emberekre is hat?
Nem, ki kell ábrándítsunk mindenkit, aki nagy reményekkel indult volna a virágboltba beszerezni egy-két tő macskamentát. A cicák és az emberek agya annyira más felépítésű, hogy ránk semmi hasonló hatást nem gyakorol, szép is lenne tüzelő macskaként hemperegni a földön … :)
Ellenben a népi gyógyászat nyugtató, fájdalomcsillapító tulajdonságai miatt használja a növényt. Amennyiben szereted a természetes gyógymódokat alkalmazni magadon, akkor egy próbát tehetsz vele.
A bejegyzést köszönjük a Catmania-nak