Hol tanyáznak a német csótányok (Blattella germanica)?

Hol tanyáznak a német csótányok (Blattella germanica)?
A német csótány (Blattella germanica) egy másik gyakori csótányfaj. Ugyanazokon a helyeken fordulnak elő, mint a közönséges csótányok, egy kivétellel; ezek a kópék a mennyezeten is tudnak járni. Igen…!! Jobb, ha megnézzük, nem úszik-e valami abban a csésze teában.

Amit a német csótányokról (Blattella germanica) tudni kell!

 

A másik különbség, hogy a közönséges csótányokkal ellentétben, amelyek pár óra elteltével egyszerűen kiborítják a petetokukat, ezek a nőstények egész addig hordják magukkal, ameddig el nem jön a kiköltés ideje. Ezek a rovarok Észak-Afrikából származnak.

Bár a hím és a nőstény is tud repülni, csak vonakodnak tőle. „Gőz legyeknek" is nevezik őket. A német csótányok világosbarna színűek, torukon két hosszanti sötét csíkkal. A felnőtt csótányok 1,58 cm hosszúak, továbbá mindkét nem teljesen kifejlett szárnnyal rendelkezik. A petetokban található tojások száma 15 és 80 között váltakozik, (az átlag 32) a nőstény csak a kiköltés előtt nem sokkal teszi le a petetokot magáról. A nőstény német csótányok alkalmanként segítik a nimfákat a tojásból való kikelésben.

Szobahőmérsékleten az átlagos életciklusuk 60 nap. Különböző okokból a német csótány a leggyakrabban előforduló csótányfaj a háztartásokban:

  1. egy petetokban sok tojás van
  2. a nőstény németcsótány sokkal gyorsabban válik ivaréretté, mint más csótányok
  3. a nőstény hordozza a petetokot és a kiköltéséig védelmezi az embriókat
  4. a német csótányok kicsik, és könnyen álcázzák magukat
  5. gyorsan ellenállókká válnak a rovarirtó szerekkel szemben. Ez egy nagyon aktív faj.



 


Annak ellenére, hogy ritkán repülnek, mindkét nemnek teljesen ki van fejlődve a szárnya. Gyakran burgonyás és hagymás zsákokban, üvegtartó ládákban, kartonokban és élelmiszercsomagokban kerülnek egyik helyről a másikra. Könnyen bemásznak bárhová, és nagyon kis nyílásokon is beférnek.

Lelőhelyeikben sok a közös vonás; általában melegek, sötétek tele vannak apró repedésekkel, és hasadékokkal vagy más apró nyílásokkal, melyek zárt, sötét helyekre vezetnek. Ezek a helyek általában vagy nyirkosak, vagy víz és eledel közelében vannak.

A német csótányok általában szoros csoportot alkotnak. A petetokot hordozó felnőtt nőstények vannak a menedék legmélyén. Hacsak nem végzünk alapos munkát rovarirtáskor, ez rendkívül megnehezítheti a faj kiirtását. Azon csoportok tagjai, amelyek már ellenállóvá váltak a rovarirtó szerekkel szemben, szabadon mászkálnak szerte az egész épületben. Habár a német csótányok éjszaka a legaktívabbak, ha nem zavarják őket, bármikor előjönnek a rejtekhelyükről.

 

Néhány érdekes tény a német csótányról

  • A hímek 12-15 mm hosszúak
  • Világosbarnák két sötét csíkkal a torukon
  • A szárnyak hosszúsága megegyezik a törzs hosszúságával és mindkét nemnél átfedik azt
  • A nőstény egészen a költés idejéig magával hordozza a petetokot
  • A kis hölgy élete során 4-8 petetokot hoz létre
  • Ennél a fajnál egy petetok 35-40 tojást tartalmaz
  • A költés csak egy hónapig tart
  • A nimfa 5-7 vedlés után éri el a felnőtt kort, mivel a csótányok nem bábozódnak be
  • A nimfák kifejlődése 6 hétbe, vagy akár 6 hónapba is telhet

 

Akkor most a fentiek alapján végezzünk el egy számítást elméletben:


Tegyük fel, hogy az első nőstény 1 petetokot rak le, amely mondjuk 40 tojást tartalmaz.

Tegyük fel, hogy bőséges eledel áll rendelkezésükre, és a nimfák kifejlődése 8 héten belül lezajlik, és hogy a nimfáknak az 50%-a, tehát kb. 20 ezekből nőstény lesz.

Ezen nőstények mindegyike lerak 1 petetokot.

Ez hússzor 40 tojást jelenti, ami annyit tesz, hogy 800.

Újfent tegyük fel, hogy bőséges eledel áll rendelkezésükre, és a nimfák kifejlődése 8 héten belül lezajlik, és hogy a nimfáknak az 50%-a nőstény lesz

Ezen nőstények mindegyike lerak 1 petetokot.

Ez 400 x 40-et jelent, ami annyi, mint 16000, ezután tegyük fel... azt hiszem nem szükséges tovább számoljunk.

 

 

Tehát 9 hónap után 16000 csótányunk lesz, és ez feltételezi azt, hogy egyik sem pusztul el fejlődés közben, ugyanakkor nem veszi figyelembe a tényt, hogy az eredeti csótányok tovább rakják petetokjaikat, melyek aztán kikelnek és felnőnek.

Természetesen a halálozási arány magas, kb. 90%, ami jó dolog, bár, ha nem fékezzük meg a rovarfertőzést, hamar kicsúszik az irányítás a kezünkből.

értékelés