Tudjon meg mindent a méhekről!

Jelenlegi tudásunk szerint a méhek 100 millió évvel ezelőtt jelentek meg. Összehasonlításképpen a kőeszközöket használó Homo habilis lelete 2,8 millió éves. A mézelő méh Indiából származik, és rendkívül jelentős szerepe van a mezőgazdaságban, mivel a kultúrnövények beporzásáért felel, ezenfelül hozzájárul a vadon élő növényfajok diverzitásának fenntartásához és a bioszférához.

Hogyan is néz ki egy méhcsalád?

A méh államalkotó rovar, egy ilyen államot több ezer egyed alkot. A szaporodás és az egyedek ellátásának feladatait felosztják egymás között, funkciójuk és eltérő morfológiájuk alapján különböztetjük meg őket. Mire elérkezik a nyár közepe, a család 40-80 ezer egyedből áll, melyen belül a méhanya rakja a petéket.

A méhkirálynő körülbelül 22 milliméter, hosszúkás testű, és feladata az utódnemzés. Élettartama akár 4-5 év is lehet, és egy idény alatt 1000-1400 petét is képes lerakni. Attól függően, hogy a petéket megtermékenyítik vagy sem, előbbiekből dolgozó nőstények, utóbbiakból pedig herék lesznek. A petékből 3 nap múlva lesz álca, minden álca 3 napig méhpempőt kap, az anyaálcát pedig végig méhpempővel etetik. A méhpempő rendkívül értékes anyag, amely nem csupán a méhkirálynő, de az emberek számára is hasznos tápanyagforrás lehet.

mhek
A lárva 8 nap múlva bebábozódik, és a kifejlett állat újabb egy hét elteltével kel ki a bábból. A fejlődésük függ a kaszttól és a hőmérséklettől, de európai fajtáknál körülbelül 16, a dolgozó 21, a here 23 nap alatt fejlődik ki.

A szaporodáson túl feromonok segítségével összehangolja a család működését, és a raj eseményeit is az általa kibocsátott szagokkal irányítja. Amennyiben a szaganyagok koncentrációja lecsökken, a dolgozók új királynőt nevelnek, hogy új rajt hozzanak létre, vagy leváltsák a királynőt.

A hím egyedek körülbelül 16-20 milliméteresek és nincs fullánkjuk. Magyarországon jellemzően pár száztól akár 5 ezer egyedig is terjedhet a számuk, 60 napig élnek, és csak tavasszal és nyáron részei a kolóniának. Feladatuk jellemzően a szaporodás, ám ez rájuk nézve nem túl szívderítő, mivel párzáskor a here hímivarszerve a méhkirálynő fullánkkamrájába szakad, ez pedig végzetes a herére nézve. Tekintettel arra, hogy a funkciójuk miatt munkát nem végeznek, így a család számára nyár végére feleslegessé válnak, ekkor következik az úgynevezett hereűzés. A dolgozók kiéheztetik a heréket, és amikor a herék kirepülnek a kaptárból, a dolgozók nem engedik vissza őket.

A dolgozók általában nőstények, ők alkotják a kolónia nagy részét, méretük pedig 12-15 milliméter lehet. Számuk évszaktól függően változik, télen 10-20 ezer, nyáron 60-80 ezer is lehet. Ők felelnek a mindennapi feladatok ellátásáért, konkrétabban 1-3 naposan lépépítésért, 4-10 naposan az utód gondozásért, 11-20 naposan a kaptár szellőztetésért és őrzésért, 21-40 naposan pedig a pollen- és nektárgyűjtésért. Életük egy szakaszában pedig legfőbb feladatuk, hogy méhpempőt termeljenek a méhkirálynő számára.

Hogyan “készül” a méz?

A méhek tápláléka a nektár és a virágpor, a nektárt lenyelik, amely a mézgyomorba kerül. A mézgyomorban lévő nektárt visszaöklendezik, és a fel nem használt részét elraktározzák, ebből lesz a méz és a méhkenyér. Egy méh egy kirepüléskor 2-300 virágot látogat meg, méghozzá azokat, amelyek nincsenek beporozva, mert ezek - illatuk miatt - vonzóbbak a számukra.

Ha szeretne méhpempőt vásárolni, tegye körültekintően, mivel annak begyűjtése komoly szakértelmet kíván. A Mannavitánál kapható termékek magas minőséget képviselnek, és megvásárlásuk egyszerűen, online is történhet.

értékelés